firebird için yardım

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
sule
Üye

firebird için yardım

Mesaj gönderen sule »

Merhaba arkadaşlar
Programımda firebird veri tabanı kullanmaya başladım. İki noktada takıldım.
1- ibexpert ile kendime stok.fdb isimli bir database oluşturdum. Bu database’e stok adlı bir table ekleyerek table’ı da oluşturdum. Şimdi bir de stok hareket dosyası oluşturmak istiyorum. Ancak bunun için yeni bir database mi tanımlamalıyım yoksa aynı database’i kullanarak stokhar diye yeni bir table mı oluşturarak devam etmeliyim? Buna karar veremedim.(Database adı ile table adı aynı olunca bir sorun çıkarmı yoksa zaten böyle mi olmalı?)
2- ikinci adımda, datamodül üzerine ibdatabase, ibtransaction ve ibdataset ekledim. Gerekli ayarlamaları yaptım. En son ibdataset üzerinde sağ tıklayıp dataset editor’e girmek istedim. Ancak bir hata mesajıyla karşılaşıyorum, “Unable to determine field names for ibdatasetstok” bu mesajı aldıktan sonra editör’e giriyorum ancak dosya adını yazsam bile alanları getirmiyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
1. tek bir database ve kullanacağın tüm tablolar içinde olsun.
2. ibdatsetin öncelikle select sql ini yazmalısın ondan sonra dataset editör açılır.
kolay gelsin.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim