Veritabanı içerindeki Tablo büyüklüğünü nasıl öğrenebilirim.

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
SieS
Üye

Veritabanı içerindeki Tablo büyüklüğünü nasıl öğrenebilirim.

Mesaj gönderen SieS »

Merhaba arkadaşlar,
Yapmak istediği olay bir veritabanı içerisinde bulunan tablolarımın büyüklüğünü, yada değişip değişmediğini kontrol edebileceğim bir yöntem.

Örneğin : muhasebe isimli bir veritabanım var, ve bunun içinden kasa cari stok gibi tablolarım var.
Bu tablolar farklı bir yoldan erişilip erişilmediğini herhangi bir ekleme yada çıkarma yapılıp yapılmadığını anlamak istiyorum.
programı kapatırken cari tablomun boyutu 200 kb olsun programı tekrar açtığımda bunu 201 yada 199 olduğunu görürsem vt ye farklı bir tool ile
girildiğini anlayacağım. Yada bu tabloya 4.4.2008 15:35 de kapatmışım yine açtığımda aynı değerdemi diye kontrol etmek istiyorum.
Log tutmadan yapmak istiyorum bu işi. Şayet olursa.

Yardımcı olacak arkadaşıma şimdiden teşekkkür ederim.
Saygılar.
Ben Toprağın Sinesinde İnsan Denilen Bir Canım
Hem Düşünür, Hem Severim Budur Taştan Faklı Yanım.
Her maddenin zevlesini bedenimde taşıyorsam.
Ben ne bir taş ne bir ağaç, insanlığımla insanım.
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Re: Veritabanı içerindeki Tablo büyüklüğünü nasıl öğrenebilirim.

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
eğer insert yapılmasını engellemek istiyorsanız son kayıtların id lerini bir kenara not edebilirsiniz
update veya delete yapılmalarını engellemek istiyorsanız bunun için trigger yapabilirsiniz.
trigger bir generatorun değerini kontrol eder değere göre silme işlemini yapar veya exception üreterek kaydın değişmesini engeller.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
ng
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ng »

Veri tabanını kapttıktan sonra md5 ile şifreleyip bir daha açmak istediğinde yeniden md5 şifresini alıp kontrol edebilirsin.
Bir ara benim de böyle bir kontrol yapmam gerekmişti, ben bu şekilde çözmüştüm. Kolay gelsin.
SieS
Üye

Mesaj gönderen SieS »

Özür dilerim ama MD5 nedir ilk defa duyuyorum.
Nedir nasıl yapılır kısaca bilgi verebilirseniz sevinirim.

Teşekkürler.
Ben Toprağın Sinesinde İnsan Denilen Bir Canım
Hem Düşünür, Hem Severim Budur Taştan Faklı Yanım.
Her maddenin zevlesini bedenimde taşıyorsam.
Ben ne bir taş ne bir ağaç, insanlığımla insanım.
ng
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ng »

MD5 (Message-Digest algorithm 5), veri bütünlüğünü test etmek için kullanılan, Ron Rivest tarafından 1991 yılında geliştirilmiş bir kriptografik özet (tek yönlü şifreleme) algoritmasıdır. Girdi verinin boyutundan bağımsız olarak 128 bitlik özetler üretir.

Kaynak :http://tr.wikipedia.org/wiki/MD5

Yani veri tabanı ile bağlantıyı kestikten sonra veritabanı dosyasını girdi olarak verip bir kod elde ediyorsunuz. Veri tabanını açmadan önce aynı işlemi tekrarlıyorsunuz. Veritabanında tek bir bit bile değişse üretilen kodlar birbirlerinden farklı oluyor, ve sizde bu veritabanı içerisinde birşeyler karıştırıldığını anlayabiliyorsunuz.
MD5i nasıl üretirim diyorsanız http://sadettinpolat.blogspot.com/2004/ ... urtma.html
adresinde uzunca anlatılmış.