tek Database mi çift mi

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

tek Database mi çift mi

Mesaj gönderen musti »

S.a.
teknik olarak hangisi doğru bir uygulama merak ediyorum.
Bir projemiz var iki farklı birim var. bunlar a ve b birimi biz kolay olsun diye tek database de a birimi ve b birimine ait 10 table birinde 14 table birinde olmak üzere 24 table yi topladık tek bir database yaptık. 1 senedir bir problem yok. ayırmakda şimdi açıkcası zaman kaybı olarak geldi. sorugularda 2,3 sn gibi gecikmeler olmaya başladı o da o kadar olur diye düşünüyorum.

Şimdi Mantık olarak teknik açıdan bizim bu 10 tableyi yani a birimini ayırıp başka bir database yapmamız yin aynı serverda iki database bağlanmamız ne kadar performans kazandırır bize merak ediyorum. şu an databasein boyudu 60 gb en fazla olur 130 gb dahada fazla olmaz. Yoksa firebird server ha ayrı db den bağlanmışsın ha tek db de çok bişe farketmezmi .
yani uğraşmaya değermi ayırmak.

teşekkür ederim.
Ali Erdoğan
Kıdemli Üye

Re: tek Database mi çift mi

Mesaj gönderen Ali Erdoğan »

Bence çok uğraşıp kararlı ve oturmuş bir sistemi değiştirmeye gerek yok. Indexlemenizi iyi yapın, arada sırada indexlerin seçilebilirliğinin yeniden hesaplanmasını sağlayın. En iyi karar veri tabanının bir kopyasını alıp, diğer firmaya ait bütün verileri silip aynı sorguyu çalıştırıp performansı karşılaştırmakla verilebilir.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

Sanırım büyük bir performans kaybı olmuyor hatta hiç olmuyor.
Bu yüzde bence de uğraşıp da sıkıntıya girmeye gerek yok.
Indexlemeyi ara sıra yapma konusunu biraz irdelemek isterim.
Bu ne kadar zaman kazandırır ve bunu neden database kendisi yapmıyor.
Bunun gerekcesi nedir.

teşekkür ederim
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

valla kardeş zamanında bende databasei bölme işlemine çok fazla kafa yormuştum.şuan projemde 135 tablo var database boyutu 4.7 gb ve performansta en ufak bi sıkıntı yaşamıyorum.sorgularınız 2-3 sny yi buluyorsa bu normal deyil milyon kayıtta bile iyi indexleme ve sorgu mantığını düzgün kurmuşsan çok daha hızlı çalışıyor firebird.
tasarımınızı kontrol edin indexlerinizi kontrol edin.programınız database de yaptığı işlemleri gözden geçirin tekrarlayan işlemlerden kaçının(misal griddeki olaylara databasede işlem yapan bi kod yazmışsınızdır aradan aylar geçiyor bi bakıyorsunuz aynı olay defalarca tetikleniyor düzeltiyorsunuz herşey değişiyor.yani tasarımınızı gözden geçirin.)
eğer proje aynı projeyse tek database herzaman daha iyi.
zyildiz
Üye

Mesaj gönderen zyildiz »

Indexleme yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar hakkında tckimlikno, adı soyadı, ili,ilçesi,departmanı,ünvanı gibi bir tablo üzerinden anlatırsanız sevinirim.
Medeniyet dediğin hayat almaz, hayat verir. Senin dedelerin ninelerin bunu gerçekleştirdi... Şemsettin YEŞİL
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

viewtopic.php?t=581&highlight=performans+indeks

Burada yazdığım performans tavsiyelerine bir göz atın. Index yapıları ile alakalı oluşturulması gerekenler ve yapılmaması gerekenler şeklinde, performans arttırıcı tedbirler ve uygulamalardan bahsettim.

İşinize yarayacağını düşünüyorum.

Ayrıca FB Performansları için ise, firebird.config dosyası ila alakalı bir yazı var, onu da bir okuyun.

viewtopic.php?t=12939&highlight=

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/