fbd uzantılı database oluşturamıyorum!

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
kahraman1285
Üye

fbd uzantılı database oluşturamıyorum!

Mesaj gönderen kahraman1285 »

Firebird 1.5 kurdum konsol programı olarakda ib expert kurdum create ettiğim database'in uzantısı "gdb" oluyor.

bu create ettiğim database'in uzantısını nasıl fbd çeviririm yada nasıl fbd uzantılı database 'i ib expert konsolunu kullanarak oluşturabilirim.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Dikkat edersen orada .fdb seçeneği de var. Ayrıca vereceğin herhangi bir uzantı için zaten bir kısıtlama yok.
Sıkça sorulan Firebird soruları ile ilgili buraya bakabilirsin :idea:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
shadowmann
Üye

Mesaj gönderen shadowmann »

Hatta uzantı vermeyebilirsin. Yada zip filan da olabilir.
Her zaman bir vâmuk-i azra olur alem bu ya,
Nev-be-nev efsaneler peydâ olur alem bu ya,
Kabz u bast kıl tefekkür aleminde ey gönül,
Vakt-i sermânın sonu, vakt-i germân olur alem bu ya...
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

Mesaj gönderen NewMember »

shadowmann demişki:
Hatta uzantı vermeyebilirsin.
Nasıl yani???
Uzantı vermeme şansın varmı?
shadowmann
Üye

Evet ben uzantı vermiyorum mesela. Ben ems ib/fb manager kullanıyorum. Onda uzantıyı siliyorum.
Ottoman

Mesaj gönderen Ottoman »

Allah Allah .....nasıl oluyor..?? uzantı silinince vt çalışıyo.....ne tesetüf ben de vt'nin ismini siliyom ,uzantısı kalıyor....vt çalışıyor......heheeeeeeee
yahu ...ben forum'u karıştırdım galiba...!!!!!!!!?????????
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Dosyanın ismi ve uzantısı önemli değil demek yani :)
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

Mesaj gönderen NewMember »

Kastettiğim şuydu.
Önemli olan dosyanın hazırlandığı program ve de dosyanın hazırlanma biçimi,sistemi, yazım biçimi vs.vs.
Yani adının yada uazantısının ne olduğu önemli değil.Ancak sen uzanrtı vermesen bile windows yada ilgili program mutlaka bir uzantı veriyor.
Bu bağlamda uzantısız dosya olurmu diye sormuştum.
Ottoman

Mesaj gönderen Ottoman »

Bilgisayarımdan Klasör Seçenekleri=Görünüm ,sekmesinden "Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle" seçeneğindeki onay işareti kalkınca tüm dosyaların uzantılarını görebiliriz..Windows da ki bu seçenek dosya uzantıları için düşünülmüş.
uzantı veya isim olmassa(Silinirse) veritabanı çalışmaz.aksi olunca nasıl çalışıyor.
bende "EMS InterBase & FireBird Manager 3 " kullanıyorum.dosya uzantısı silinen dosya çalışmaz.ancak yukarıda bahsettiğim şekilde gizlenirse çalışır.
Yani New Member'in dediği gibi uzantı şart.
shadowmann
Üye

Ottoman hocam ortada hala yanlış anlama var gibi. Klasör seçeneklerinden bilinen dosya türlerinin uzantısını gizle iptal vaziyette.Sonra ib fb menager den yeni database oluştururken yada daha sonra fdb uzantısını silin. Ve vt ye bağlanmayı deneyin. Delphi ib databaseden. Çalıştığını göreceksiniz. Hala uzantısı gizlidir demeyin lütfen.Daha olmazsa screenshot göndereyim.Diğer dosyaların uzantısı var.Forumu da karıştırma. :D
bu create ettiğim database'in uzantısını nasıl fbd çeviririm yada nasıl fbd uzantılı database 'i ib expert konsolunu kullanarak oluşturabilirim.
uzantı zaten fbd değil fdb oluyor. Yani firebird database
Ottoman

Mesaj gönderen Ottoman »

Uzantıyı Datanın bulunduğu klasördenmi siliyorsunuz?önce onu anlıyalım.
Data oluştururken soy isim ;İnterbase ise: .GDB - Firebird ise: .FDB diye belirtilirmesi lazım.Yoksa nasıl birbirlerinden ayrılacak.

Firebird'de oluşturulan Data'nın Görünümü bu şekilde;

REHBER.FDB
Firebird Database
1,003 KB
shadowmann
Üye

Biraz konu eskimiş ama ben yine de cevap vereyim dedim.Ems ib fb manager de uzantıyı zaten kendisi (bendeki versiyon)fdb diye vermiyor. Ben de manuel olarak fdb yapıyordum. Ama istersem uzantı vermesem de oluyor. Vt dosyası yine de oluşuyor. Ve bağlantı da kurabiliyorum.