Firebird 2.5 embedded'i başından sonuna anlatabilecek var mı

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Re: Firebird 2.5 embedded'i başından sonuna anlatabilecek va

Mesaj gönderen rsimsek »

Firebird embedded dosyasını exe nin olduğu yere açmanız yeterli. İstenirse resource (.RES) olarak da exe nin içine gömebilirsiniz. Exe çalıştırıldığında klasörde bulamazsa kendisi aynı yerde açıyor. Ama en kolayı ilk söylediğim yöntem.
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

http://www.firebirdsql.org/en/firebird-2-5-2-upd1/
linkten beğendiğini kullanabilirsin. Sol üst köşedeki "Server Packages" bölümünden Firebird versiyonunu değiştirebilirsin.
Bağlantı bileşenine hangi dll i kullanacağını belirtmen gerekir, ayrıca alias kullanma, direk path i yaz ama başına mutlaka local ip yaz "127.0.0.1:path"
kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Ben yıllardır Delphi ile gelen orjinal InterBase componentlerini kullanıyorum ne çalışmasında nede hızında hiçbir sorun yaşamadım.
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Ben firebird 2.1 ve delphi 7 kullanıyorum, embedded olarakta, firebird kurarakta çalıştırıyorum, hiç bir sorun çıkmadı, bendeki sürümün linkini kendi siteme upload ettim oradan indirebilirsiniz. Dosyaları exe nin olduğu klasöre açıp öyle çalıştırıyorum.

Embed Sürümü : Firebird-2.1.1.17910-0_Win32_embed
http://www.eticari.com/prg/fb.rar
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

Firebird kurulu makinamda programı yazıp, müşteriye kuracağım zaman embed kuruyorum. database yolunuda eğer tek kullanıcı ise sabit tanımlarım. Yani programı ancak benim istediğim klasörde çalıştırabilir.
Kullanıcı avatarı
esistem
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen esistem »

klasör içersindeki gds32.dll yi kullanıyor.
omurolmez
Üye

Mesaj gönderen omurolmez »

Merhaba,
IBX 'in dll seçilemeyen sürümlerinde şu yolu izliyorum. Fbclient.dll 'in adını gds32.dll olarak değiştiriyorum ve programın exe si ile aynı dizine yerleştiriyorum. Hatta bu sayede Delphi XE4 deki IBX seti bile Firebird ile kullanılabiliyor. embed dll i aynı biçimde gds32.dll olarak isimlendirip exe ile aynı dizinde denerseniz olacaktır tahmin ediyorum.
Ömür Ölmez
omurolmez
Üye

Mesaj gönderen omurolmez »

1. Firebird veritabanı dosyası uzantısı fdb dir.
2. Hata mesajına göre, şu an makinenizde kurulu interbase in bağlantı kitaplığını kullanıyorsunuz galiba
Ömür Ölmez
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

@omurolmez
"1. Firebird veritabanı dosyası uzantısı fdb dir. " böyle bir şart koşamazsın, bu genel kanaattir. uzantısını istersen hiç verme, istersende "dosya.uzunkavak altında yatar uzun oturur oğlu" ver. Bu dosya muhteviyatını değiştirmez, sadece dosyanın ne dosyası olduğunun kolay anlaşılmasına yarayan bir kısaltmadır. ŞART değildir.
2 yazdığından aklıma şuda geldi, erişilmek istenen dosya ile fb library versiyonları farklı olabilir. database in odbs versiyonları uyumsuz olabilir. IB le create edilmiş dosyaya (1.versiyonları genelde hariç) fb ile bağlanamazsınız. genel düz mantık şu olmalı, neyle (hangi versiyonla) create edilmişse onunla bağlanılmalı. Versiyon değişikliğinde ise mutlaka create edilmiş versiyon ile backup alınıp, o backup yeni versiyon ile restore edildikten sonra kullanılmalı
Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!