Add user sorunu

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Add user sorunu

Mesaj gönderen musti »

Merhaba,
Fırebırd da sadece SYSDBA ile baglanılırsa kullanıcı eklenebiliyor.
Ben SYSDBA yı iptal edip başka bir kullanıcı ile database create ediyorum olmuyor
ama sysdba olab bır database acınca user eklıyebiliyorum.Sysdba sız user eklemem için Nasıl bir yetki vermeliyim

Error Message:
----------------------------------------
An error occurred while trying to update the security database.
An error occurred while attempting to add the user.
no permission for insert/write access to TABLE USERS.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Add user sorunu

Mesaj gönderen mkysoft »

Bağlandığınız kullanıcaya security tablolarına erişim hakkı vermelisiniz. Firebird kullanıcı bilgileri ve hakları security databasinde tutuluyor. Bu databse firebird'ün kurulum klasöründe yer almaktadır. İşlem yapmaya çalıştığınız kullanıcının haklarının olduğuna emin olun.Sizin oluşturduğunuz database ile kullanıclar arasında direk bir ilişki yoktur.
ZeynelAbidin
Üye

Mesaj gönderen ZeynelAbidin »

Bağlandığınız kullanıcaya security tablolarına erişim hakkı vermelisiniz. Firebird kullanıcı bilgileri ve hakları security databasinde tutuluyor. Bu databse firebird'ün kurulum klasöründe yer almaktadır. İşlem yapmaya çalıştığınız kullanıcının haklarının olduğuna emin olun.Sizin oluşturduğunuz database ile kullanıclar arasında direk bir ilişki yoktur.
bunu nasıl yapacağız.
ZeynelAbidin
Üye

Bu konu ile ilgili biraz açıklama yapmak istiyorum.
Ben databasede SYSDBA için bir role oluşturdum ve SYSDBA kullanıcı olarak database giremiyor.ve program ilk açılışta benim kullanııcımı oluşturuyor.Daha sonra programa tanımlanan her kullanıcı için ben firebirde de bir kullanıcı açıyorumki bir kullanıcı sadece bir kez programa giriş yapabilsin.Bunun içinde benim kullanıcılarımın kullanıcı oluşturma yetkisi olması lazım.Ben bu şekilde yapabilirm diye düşündüm.Eğer aktif olan kullanıcının program girmesini engellemek için farklı bir yöntem varsa ben ona yönleneyim.
Programa giriş yapan kullanıcıyı girişte yazıp çıkışta silmeyi düşündüm ancak bu durumda programı yanıt vermeyen kullanıcılar programı kesmek zorunda kaldıkları zaman bir daha programa girmeleri için çok daha fazla kontrol yapmam gerekecek diye düşündüğümden ben bu yolu seçmedim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
ZeynelAbidin
Üye

Böyle bir şey yapılamazmı veya siz bir kullanıcının 2 kere programa girmesini nasıl engelliyorsunuz