Firebird kullanırsam...

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Firebird kullanırsam...

Mesaj gönderen csunguray »

DBIsam veritabanı kullanan bir programım var. Şimdi bu uygulamayı özel bir müşteri için daha ciddi bir veritabanına geçirmeyi düşünüyorum. Bu veritabanı MS-SQL olacak. Çünkü MS-SQL kullanarak birçok uygulama geliştirdim ve çok aşinayım. MS-SQL ile mutlu sayılırım. Eğer bunun yerine Firebird kullanmaya kalkarsam:

1. Uygulayamayı cross database yapmaya kalksam nasıl bir bağlantı kurmamı önerirsiniz.

2. Firebird'e ODBC sürücülerini kullanarak ADO bileşenleriyle bağlanmak temel ihtiyaçlarımı karşılar mı?

3. IBX bileşenlerini mi kullansam acaba?

Şunu da ekleyeyim FireBird kullanmak istememdeki en büyük neden dağıtım kolaylığı. Yani embedded sürmünün olması, kurulumunun küçük olması gibi nedenler.
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)
anemos
Üye

Re: Firebird kullanırsam...

Mesaj gönderen anemos »

Merhaba,

Ben Firebird'ü VB6 ile kullanıyorum. Firebird ODBC sürücüsünü kullanarak ADO ihtiyaçlarımı karşılıyor.
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Re: Firebird kullanırsam...

Mesaj gönderen sadettinpolat »

hali hazirda sql server kullanilarak yazilmis bir programa yeni bir veritabani eklemenin en zahmetsiz yolu odbc olarak gorunuyor. programin bir kac rutusla firebird icin uygun hale gelmesinden ziyade firebird icin gerekli olan odbc suruculerinin programla birlikte dagitilmasi daha ugrastirici olacaktir.

yeni bir projeye baslarken firebird icin ibx kullanmak ileriye yonelik cok dogru bir adim sayilmaz. gun gectikce ibx ile firebird arasindaki ucurum daha da artmaktadir.

odbc ile firebird /firebird embed surumunu hic kullanmadim lakin temel ihtiyaclarinizi karsilayacagi kanaatindeyim.

eger program cok buyuk ve karmasik degilse odbc yerine zeoslib , dbexpress tarzi cozumlerde dusunulebilir.
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/