Query1 kayıt ekleme ve değiştirme yardııım.

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
serkan
Üye

Query1 kayıt ekleme ve değiştirme yardııım.

Mesaj gönderen serkan »

arkadaşlar bir query1 kontrolüne edit1 deki bilgiyi nasıl eklerim(kaydederim) ve aktif kayıtı nasıl değiştirebilirim.yani table1 kontrolündeki..
örneğin..
table1.append;
table1soyad.text:=edit1.text;
table1.post

ve
table1.edit;
table1soyad.text:=edit1.text;
table1.updaterecords;
komutlarının yaptığı işi nasıl queryde yaparım..
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

sitemizde veritabanı bölümünde bu konuyla ilgili bir makale var. Temel SQL komutlarının tamamını anlatıyor.

Eğer okumadıysanız okuyun, eğer okuduysanız anlamadığınız noktaları belirtirseniz daha detaylı açıklamaya çalışırız.

Kolay gelsin.
serkan
Üye

Bulamadım hocam anlaşamadık galiba..

Mesaj gönderen serkan »

hocam makaleyi inceledim ama çözüm bulamadım daha açık ifade edeyim..
daha önce kaydettiğim stok bilgilerini dbgrid alanında belirli kriterlerde arama yaparak listeliyorum örneğin stokkodu alanına göre arama yaptırarak.listelenen kayıttan istediğimi çift tıklayarak başka bir formdaki edit kontrollerinin içine atıyorum burda örneğin stok kodu b001 ise edit1 in içine otomatik atıyorum.kullanıcı edit1 in içinden bunu b002 yapıp kaydet dediğimde b001 in b002 olmasını istiyorum.(stok kartı--->eski kart) bu çok önemli hocam program askıda kaldı.
Kullanıcı avatarı
altunway
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen altunway »

Anladığım kadarıyla sen bir nevi değiştirme yani update işlemi yapacaksın..Eğer değiştirme işlemi yapacaksan ; Ben Bildiklerimi aktarayım..

veri tabanının adı stokkayit olsun
Query1.close;
Query1.sql.clear;
Query1.sql.add(UPDATE stokkayit SET stokkodu='''+edit1.text+''''+' where stokkodu='''+b001+''''); )
query1.open;

Arkadaşım Buradaki sql Cümlesi stokkodu =b001 olan kayıtın stokkodunu edit1.text 'e girdiğin veriyi atar..

Denemedim ama böyle olması gerekiyor.
Kullanıcı avatarı
naile
Admin

Mesaj gönderen naile »

altunway yazdı: veri tabanının adı stokkayit olsun
Query1.close;
Query1.sql.clear;
Query1.sql.add(UPDATE stokkayit SET stokkodu='''+edit1.text+''''+' where stokkodu='''+b001+''''); )
query1.open;
Sanırım gözden kaçtı... Düzelteyim dedim..

Insert,Delete,Update ifadelerinden sonra query1.Open değil query1.ExecSQL kullanılmalı.
mcihad
Üye

cevap

Mesaj gönderen mcihad »

query1.close;
query1.sql.clear;
query1.sql.add('insert into tablo_ismi values(:parametre1)');
query1.params[0].asstring:=edit1.text;
query1.execsql;

eğere gireceğinizi integer bir değer ise
4.satır şöyle olacak;
query1.params[0].asinteger:=strtoint(edit1.text);

values ifadesinden sonra kaç parametre kullanırsanız aşağıda o kadar veri girişi yaparsınız
wesselam