Capabilirty not supported hatası!!!

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
Biltes
Üye

Capabilirty not supported hatası!!!

Mesaj gönderen Biltes »

Arkadaşlar günaydın;

Forumda arama yaptım bu hatayı alan başka arkadaşlarda olmuş cevapları da incledim ama bir sonuca varamadım. Bunların ötesinde benim yaşadığım ilginç bir sorun daha var. Programı programı yazdığım bilgisayarda derleyip çalıştırıyorum hatayı veren forma giriyorum ağ üzerinden programın ana vt'sine bağlanıyorum (Bu arada vt MYSQL), kendi bilgisayarımda aynı form canavar gibi hiç bir hata vermeden çalışıyor ama aynı exe'yi alıp diğer makinelerden birine yapıştırırsam o forma girmek istediğim zaman direk olarak bana;

Kod: Tümünü seç

Capability Not Supported 
hatasını veriyor. Sizce neden olabilir arkadaşlar bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

İlginiz için çok tşk ederim.
Var olmaya değer her şey bilinmeye de değerdir. Çünkü bilgi varlığın bir imgesidir. Onda iyi ve kötü aynı anda bulunmaktadır...
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

Mysql ayarlarında sadece programını derledigin makineden erisim olabilir.
Postgresql de hangi makinelerin server a erişebileceğini belirtmen gerek sanırım mysqlde de buna benzer bir şey vardı.
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Kullanıcı avatarı
Biltes
Üye

Mesaj gönderen Biltes »

Hocam bütün mysql ayarlarına, odbc bağlantı ayarlarına baktım tekrar tekrar ama buna benzer bişi bulamadım. Bu arada bu sorun programda versiyon değiştikten sonra yapmaya başladı yeni versiyonda o forma bir tabsheet ekledim ve oraya da bazı menüler yaptım bu işlemlerden sonra başladı hatayı vermeye acaba buraya koymuş olduğum tabloların yapılarından yada ne bileyim başka bir nesneden yapabilme ihtimali varmıdır acaba :(

Yardımlarınız için çok tşk ederim...
Var olmaya değer her şey bilinmeye de değerdir. Çünkü bilgi varlığın bir imgesidir. Onda iyi ve kötü aynı anda bulunmaktadır...
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
o formun açılışında her satırdan sonra showmessage koy. böylelikle hangi satırda hata verdiğini anlarsın.
öncelikle sorununu kaynağını tespit etmek lazım.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Kullanıcı avatarı
Biltes
Üye

Mesaj gönderen Biltes »

Arkadaşlar sorunu, Aslangeri arkadaşımızın dediği gibi bir yöntem uygularayak formdaki query'lerde buldum hatayı. Sorun ise şu;
Formda bulunan 3 query'nin autorefresh ve Cachedupdate özelliği true durumdaydı. Funları false yapıp tekrar derledim ve sorun olmadan çalıştı.

Yardımlarınız için çok tşk ederim. Ellerinize, Beyninize sağlık. Çok Saolasınız...