internet üzerinden bağlanma

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
hakan1970
Üye

internet üzerinden bağlanma

Mesaj gönderen hakan1970 »

eski bir çalışmamı firebird e geçirdim
local de çalışıyor ağ üzerinde çalışıyor
yazılımda bir bağlantı form u hazırladım
bağlanılan pc ip si veya adı giriliyor birde veritabanı path i giriliyor bir de port giriliyor
Bilgisayar adı dışındakiler zaten varsayılan değerleri var yani sadece pc giriliyor sayılır

şimdi bunu ben evde iki pc arasında test ederek ağ üzerinde çalışma kontrollerini yapıyorum ama internet üzerinden başka pc yi kullanabilirmiyim bilemiyorum
acaba ağ üzerinde olduğu gibi sadece ip bilgisi yetecekmi yani ben başka pc nin ip sini yazdığımda firewall sorunu filan yoksa bağlantı kurulurmu yoksa internet bağlantısında başka bir şeylerdemi tanımlanmak zorunda
ben hiç server bağlantısı tecrübem olmadığından bu konuda çok bilgisizim bana çok kabaca bir iki cümle ile anlatsanız bile yetecek
Mesela DNS filan yada üst ağ filan gibi şeyler var. Bilerek konuşmuyorum ama böyle bir takım ip harici ayarlar gerekiyormu

kardeşime programı gidip kursam eve döndüğümde odamdaki hub ile bağlı diğer pc ye bağlandığım gibi onun ip sini yazsam internet üzerinden bağlantım olucakmı acaba.

şimdi aklıma bir hınzırlık geldi bilgisayarı açık bırakıp internet cafe ye gidip kurucam çaktırmadan ve yanımda götürdüğüm kendi ip ile deniycem.
En son hakan1970 tarafından 22 May 2009 02:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Re: internet üzerinden bağlanma

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
bu konu forum da çok konuşuldu biraz arama yaparsan bulabilrisin.
port yönlendirmesi yapman lazım.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
hakan1970
Üye

teşekkürler araştırıyorum
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

Port yönlendirmesi yapman yeterli olacaktır.
* 3050 nolu portu modemden sunucu bilgisayar yönlendireceksin.
* İnternet üzerinde herhangi bir yerden modem in ip sini (wan ip ) yazarak sunucuya baglanabilirsin.
* Sunucu bilgisayarda firewallda 3050 nolu porta izin veriyor olmalı, yoksa firewall a takılırsın.
* Sunucu bilgisayara statik ip vermelisin ve modem eger dinamik ip kullanıyorsa, baglanacak kişi baglantı öncesi wan ip yi bir şekilde bilmelidir.

Port forward işlemi modemden modeme degişir ve genelde modem ayarlarında nat (network adress translation) olarak görülür.

Modem ayarları için http://www.portforward.com a bakabilirsin.
hakan1970
Üye

yani bu işi çok otomatik yapmak kullanıcıya problem çıkartmadan yapmak mümkün değilmi
Bir kişi benim yaptığım programı indirip her hangi iki pc den internet üzerinden haberleşmesi için modemde karmaşık ayarları yapabilmesi lazım öylemi oluyor
internette bir biri ile haberleşen bir sürü program var hiç birisi port ayarıyla kullanıcılarını uğraştırmıyor böyle bir çare yokmu
insanlar download ettikleri kurdukları program için modem lerinin programına girip modem ayarı yapamazlar bir çare yokmu buna bulunan
Teknisyen bilgisi desteği olmadan internetten işindeki pc ye bağlanmasını nasıl sağlayabilirsiniz acaba
İnsanlara modemi ayarla demek olmaz heralde

en basiti messenger da iki pc arasında iletişim kuruyor ama port ayarı gerekmiyor modemde.

benim modem usb modem burda durum ne oluyor bunda port ayarı yok mesela
emin_as
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen emin_as »

İnternette iplerini bilmeden birbirileriyle haberleşen program yok.

Çogu haberleşme programı bir sunucu üzerinden işlem yapıyor. Örnegin MSN messenger.hotmail.com üzerinden haberleşiliyor, diğerleri için de benzer sunucular sözkonusudur.

Yazılım yoluyla firewallda portları açabilirsin, ama modem e ulaşmadan nat ayarı yapamazsın. Usb modeml için nat ayarının gerekecegini sanmıyorum, sadece haberleşecegin makinalara ip adresini bir şekilde bildirmelisin. Bu işlem için servis saglayıcına başvurarak statik ip alabilirsin veya net üzerinde php ve asp ile yapacagın bir ara sayfayı kullanarak, diger makinaların senin ip adresini bu yolla ögrenmesini saglayabilirsin.

Farklı çözüm yolları olabilir, ama öncellikle sorunu dogru tanımlamalı ve olayın teknik yönünü araştırmalısın. Hiçbir dışarıdan göründüğü gibi basit degildir. Benim önceki mesajda anlattıklarım uzun ve karmaşık görünebilir, ama saglıklı bir yöntemdir.
hakan1970
Üye

ip tabiki bilinmesi lazım onu hallederim ama port ayarı can sıkıcı
msn sonra dosya paylaşım programları bunlar hep pc den pc ye sonuçta haberleşen cihazlar ip yi iki tarafta siteye bildiriyor site karşılıklı bildiriyor kullanıcılarda o ip ler ile bir birine bağlanıyor
Hiç birinde de port sorunu olmuyor iş yerinde ağ üzerinde bile kullanılsa
firebird de neden modem didiklenecek ben buna kızıyorum

ben bu ethernete bağlanan modemleri bilmiyorum anlamıyorum.
öyle bir modem im olunca firebird programlar bir birini göremeyecekmi ip leri bildiğimde bile.
illa bir bilenin gidip modemin port ayarını yapması mı şart
o zaman firebird programlar internetten satılamazki
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

@hakan1970 elma ile armutu kıyaslıyorsun gibime geliyor.
hangi veritabanına uygulamasını kullanırsanız kullanın veri tabanına direk bağlanmak için port yönlendirmenisi yapmanız gerekmektedir. MSSql dede bu böyledir diğerlerindede böyledir. (eğer böyle olmayan bir veritabanı bilen varsa beri gelsin bizde öğrenelim). Burdaki problem veritabanı ile ilgili bir problem değil. Ağ ile ilgili bir problem.
şöyle düşünün.
Hiç bilmediğiniz bir şehre giriyorsunuz?
nereye gideceksiniz? birinin sizi yönlendirmesi lazım. birilerine gideceğiniz semti sorarsınız. o sorduğunuz kişi o semti bilmiyorsa ne yapacaksınız?
sorduğunuz kişiy modem olarak düşünün. ben 3050 ye gidecem diyorsunuz oda size o zaman şu ip ye git diyor.
bunun gibi bişey. sizin internet üzerinden karşıdaki kişiye verdiğini adres modemin ip adresi. sizin makinenin ip adresi değil.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
hakan1970
Üye

bir ağlamadığım kalmış
port olayını anladım
modemi pc gibi görüyor karşı taraf onunla haberleşmeye çalışıyor, modemde kimi kime bağlıycanı port ayarıyla biliyor yani
yoksa kimi ikime bağlıycanı nerden bilsin doğru bir olay şimdi anladım
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Şu başlık işe yarayabilir.
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
GOLAKS
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen GOLAKS »

modem ayarından 3050 yi kullanmasanız iyi edersiniz. Ornegin 13050 dış port 3050 de iç port yonlendirmesi yapın. Cunku herkes bilirki 3050 firebird(interbase) portu dur. Dolayısı ile bir güvenlik zaafına neden olabilirsiniz. (Server kurar kurmaz SYSDBA şifresini derhal degiştirmenizi hatırlatmak isterim).

Yada Firebird server da ini den port u 3050 yerine 13050 (yada her ne isterseniz) yapın. Iç, dış port u o zaman aynı yapabilirsiniz. Bu tur ayarları default ta bırakmamakta fayda var her daim.

Kolaylıklar
Golaks Yazılım
Bilgileriniz Kayda Değerse..!
www.golaks.com.tr