Paradox ile hazırlanmış projeyi Firebirde nasıl aktarırım?

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
hasansavci
Üye

Paradox ile hazırlanmış projeyi Firebirde nasıl aktarırım?

Mesaj gönderen hasansavci »

Arkadaşlar,

Benim 3-4 yıldır üzerinde çalıştığım bir restaurant sipariş programım var.boş vakitlerimde kitapları forumları okuyarak geliştiriyorum.oldukçada iyi oldu.delphiturkiye.com sitesini gezince içimden bir ses böyle bir program veritabanının yarattığı sorunlardan heba olmasın düşüncesiyle paradoxu bırak firebird geç gibi bi düşünce sardı beni..ancak nasıl yaparım ederim diye düşünüp siteyi gezdiğimde bu nerdeyse bitmiş programın veritabanını değiştmek yeniden yapmak kadar zahmetliymiş gibi geldi. sizce programı kısa sürede firebird veritabanına geçirebilirmiyim. bağlantıları yeniden yapılandırmak nasıl olucak.

ben bde ile alias oluşturdum. ağ üzerinde kullanıyordum. formda bağlantılar table,datasource,query bileşenleri ile sağlanıyor. nerden başlamalıyım.başlamalımıyım bilemiyorum. firebird veritabanı için illa interbase sekmesindeki bileşenleri kullanmalımıyım database bağlantı sağlamak için.paradoxta alias tanımılıyordum. bütün datalarda alias tanımlı bde ile nasıl olur.

yardımlarınızı bekliyorum.
En son hasansavci tarafından 27 Eyl 2010 04:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Re: PARADOX VERİTABANIMI FİREBİRD YAPMAK İSTİYORUM

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
öncelikle mesajını editlemeni ve başlığını düzeltmeni öneriyorum. forum kurallarına bir göz gezdir istersen.
soruna gelince öncelikle fb de bir database oluşturman lazım. forumda arkadaşlardan birinin yaptığı paradoks tablolarını firebirde çeviren bir program olacaktı. bu işin kolay kısmı.
sonra programı değiştireceksin. bde de eğer TDatabase bileşenini kullandıysan onun interbase e desteği vardı. ilk başta onu kullanabilirsin.
sonra teker teker formları fb ye uyumlu hale getirirsin.
yada sıfırdan yaz.formları kopyala db bağlantısı ve işlemlerini fb ye uygun şekilde yaz.
yalnız fb deki generatorleri iyice araştır ki autoincrement alanların sana sıkıntıya neden olmasın.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim