firebird

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
hakkus
Üye

firebird

Mesaj gönderen hakkus »

Merhabalar,
Pdx kullanıyorum. Datalarla ilgili işlemlerin kodlarını fazlaca dataModule formu, table ve field alanlar üzerinde procedure ve function larla yapıyordum (hesaplamalar, filtreler, ilişkileri indexler vs.). Şimdi firebird üzerinde çok kullanıcılı bir prog için çalışıyorum. Bu işlemlere ilişkin kodları Database üzerinde mi yazmalıyım, yoksa yine aynı mantıkla bir dataModule, ibdataset, ibtable, ibquery ve field alanlar üzerinde mi yazmalıyım?
Saygıyla.
saygılar
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

yapıyı mümkün olduğu kadar stored procedure ve trigger'lar kullanarak veritabanı tarafında kurun. Programınız hem daha sağlam, hem de daha hızlı çalışır.

Bu sadece Interbase/firebird için değil, tüm SQL veritabanları (Oracle, Sybase, SQL Server vs.) geçerli.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

yazdığın SQL in result ı server dan terminale gönderilir, yani eğer 10.000.000 kayıt olan bir table ın tamamının gelmesiyle on bin kaydın içinden istenen bin kayıdın gelmesi tabiki performans sağlar. Mustafanın dediği gibi yıkabildiğin bütün işleri server üzerine yıkmaya çalış, indexlerini iyi ayarla sum max gibi işlemler yapacağın alanlarada index koy, sayısal alanlarda mutlaka 0 değeri ata yani null alan kalmasın
kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
SieS
Üye

Trigger ve procedure kullanımı

Mesaj gönderen SieS »

Hakkus hocam gibi bende yeni firebird kullanmaya çalışıyorum, procedure ve trigger kullanımı hakkında fazla bilgiye sahip değilim bu konuda kaynak nerden bulabiliriz sayın şairin database hakkındaki bilgi ve örnekleri çok işimize yaradı burdanda kendisine teşekkür ederim.

Saygılar
hakkus
Üye

transaction

Mesaj gönderen hakkus »

Merhaba,
Transaction hakkında bilgi verebilirmisiniz?
Firebird ile küçük bir program yazdım, henüz öğrenme aşamasındayım.
Ancak transaction ile ilgili herhangi birşey yapmamama rağmen kayıt ekleme, silme ve düzeltme işlemleri gerçekleştirebiliyorum.
Ama okuduğum dökümanlarda generatör, trigger ve transaction ortak başlık gibi görünüyor. Yani bu üçü mutlaka gerekli sanıyorum bir database programında.
Saygıyla.
saygılar