Database i hangi klasörde olursa olsun çalıştırma

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
PCkoliq_55
Üye

Database i hangi klasörde olursa olsun çalıştırma

Mesaj gönderen PCkoliq_55 »

Selam arkadaşlar sorunum şu firebird veritabanlı bir projem var projemi kendi dosyası içinde mesela projemin kurulduğu klasör c:\ içerisinde ProjeDosyam adında.Veritabanım ise proje dosyamın içerisinde Data adında bi klasör oluşturup içerisinden çalıştırmak istiyorum.Yani kullanıcı c veya d sürücüsünden nereye kaydederse kaydetsin proje kendi dosyası içinde ki data klasöründen okuyup çalışsın umarım anlatabilmişimdir. Teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: Database i hangi klasörde olursa olsun çalıştırma

Mesaj gönderen Battosai »

Path:= ExtractFilePath(Application.ExeName)+'\data\veritabani.fdb';

Bu şekilde veritabanı yolunu program açılırken dinamik olarak tanımlarsan olur.
PCkoliq_55
Üye

Mesaj gönderen PCkoliq_55 »

Battosai cevabın için teşekkür ederim söylemeyi unutmuşum veritabanı yolunu ben connectionstring.txt adlı text dosyasından çekiyorum
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Örnek verdiğim kod exe dosyasının bulunduğu dizine almayı göstermek içindi. Bu durumda bilgileri nasıl almak istiyorsan kendin kodu geliştirmelisin. Ayrıca bu mevzu hakkında bu forumda çok bilgi var biraz arama yap. Genelde bağlantı bilgileri *.ini dosyada tutulur yazma okuma kolay olsun diye. Bir araştır bunları. Kolay gelsin.