internet üzerinde firebirde nasıl bağlanabilirim?

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

internet üzerinde firebirde nasıl bağlanabilirim?

Mesaj gönderen huseyinkucuk »

Arkadaşlar merhaba...
Daha önce bu konu hakkında konuşulmuş, ama tam olarak benim aradığım şey değil ya da ben yazılanları anlayamadım...
Birbirine yakın 2 tane sorum olacak;

1. Sorum şu şekilde;
5 farklı şehirde 5 tane bilgisayar var. Bunların hepsi internete bağlı. Bunlardan 1 tanesinin üzerinde firebird ile oluşturduğumuz veri tabanımız var.
Diğer bilgisayarlarla bu veri tabanına nasıl erişebilirim?

Okuduğum yazılarda server görevi yapacak bilgisayarımızın ip numarasının statik olması gerektiği yazıyor. Tabi, mantık olarak öyle olması gerekiyor da... Şimdilik evimdeki bilgisayarın ip'si dinamik, http://www.whatismyipnumber.com adresinden ip numaramı öğrenerek denemeler yapmaya çalışıyorum ama bir türlü başaramadım.
Modemim Zyxel P-660RU-T1 v2. 80,21 ve 3050 numaralı portları bilgisayarımın ip'sine yönlendirdim, güvenlik duvarını komple kaldırdım. Ama yine olmuyor, yine olmuyor :(

2. sorum da şu şekilde;

Benim http://www.siteadi.com diye bir sitem var. firebird de oluşturduğum vt'yi buraya koysam, uzak bilgisayarlarla bağlanabilir miyim? Sitenin firebird desteği yok ama firebird'nü embeded sürümü varmış sanırım, vt nin yanına onu da koysam çalışır mı acaba?
Bir de böyle bir vt ye bağlanmak için sitenin ip numarası kullanılıyormuş sanırım... dos ekranında c:\windows>ping http://www.siteadi.com yazınca bir ip numarası geliyor ama bu ip numarasını tarayıcıya yazdığım zaman sitem açılmıyor... Sanırım bana siteyi sağlayan adamların ip numarası oluyor bu, kendi sitemin ip'sini nasıl öğrenebilirim ve buradaki vt'me nasıl bağlanabilirim...

Arkadaşlar, böyle birşeyler başarmış birisi varsa bana bunu nasıl yaptığını detaylarıyla anlatırsa çok makbule geçecek... Şimdiden teşekkür ediyorum, çalışmalarınızda başarılar diliyorum...
29.04.2005 tarihi itibariyle Delphi öğrenmeye başlayan yeni bir kullanıcı sayılabilirim.
ng
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ng »

Hüseyin kolay gelsin. Önce 2. sorunu cevaplayayım olmaz; embeded server ile sadece lokalde tek kullanıcı ile çalışabilirsin.
1. Soruna gelince server olan bilgisayarda gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra terminallerde veritabanı yolunu

Kod: Tümünü seç

123.101.10.13:C:\abcd\veritabani.fdb
veya alias tanımlayıp

Kod: Tümünü seç

123.101.10.13:alias
şeklinde verip bağlanabilirsin.
Serverin ayarlarına gelince dediklerini yapman yeterli ama bunları yaparken bir yerlerde hata mı yaptın acaba diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

Hocam, sana da kolay gelsin. Cevap için teşekkür ederim...

Tamam, 2. sorumun cevabını anladım (web üzerinde embeded ile çalışmayacağını).
Fakat 1. sorumda normal ağ üzerinden bağlantıyı değil de internet üzerinden bağlantıyı kastetmiştim... İnternet üzerinde bir ip'miz var, tamam (benimkisi şimdilik dinamik). ilgili siteden de ip numaramı öğreniyorum (88.230.241.xx benzeri bir ip numarası). Modemden port yönlendirmesi vb. de yaptım (firebird 3050 portunu kullanıyor dediler, onu yönlendirdim, umarım yanlış yapmamışımdır), database'e de 88.230.241.xx:c:\veritabani.fdb yazıyorum... Ama olmuyor işte... Acaba hem server hem de terminal olarak aynı makineyi kullandığımdan mı olmuyor... Ama ben port yönlendirme işleminde bir hata yaptığımı düşünüyorum... İmkanım olursa başka modemlerle deneyeceğim...

Bu arada @ng hocam, daha önce bu tarz bir çalışmanız oldu mu? Yani internet üzerinden bilgisayarlar arası çalışan bir vt programınız? 2 haftadan beri uğraşıyorum, yapamadım :(
29.04.2005 tarihi itibariyle Delphi öğrenmeye başlayan yeni bir kullanıcı sayılabilirim.
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen White Rose »

s.a.
1-Modem üzerinde statik ip numarasını ilgili yere tanımlayın (girin),
2-3050 portunu kendi bilgisayarınızın bulunduğu dahili ip numarasına yönlendirin.
3-Güvenlik duvarı varsa kaldırın.

veritabanı tanımlama:
statik ip:Veritabanıyolu+vt.
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

Bağlantı statik ip'li değil, dinamik ip'li :(
Dinamik ip'li bağlantı ile en azından çalışma amaçlı yapamıyor muyuz bunu? :(
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

Evet onunla da yapabilirsiniz.
İp değişmediği sürece devam, değişince modemden yeniden ayar....
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

hımmm... Demek internetteki ip adresimizi de modemin içinde bir yere yazıyoruz... Ben sadece ağdaki ip'em olan 192.168.1.34 (sabitledim bunu)'ü oraya buraya yazıyodum... Yani modemin içine 81.213.208.xxx gibi bir adres hiçbir zaman yazmadım...
Peki bu 81 (vb.) ile başlayan internet ip'mi modemin neresine yazmam gerekiyor acaba (içimden bir ses 'sen @White Rose"u yanlış anladın' diyor).
Ayrıca cevap için çok çok teşekkür ederim...
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

S.A.
Explorer Adres satırına static IP adresini yada 192.168.1.1 yazarak entere basın. Modemin şifresini yazarak girin.
Burada modemin WAN/WAN Setup bölümüne girin.
Orda IP Adress bölümünde Static Ip Adress seçeneğini işaretleyerek
IP adresini buraya yazın.
NAT bölümünden de 3050 yönlendirmesi yaparsınız.
Bu kadar, kolay gelsin.
mucit
Üye

Mesaj gönderen mucit »

Merhaba,
Internet üzerinden Firebird veritabanına bağlanarak çalışmak mümkün fakat bağlantı çok çok çok yavaş oluyor. Yani Uygulanabilir değil. Direk veritabanına bağlanmak yerine Terminal Services kullanmanızı öneririm.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

s.a.
mucit kardeşin dediği doğru.
Ben bu şekilde bir Emlak uygulaması yaptım net ve yerel ağ üzerinden gayet güzel çalışıyor ama ne yazık ki çok yavaş.

Peki mucit kardeş bu Terminal Services hakkında daha detaylı bilgi verebilirmisin.
mucit
Üye

Mesaj gönderen mucit »

Merhaba,
  • Terminal Servisi ile uygulamalar, merkezi bir sunucu üzerinde çalışırlar ve bu uygulamalar sunucu üzerindeki kaynakları kullanırlar. Bu uygulamaları kullanacak istemcilerde ise bir monitör, klavye, mouse ve küçük bir işletim sisteminin olması yeterlidir. Çünkü uygulamalar için gerekli olan kaynaklar sunucudan karşılanır ve bu uygulamalar sunucu üzerinde çalışırlar. İstemcilerin görevi, kullanıcılardan mouse ve klavye gibi cihazlar yardımıyla aldıkları girdileri, işlenmek üzere sunucuya iletmek ve bu girdilerin sonucunda oluşan ekran görüntülerini kullanıcılara göstermektir.

Microsoft, Citrix firması tarafından yazılan Multiuser Windows ortamını Windows 2000 ile birlikte işletim sisteminin içine gömmüştür. Yani bu özellikten faydalanmak için ayrı bir işletim sistemi versiyonuna gereksinim kalmamıştır.

Terminal Servisi Windows 2000 ve 2003 Server işletim sistemlerinde mevcuttur fakat ayrıca Lisans gerektirir. İstemcilerden ise Uzak masa üstü uygulaması ile Server’a bağlanılabilir. Terminal Servisi VNC uygulamalarında olduğu gibi bağlanılan bilgisayarın ekranını paylaşmaz aksine her bağlanan kullanıcı için ayrı bir oturum açar. Böylece aynı uygulamayı birden fazla istemci aynı anda çalıştırıp paylaşabilir. Bağlantı kopması gibi durumlarda da veri kaybı gibi olumsuz durumlar oluşmaz. Bağlantı yeniden sağlandığında kalındığı yerden devam edilebilir.
Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

S.A.
Açıklamalar için teşekkür ederim
Evet böyle bir uygulamayı bir arkadaşım yapmıştı. Win 2003 Server ile
anında bağlantı yapılıyor ve program kendi bilgisayarında gibi çalışıyordu.
Kullanıcı avatarı
huseyinkucuk
Üye
İletişim:

Arkadaşlar, biliyorum, yavaş olur internet üzerinden firebird'e bağlantı ama yine de en azından 1 kere yapabilseydim diyorum...
Terminal Server hakkında ise şimdilik bilgim yok, belki ileride uğraşırım onunla da...
Hocam, dediklerinizin hepsini yaptım. Sanırım benim problemim server yaptığım bilgisayarı ayrıca terminal olarak kullanmaya çalışmam, heralde bu yüzden başarılı olamıyorum... Delphi'de veri tabanına bağlanmıyor, apache ile sunduğum bir web sitesine girmeye çalıştığımda da direk olarak modeme giriyor... Başka bir internet bağlantısı daha bulduğumda oradan denemeye çalışacağım...
Cevaplar için çok teşekkür ederim... Kolay gelsin hepinize...
erdemhilmi
Üye
İletişim:

çok teşekkürler

Mesaj gönderen erdemhilmi »

hüseyin arkadaşım ve cevap veren arkadaşlarıma teşekkr ediyorum paylaımlarından dolayı, ben de bir yazılım firması sahibiyim ve müşterim 4mağzasını stok cari programı ile birleştirmemi istedi ama terminal sistemi olmadan çok yavaş olacağını anladım ve müşterimi farklı bir çözüm için yönlendireceğim.

tüm paylaşımlar için teşekkür ederim...
Erdem Hilmi KÜÇÜKKÖSE
Bilgisayar Programcısı
Kullanıcı avatarı
proteknikblg
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen proteknikblg »

s.a.
syn huseyinkucuk arkadaşım bir şey kafama takıldı sen denemelerini mevcut bilgisayarındanmı yapıyorsun yoksa başka bir yerden mi deniyorsun ? çünkü eğer kendi bilgisayarından bağlanmaya çalışıyorsan 88.230.xx.xx ip adresine ulaşamazsın bu ancak başka bir bilgisayarın başka bir adsl bağlantısı ile ulaşabileceği bir ip dir. sen bu ip yi kendi makinende kullandığında sadece modemine ulaşabilirsin içerdeki port yönlendirmeleri göz ardı edilir. bunun dişinda diğer cevap veren arkadaşların dediği gibi bağlanmaman için hiç bir sebep yok gözüküyor.