2006 Yılı Veritabanı Kullanım Anketi

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.

Hangi Veri Tabanını Kullanıyorsunuz?

Anket 29 Ara 2006 09:33 tarihinde bitecek

Firebird
36
53%
Interbase
0
Oy yok
Oracle
4
6%
Sybase
1
1%
PostgreSQL
3
4%
DB2
1
1%
M$-SQL Server
13
19%
xbase (Paradox, DBase, Clipper, FoxPro vs.)
2
3%
M$-Access
3
4%
Advantage
0
Oy yok
mySQL
5
7%
Diğer
0
Oy yok

Toplam oy: 68

Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Adıma bir takım yazılar döndüğünü görünce ben de yanıt vereyim artık dedim :)

M$, M$'dır mikropsoft tur ne yapsa yeridir. vs.vs.

Yaptıkları teknoloji hırsızlıklarından, bir sürü davalara konu olan kopyacılıklarından olduklarından olsa gerek, onların ismiyle hitap etmek bile onları yüceltmek olur.

Benim doğrudan M$ ile alıp veremediğim var, mide ağrılarım, saç dökülmelerim, yaptığım işlerde harcadığım boşa zamanlar yüzünden onlarla alıp veremediğim var.

Ben bunları sadece burada söylemiyorum, bu söylediklerimi suratlarına karşı da defalarca söyledim, hatta mümkünse yakaladığım yerde, yere çarpmayı büyük bir zevkle yaparım :)

Oyyyy, pazartesi sabahı sinir sıçramasına neden oldu bu muhabbet :) Neyse burda kapansın inşallah, yoksa yazmaya başlarsam bir ton yazı çıkar bu M$ tospağası hakkında.

Bu arada artistlik olsun diye bir yazı okudum, artistlik olsun diye yapılmadı bu, bu onlara hitabın yumuşatılmış halidir
:wink:

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
akdatilla
Üye

Mesaj gönderen akdatilla »

S.A.

Ben 2-3 senedir sqlserver yoğunluklu çalışıyorum (işyerinde). Ancak üzerinde çalıştığım yeni projelerimde firebird kullanmayı tercih ettim.
Daha önce sıra ile paradox,interbase,mysql kullanmıştım.
Henüz firebird ile pek fazla bir deneme yapmadım. Öğrenmem gereken birçok özellik var. Sqlserver ile firebird arasında birçok farklar var.
Firebird veritabanının birçok yönden güzel olduğunu düşünüyorum.
Ancak mssqlde çalıştırdığım bazı komutları firebird veritabanına doğrudan çeviremedim. Yani SQLServer'ın da firebird'den iyi/kullanışlı özellikleri var.
SQLServer'in çok kapsamlı bir yardım dökümanı bulunuyor.
Ancak firebird için aynı şeyi söyleyemem.
Ücretsis bir veritabanı olması, open source mantığı ile hızla gelişmekte olması sebepleriyle firebird veritabanını kendi işlerimde kullanmayı isterim.
Yalnız yine de microsoft firmasının reklamları, microsoftun sertifikalı bilgi işlemcileri, ms sertifikalı yazılım geliştiricileri vb sebeplerle mssqlserver veritabanı birçok işletmenin tercih ettiği ve edeceği bir veritabanıdır.

Bir program yazarken hedef kullanıcıların (müşteri) isteklerini göz ardı etmemek gerektiğini düşünüyorum.

Hedef Kullanıcı kitlesi MSSQL nedir/Firebird nedir bilmiyorsa o zaman özgürce firebir seçimin yaparım (ve yaptım da :D )