firebird veritabanını accesse çevirme

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kaptan
Üye

firebird veritabanını accesse çevirme

Mesaj gönderen Kaptan »

iyi günler.
5-6 yıl önce yaptığım bir program vardı. programın kaynak kodları elimde yok. kullanıcının biri de veritabanı ile ilgili bazı istatistiklerin çıktsını almak istedi.
Ben de bilgileri ve tabloları accesse aktararak rapor almayı veya sql çalıştırmayı düşünüyorum.
ibexpertin sitesi değişmiş. free sürümünün download linkini göremedim.triali var. ibexpertte istediğim işlem mümkün mü veya trialinde yapmak mümkün mü onu da bilmiyorum. mysql için phpmyadminde dump dosyası oluşturuluyordu. onun gibi bişey yapmak istiyorum. arama yaptım ama tam olarak sonuca ulaşamadım.
yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.
zyildiz
Üye

Re: firebird veritabanını accesse çevirme

Mesaj gönderen zyildiz »

EMS toollarındanda faydalanabilirsin.

firebird tablolarındaki verileri excele atıp sonra access alabilirsin. Ancak .xls de 65000 satır sınırı var tablolarının satır sayısı 65000 den buyukse birkac aktarmadan sonra olabilir.
Medeniyet dediğin hayat almaz, hayat verir. Senin dedelerin ninelerin bunu gerçekleştirdi... Şemsettin YEŞİL
Ali Erdoğan
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen Ali Erdoğan »

Denediğim bir şey değil ama odbc yolu ile access den firebird e bağlanıp sorgulamaları ve raporlamaları yapabilirsin. Öncelikle firebird ün odbc sürücüsünü kurman gerekiyor. Biraz google işi çözecektir sanırım.
anemos
Üye

Mesaj gönderen anemos »

Birkaç gün önce denemiştim; ODBC ile isterseniz verileri alabilirsiniz ya da Access ten FB veritanını bağlı tablo ile kullanabilirsiniz.

32 bit ODBC için:
http://www.firebirdsql.org/download/pre ... _win32.exe

64 bit ODBC için:
http://www.firebirdsql.org/download/pre ... 48_x64.exe
Kaptan
Üye

Mesaj gönderen Kaptan »

Çok teşekkür ederim. Dediklerinizi deneyeceğim. İyi günler.