IBTABLE1

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
SieS
Üye

IBTABLE1

Mesaj gönderen SieS »

Merhaba

paradox table larda table.recordcount ile kayıt sayısını alabiliyordum şimdi IBtable ile bu işlemi yapmak istediğimde table boş ise hata veriyor dolu tablolarda ise sadece dbgrid içerisinde görüntülenen miktarı veriyor
mesela tabloda 1200 kayıt ama sadece 21 değerini veriyo buda grid üzreinde görüntülenen rakam. Kaydın tamamını nasıl alabilirim yada table boşmu dolumu olduğunu nasıl anlarım.

Şimdiden Teşekkür Ederim.
SieS
Üye

Bunu sormayı unutmuşum

Mesaj gönderen SieS »

:oops:
Ayrıca Table üzerinde post delete gibi işlemlerden sonra database commit nasıl yapabilirim bu işlemlerden sonra database üzerinde işlemleri programı kapatana kadar göremiyorum. Bu neden oluyor acep.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

IBTable kullanmanı pek tavsiye etmem. Sitedeki veritabanı bölümündeki IBX ve Interbase yazılarını okuyup, IBDataset kullanman daha iyi olur.
database üzerinde işlemleri programı kapatana kadar göremiyorum

cachedupdate çalışıyorsun sanırım. Bir kontrol et.
paradox table larda table.recordcount ile kayıt sayısını alabiliyordum şimdi IBtable ile bu işlemi yapmak istediğimde table boş ise hata veriyor dolu tablolarda ise sadece dbgrid içerisinde görüntülenen miktarı veriyor
Bu işlemi yapmadan önce FetchAll komutunu vermen lazım. Yine burda da SQL ile bulmanı tavsiye ederim.

IBTable1.FetchAll;
ShowMessage(IntToStr(IBTable1.RecordCount));

Kolay gelsin.
SieS
Üye

Mesaj gönderen SieS »

fetchall yaptım yine hata verdi. table içi boş olduğu için bu hatayı veriyor olabilirmi şu anda hiç kayıt yok içinde.

Hata Access violation at adress 53535.......... şeklinde

ayrıca cashhedupdates false durumda doğrumu acaba
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

ben hiç kayıt olmayan bir tabloda denedim ve 0 olarak gösterdi. Kodunuzda başka bir yerde problem var. Adım adım çalıştırıp bir bakın.

Evet CachedUpdates özelliği kapalı olması lazım. O zaman başka bir ayardan olabilir. Interbase üstadları okuyunca bir cevap yazarlar. Beni aşıyor bu :roll:

Kolay gelsin.