Kayıt Arama yapmak için index nasıl yapıcam??

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
sevturk
Üye

Kayıt Arama yapmak için index nasıl yapıcam??

Mesaj gönderen sevturk »

S.A. arkadaşlar; herkese iyi çalışmalar...

daha çok yeniyim FireBird de arkadaşlar o yüzden sorularım sizi sıkabilir kusura bakmayın..
Hani Paradox ta alanı seçip index yapıp delphide arama yapmak için kullanabiliyoduk peki aynı işlemi FireBird de nasıl yapabilirim master/detail işlerinde kullanabilmem için soruyorum.. fikirlerinizi ve anlatımlarınızı bekliyorum herkese hayırlı çalışmalar.. Allaha emanet olun..
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

a.s.
forumda defalarca sorulmuş soruları sormazsanız, sorularınızı açık ve net şekilde sorarsanız, sıkılmanın aksine büyük bir zevkle, elimizden geldiği kadar sorularınızı cevaplamaya çalışırız.

fb de aramaları genellikle sql ile yapıyoruz. ayrıca ibdataset bileşeninde locate komutunu kullanabilirsin.
sql de where kısmında bir alan kullandıysa fb o alana göre yapılmış olan indexi otomatik olarak kullanır. ek olarak şu sql cümlesinin sonunda şu indexi kullan diye talimatta verebiliyorsun.(komut şu an aklımda değil)
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
sevturk
Üye

Mesaj gönderen sevturk »

ilgin için çok sağolasın..
bana müsait olduğun zaman buraya örnek bi kod atarsan çok sevinirim.. fikir olması açısından.. hayırlı çalışmalar arkadaşım.. Allaha emanet olun..