Firebird 3.0 yol haritası ve yine ertleme.

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Firebird 3.0 yol haritası ve yine ertleme.

Mesaj gönderen csunguray »

2014 yılı 2. çeyrekte betası yayınlanacak olan 3.0 srümünün yol haritası yine değişti. Yeni yol haritasında 3.0 için tarih verilmemiş. Hangi kurumsal firma böyle bir ürüne güvenip ürünlerini Firebird ile geliştirir ki?
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Re: Firebird 3.0 yol haritası ve yine ertleme.

Mesaj gönderen sadettinpolat »

csunguray yazdı:2014 yılı 2. çeyrekte betası yayınlanacak olan 3.0 srümünün yol haritası yine değişti. Yeni yol haritasında 3.0 için tarih verilmemiş. Hangi kurumsal firma böyle bir ürüne güvenip ürünlerini Firebird ile geliştirir ki?
3.0 surumu 2014 ' te cikacak bizde ona gore uygulama gelistirelim seklinde dusunen yoktur sanirim.

mevcut surum gelistirilmek istenen uygulama icin yeterliyse guvenip kullanilabilir , dereyi gormeden pacalari sivamamak lazim :)
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

http://www.firebirdsql.org/en/roadmap/
epeydir değişmedi, bir ara bir laf yazmışlardı ama nerde hatırlayamadım şimdi, beta 2 olmadan RC çıkacak gibi bir şeydi, ama bunların zart dedikleri keçi olsaydı, dağlar keçi dolardı :)
24-25 Ekim 2014 de prag da seminer yapılacak, fb 3 ü oraya yetiştirmeye çalışıyorlar sanırım. svn den takip ettiğim çalışmalar yoğunlaştı biraz.
faydası oldumu bilmiyorum ama şu mesajı atmıştım. 1-2 hafta sonra sub release diye 2.5.3 yayınlandı şükür.
http://tracker.firebirdsql.org/browse/WEB-121
tabi cevap veren hala yok.
bildiğin rus soğukluğu. bana iş artık mecburiyete dönmüş yani yapıcaz dedik oldurcaz bi şekllde tarzında gidiyor. hatta şahsi fikrim ibphonenix bunların ticari şirketi, o olmasa proje hepten bitik. Eh bunada şükür demekten başka çare yok.
ben fb 3 beklemiyorum zaten, 2.5.3 finali çıkarsınlar yeter diyordum, onuda yaptılar. 2.5.2 ile arada önemli ve bir sürü bug giderildi. mecburen 2.5.2 kurduktan sonra birde snapshot indirip onuda kuruyordum, temmuz başlarındaydı sanırım, sitede snapshot build bölümü de çöktü, sitelerinde güncellenmiyordu. şimdi oda kör topal çalıştı.
Sonuç, 2.5.3 bana yeterli, hatta sonlandırılmış 1.5.6 bile sorun çıkartmadan hala çalışıyor. unutmayın her yeni iyi değildir, önemli olan ihtiyaçlarınıza cevap vereni kullanmak. Yenisi varken eskisine ne gerek var, tamamen sömürgeleşmiş bir toplum mantığıdır. Tüketeceksin ki, yenisini satabilsinler.
Şahsi kanaatim, fb 3x 2015 sonundan önce bence projelerde kullanmak mantıklı değil, kaldıki belki o tarihlerde final yayınlarlar. finali çıktıktan sonra belki insan lar kullanmaya başlıyacaklar, ve ancak ozaman gerçek hatalar bulunmaya başlıyacaktır.
ayrıca,
Please beware that the ODS (on-disk structure) hasn't been finalized yet, so databases could be incompatible between different unstable builds and you'll have to either recreate them or migrate them via backup/restore.
kullanan yada kullanmayı düşünenler bunu atlamasın, ODS henüz kapatılmadı, yani değişiklik olma ihtimali var.
Beleşe bu kadar :)
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

sadettinpolat yazdı:3.0 surumu 2014 ' te cikacak bizde ona gore uygulama gelistirelim seklinde dusunen yoktur sanirim.
Haklısınız. Bence de öyle düşünen yoktur. Bu cümle FireBird ün ne olduğu konusunda ve ne olamayacağı konusunda iyi bir fikir veriyor. Bu durumda Firebird ün bazı arkadaşlarımızın iddia ettiğinin aksine MS-SQL, Oracle veya PostgreSQL ile (ve hatta MySQL ile) boy ölçüşemeyeceği ve aynı kulvarda koşmadığı çok açık. Zaten bu DB Sunucularının yeni sürümlerindeki özellik listesine baktğımızda bazı özelliklerin kurumsal açıdan ne kadar önemli olduğunu inkar edemeyiz.
freeman35 yazdı:http://www.firebirdsql.org/en/roadmap/ epeydir değişmedi,
RoadMap bir kaç ayda bir güncellenmektedir.
freeman35 yazdı:Beleşe bu kadar
Bkz: http://www.postgresql.org/
C. Sunguray
Net Bilişim Hizmetleri

Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

csunguray, roadmap epeydir değişmediden kastettiğim yılbaşından buyana, o cümlenin devamında rc sürümü ile ilgili yazdıklarımda vardı. Bu siteyi istisnasız hergün kontrol ediyorum. Yukarıda yazdığım bug tracker linkindede adamlara yazmıştım, her roadmap yenibir road map yayınlama tarihi oldu diye. Bu tip konuları ben sohbet kısmına açıyorum, gözünden kaçmış olabilir, bazen bende atlıyorum.
Ben fb3 takip etmiyorum, 2015 sonundan önce stabil hale gelmez(şahsi fikrim) 2.5.3 yayınlanması gerekiyordu, o da oldu, şükür. beleşe bu kadar da fb yi kastetmiştim, yoksa bir sürü db var. mesela fb mobile yok bildiğim kadarıyla, mecbur başka alternatif kullanılmak zorunda.
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Firebird'ü onbinlerce çalışanı olan bir firma ile kıyaslamayalım. Neticede kodlamasını yapan 3-4 tane eleman var. Ben de tracker kısmına haftada bir bakıyorum. Beta1 bitmek üzere, beta 2'ye de 18 madde bırakmışlar. Bence bir gayret sene sonuna doğru çıkarırlar. Kullanmak isteyenler alıp test ederler. İlk güncelleme çıkınca da kullanılmaya başlanabilir...

Kolay gelsin.
omurolmez
Üye

Mesaj gönderen omurolmez »

Firebird kurduğumuz her makine için, fondation a 100 $ bağış yapalım, bir de ondan sonra bakalım gelişip gelişmediğine. ...
Ömür Ölmez
cecihan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen cecihan »

Eyvah. Gitti desene en az 20 000$. Neyse Microsoft'a para vermekten iyidir.
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

mussimsek yazdı:Firebird'ü onbinlerce çalışanı olan bir firma ile kıyaslamayalım. Neticede kodlamasını yapan 3-4 tane eleman var.
omurolmez yazdı:Firebird kurduğumuz her makine için, fondation a 100 $ bağış yapalım, bir de ondan sonra bakalım gelişip gelişmediğine. ..
Sonunda gerçekçi davranıp Firebird'ün MS-SQL, Oracle, DB2, Postgre-SQL gibi veritabanlarından daha geride olduğunu kabul ettik. Neden geride olduğunu tartışıyoruz.
C. Sunguray
Net Bilişim Hizmetleri

Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Ya arkadaş bırakın şu illaki bir şeylerin TARAFI olmayı yahu. illaki karşınızda birimi olmalı, illaki herkesin kendi kafa yapınızda olup sizin dediklerinize mi evet demeli. firebird dünyanın en rezil en beş para etmez bişeyi olsa ne olur olmasa ne olur? babamın malı mı? işime geliyor kolayıma geliyor kullanıyorum, bu beni onun savunucu yada firebird cü niye yapıyor? diğerlerini kullananlar benim düşmanım mı? Bırakın Allah aşkına şu ayrıştırma işlerini, elin gavuru yapmış derdi bizi geriyor. Herkes bildiğini anlatsın oda istiyorsa yok geride ilerde şöle böle ya bırakın arkadaş isteyen istediğini kullanır.
Paralı olanlara külliyen ben karşıyın, benim tek taraf olduğumda bu nokta, sebebide ben MÜSLÜMANIM gavurun soyuna para kazandırıcam, oda gidip daha çok para diye, sırf bunlar müslüman diye çoluk çocuk demeden öldürecek, onlara kurşun silah ve gözü dönmüş bebek katillerine maaş parası vermemek için
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Arkadaşlara takılmak hoşuma gidiyor.

Ben FireBird u severim. Bir çok kez projelerimde kullanmayı düşündüm. Bugün dünyanın en prestijli veri tabanı programlarından biri olabilirdi. Ama istikrarsızlık yüzünden güven kaybettiğini düşünüyorum. Üzülüyorum.
C. Sunguray
Net Bilişim Hizmetleri

Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

EyvAllah, Yazılarda mimik ve jest olmadığı için yanlış anlamalar oluyor malesef.
Her dediğine katılıyorum, hatta arttırıyorum, o rus ekibi sırf dinlene dinlene dövmek için o seminere katılmak bile geliyor içinden o derece yani :D
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Aslı çıkarsa :P beta nın çıkacağı tarih 24-25 eylül 2014 prag seminerinden sonraki hafta yani 2014 eylül ayının son haftası
With Firebird 3 Beta 1 (due to be announced next week) you will be in a position to start testing, doing development or considering migration to Firebird 3.0, and, since Firebird 3.0's SuperServer configuration shows three times better performance than Firebird 2.5 SuperClassic, it is probably not a bad idea!
http://www.firebirdsql.org/en/roadmap/ adresinden 2014-09-23 tarihinden alıntı
Schedule:
Alpha 2 has been released in January 2014;
Beta 1 is expected in August 2014, Beta 2 will follow; --> Eylül sonunda beta 1 yayınlanacak onada emin değilim :)
Release Candidate is expected in November 2014.

Bu arada ben Firebird kullanıyorum, başkasınada geçmeyi pek düşünmüyorum. Bu atasözünü genşler pek bilmez "tabak sevdiği deriyi yerden yere vururmuş"
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Haydi gözümüz Aydın, kulaklarımız Manisa :D
Firebird 3.0 Beta 1 i sonunda yayınlamışlar, gizli saklı ??
http://www.firebird3.com/
Neden yeni bir site açmışlar anlamadım. http://www.firebird3.com/en/news/ adresinden sosyal medya dedikleri yerlere yazabilirsiniz sanırım. Benim gavurun sosyal ağ ın işim de hesabımda olmadığından bakamıyorum.
osx için sürüm yok ? ya yetişmedi yada yosemite yeni çıktı ondada deneyip yayınlıyacaklar heralde
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Beta 1 daha resmi olarak yayınlanmadı ama eli kulağında. firebird3 sitesini tanıtım için kurmuşlar sanıyorum, yeni müşteriler çekmek istiyorlar. Bu sitede yayınladıkları da gecelik derlemeler.

Kolay gelsin.