database im büyümüyor.

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
meron06
Üye

database im büyümüyor.

Mesaj gönderen meron06 »

sel.al.arkadaşlar.firebird 1.5 vt ile yapmış olduğum database im günlük ortalama 12-13 mb lık bi büyüme ile büyüyordu.iki gün önce vt boyutum 196 mb dı.2 gündür aynı oranda kayıt girilmesine rağmen vt hiç büyümemiş aynen 196 mb olarakkalıyor.herhangi bi veri kaybı yok.dün girilen ondan önceki girilen ve bugun girilen kayıtlar olduğu gibi duruyor.ibexpertle yedek alıyorum hatasız yedek alıyor.ve her aldığım yedek dosyasının boyutu bi öncekinden fazla oluyor.ama ibexpertte teki boyut 2 gündür aynı .böyle bi sorunla karşılaşan arkadaşlar varmı.
mero
Üye

Mesaj gönderen mero »

Aynısı benimde başıma geldi. Bende günlük 0.5/1 Mb civarında artıyordu. 30 mb ye ulaşıncaya kadar elimi sürmedim sonra ibexpert aracılığı ile backup/restore yaptım. Ama biraz fazla karıştırdım bir şeyi test ediyordum. Nasıl olduysa silinmiş kayıtları temizledi ama dosya boyutunu küçültmedi.Tabi bu benim tahminim çünkü bir kaç gün sonra baktığım da boyutu değişmemişti. yaklaşık 10-15 gün boyunca günlük veriler girdiği halde dosya boyutunda değişme olmadan devam etti. Sonra artmaya başladı. Şu andada problemsiz devam ediyor.
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

Bu durum beni çok tedir gin ediyor.herhangi veri kaybı benim için çok kötü olur.ama şuan için bikayıp söz konusu deyil .işallah da olmaz ama muhakkak karşılaşan arkadaşlar vardır öneri ve fikirlerinizi bekliyorum arkadaşlar.
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

s.a.
belki silinen kayıtların üzerine yazdığı için büyümemiştir. :wink:
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

aslangeri kardeş bu tam olarak mümkünmü silinen kayıtların üzerine yazarmı.çünkü 2 gün önce tablolarımdan birinden 40 bin adet kayıt sildim.eğer öyleyse çok şükür .ama ben silinen kayıtlara resotere edilene kadar dokunmuyor diye biliyorum
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen aslangeri »

bence mümkün. backup restore bu çöp kayıtları siler.
onun haricinde bu çöp kayıtların üztüne yazmasıda mümkün.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Firebird çöplük kayıtları, transactionları temizlemek için sweep denilen işlemi firebird.conf dosyasında belirtilen aralıklarla uygular.

Telaşlanacak birşey yok.
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

tşk.ederim arkadaşlar.işallah silinen kayıtlarınüzerine yazıyordur.