Adım Adım Firebird 2.1 Kurulumu

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Adım Adım Firebird 2.1 Kurulumu

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Bu dökümanımızda Firebird 2.1 kurulumunu ve eski bir Firebird sürümünü kaldırıp, 2.1 sürümünü kurmayı adım adım resimlerle anlatmaya çalıştım.

http://www.delphiturkiye.com/files/Kurulum.pdf (475 KB)

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
hi_selamlar
Üye

Re: Adım Adım Firebird 2.1 Kurulumu

Mesaj gönderen hi_selamlar »

S.A.

teşekkürler..
Herkes cahildir, bazi konularda.
kdry
Üye

Mesaj gönderen kdry »

Verdiğiniz adrese girdim ama hiçbir bilgi alamadım firebird' ü nasıl bilgisayara indireceğim çok ugraştım ama bir türlü beceremedim tekrar bilgi verirseniz cok sevinirim şimdiden Alahrazı olsun.
insanlar umutlarını kaybettikleri zaman ölürler yaşıyorsak demek ki hala ufakta olsa umudumuz var.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

kdry yazdı:Verdiğiniz adrese girdim ama hiçbir bilgi alamadım firebird' ü nasıl bilgisayara indireceğim çok ugraştım ama bir türlü beceremedim tekrar bilgi verirseniz cok sevinirim şimdiden Alahrazı olsun.
http://firebirdsql.org/index.php?op=files&id=fb210_RC2

bu adresten indirebilirsiniz. Daha önce hiç sourceforge kullanmadıysanız, 32 bit windows sürümü için direk link :

http://garr.dl.sourceforge.net/sourcefo ... _Win32.exe

Kolay gelsin.
Gold_Lady
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Gold_Lady »

Merhaba.
Söz konusu sürümü yükledim ancak bilgisayar kapatılıp tekrar açıldığında programlar veritabanını tanımıyor, denetim masasından Firebird Server Manager' e baktığımda serverin çalışmasını durdurmuş olduğunu görüyorum ve tekrar başlatmam gerekiyor. Evde ve iş yerinde aynı sorun var.
Format atılmış temiz bir bilgisayarda da denedim sonuç yine aynı... Start türü Auto seçili olmasına rağmen.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

Ben de hiç o tarz bir sıkıntı olmadı. Birkaç güne kadar 2.1 final çıkacak. Bir de onunla dener misiniz?

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

Mesaj gönderen haydarxxx »

Mustafa hocam sizin makalenizden cesaret alarak uzun zaman dır 1.5 sürümünde idim.2.0 indirdim.Yükledim.Sorunsuz

Normal yüklemeden sonra hiç bir değişiklik yapmadan 1.5 ile yapmış olduğum projelere rahatlıkla veri girebiliyorum.Herhalde bu normaldir.Yani 1.5 ile yapmış olduğum vt lerimde tablolarımda hiç bir değişiklik yapmadım.Ibexpert ten de çok rahat tablolara ulaşabiliyorum.Bu normal midir.Açıkcası ben hatalar bekliyordum.Yani yapmış olduğum bu projelere 2.0 ile devam etmem ileride bir sıkıntı yaratırmı.

2.Sorum 1.5 ile yaptığım projeler vista işletiminde çalışmıyor.Forumda da bu konu görüşüldü diyeceğinizi duyar gibiyim.2.0 vistada hiç denemedim (sorunsuz çalışıyormu bilmiyorum).Fakat şu vista meselesini ufak bir makaleye dökseniz çok iyi olur.Tabi bu ricamız yanlış anlaşılmasın :roll: .Ben xp kullanıyorum .Vista kullanmadım diyecek kadar az kullandım (inceleme boyutunda).Teşekkür ediyorum
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Merhaba,

1.5 ile 2.1 arasında eğer standart yapılar kullanmadıysanız ufak tefek sorunlar çıkabiliyor ama bu genelde kullanıcı hataları. Yani db'nizde sıkıntı yoksa 1.5 database'ini backup restore yapıp 2.1'de kullanabilirsiniz.

2.0.x ve 2.1.x'te Vista altında bir sıkıntı yok. Service Manager'ı sorunsuz çalışıyor. Benim tavsiyem bir hafta, on gün için 2.1 final çıkacak, ona geçin.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

1.5 database'ini backup restore yapıp 2.1'de kullanabilirsiniz
Hocam 1.5 de database backup yapacağız.Sonra 2.1 kurup oradan backup yaptığımız database i restore edeceğiz doğrumu anladım.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

haydarxxx yazdı: Hocam 1.5 de database backup yapacağız.Sonra 2.1 kurup oradan backup yaptığımız database i restore edeceğiz doğrumu anladım.
Evet aynen öyle. Böylece ODS güncellenecek ve tam performans 2.1'i kullanabileceksiniz.

Eğer veritabanı içinde çok veri yoksa metadata'yı alıp, 2.1'de boş bir veritabanı da oluşturabilirsiniz.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
haydarxxx
Üye

viewtopic.php?f=18&t=23071
Mustafa hocam burada bir şey daha sormak isityorum yukarıdaki başlıkla ilgili olarak.

Örnek olarak veriyorum.Firebird 1.5.0 gibi bir sürüm yüklü makinada (kullanıcımız) stoktakip adlı bir programı kullanıyor olsun.Bizde aynı kullanıcıya Firebird 2.x.x sürümlü (yada 1.4.0 gibide olabilir.Yani düşük sürüm) bir program yükleyelim adıda personeltakip olsun.Bunlar bir birinden bağımsız iki yazılımcının programı.Şimdi bu durumda Firebirdün hangi sürümü çalışır bir çakışma olmayacakmı.Böyle bir durum nasıl düzeltilir.Çünkü bir makinada firebird yüklü ise setup durumunda firebird zaten yüklü diyor.Yeni sürümü yükleme şansımız olmuyor.Yüklü olan firebird ü kaldırsak bu sefer kullanıcının almış olduğu programda sorun olacak.

Firebird her sürümünde geliştirilmiş farklı progralar var.Ben 1.5 de yaptım.Bir başkası 2.1 de yaptı.Liste böyle uzuyor....Niçin Firebird her sürümü için ayrı bir server manager geliştirmiyor.Yada böyle bir şeyin çözümü nedir ki.

Açmış olduğunuz başlıkla sorum tam uyuşmadı belki ama firebird ün başak bir sürümüne geçmenin bu sorduğum soru ile bir anlamı kalmıyor gibi geliyor bana.Saygılarımla
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

firebird sonuçta porttan çalışıyor. ve sonuçta veri ile bağlantıyı gds32 dosyası kuruyor. çakışma olması gayet normal. sürüm farkı olmayacaksa. eski db yi backup sonra firebird kurup ardından restore ile çalıştırmak olası
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
Vital
Üye

Mesaj gönderen Vital »

ustalar en son 2.1 alpha surumu vardı final cıktımı acaba

ve gds32 yerine fbclient kullanılabilirmi?

tskler.
Garibanus
Kullanıcı avatarı
subhan
Üye

Mesaj gönderen subhan »

Bu dosyayı ben indiremiyorum nasıl indire bilirim
< The Best Boy >
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

subhan yazdı:Bu dosyayı ben indiremiyorum nasıl indire bilirim
Bazı antivirüs/firewall'lar download için kullandığımız scripti bloke edebiliyor. Şu adresten de indirebilirsiniz :

http://www.firebirdturkiye.com/2008/03/ ... -kurulumu/

Kolay gelsin.