Firebird - Multi File Veritabanı

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
anemos
Üye

Firebird - Multi File Veritabanı

Mesaj gönderen anemos »

Forumda işletim sisteminin desteklediği veritabanı dosya boyutunun 2-4 GB olduğu belirtiliyor.
Buna göre iki dosya kullanmak istiyorum. Aşağıda EMS ile oluşturduğum veritabanına ait özelliklerden page size ile length özelliği arasındaki bağlantıyı öğrenmek istiyorum.
Lenght değeri verirken neyi dikkate almalıyız? Kayıt sayısı ilgisi var mıdır?

Kod: Tümünü seç

CREATE DATABASE '127.0.0.1/gds_db:C:\DB1.fdb'
USER 'SYSDBA'
PASSWORD 'masterkey'
PAGE_SIZE = 4096
LENGTH = 100000
DEFAULT CHARACTER SET WIN1254
FILE 'C:\DB2.gdb' LENGTH = 100000
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Firebird - Multi File Veritabanı

Mesaj gönderen mkysoft »

sanırım length özelliği veri tabanın toplam boyutunu gösteriyor. page_size ise 1 cluster'ın byte cinsenden boyutunu. Ayrıca 4 gb sınırı fat32 için geçerli, ntfs de bu sınılar baya bir geniş (terabyte gibi). linux kullanırsan harddisk kapasitenle sınırlı. multi file yapmana gerek yok. ayrıca diskleri birleştirip tek bir partion gibi gösterebiliroysun.
anemos
Üye

Re: Firebird - Multi File Veritabanı

Mesaj gönderen anemos »

sanırım length özelliği veri tabanın toplam boyutunu gösteriyor. page_size ise 1 cluster'ın byte cinsenden boyutunu. Ayrıca 4 gb sınırı fat32 için geçerli, ntfs de bu sınılar baya bir geniş (terabyte gibi). linux kullanırsan harddisk kapasitenle sınırlı. multi file yapmana gerek yok. ayrıca diskleri birleştirip tek bir partion gibi gösterebiliroysun.
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu durumda fazla dosyaya gerek yokmuş. ;)