ibexpertle restorede hata.

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
meron06
Üye

ibexpertle restorede hata.

Mesaj gönderen meron06 »

Arkadaşlar cümleten Sel.Al.

Deneme amaçlı bi database oluşturdum.database imde 4 tablo 4 trigger var .Backup ve restore olaylarını test etmek istedim ama bi hatayla karşılaştım.vt firebird, ibexpertin personel sürümünü kullanıyorum.
önce database i backup yapıyorum herhangi bi hata vermiyor ama restore yapınca restore işlemi sonunda şöyle bi mesaj alıyorum.

IBE: Starting restore. Current time: 21:50:02
IBE: can't format message 13:587 -- message file E:\Program Files\Borland\InterBase/interbase.msg not found.
conversion error from string "C:\data\deneme.fdb".
IBE: Restore completed. Current time: 21:50:02. Elapsed time: 00:00:00

ben ibexperti yeni kullanmaya başladım firebirde de yeni başladım sayılır bu sorunla ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.(restore işlemini yapmadan önce trigger ları devre dışı bıraktım.)
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

Mesaj gönderen Terminator »

Senin makinanda karışıklık oluşmuş.
FB kullanıyorsun ama IBExpert path olarak interbase e ait bi registry entry buluyor. makinandan interbase instalını temizle.
registry daki interbase girişlerini sil.
interbase dizinleri kaldıysa sil.
sisteminde interbaseden kalma gds32.dl ler varsa uçur.
FB ü temiz yeniden kur. FB 1.5.3 RC3 kur. http://www.firebirdsql.org
veritabanını ibexperte tanıtırken FB 1.5x dosyası oldugunu belirt.
hiç bir sorunun kalmayacak.
Firebird Foundation Member #208
http://www.firebirdsql.org
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

teşekkür ederim saolun hemen deniyeceğim .
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

Arkadaşlar bide dikkatımı bişey çekti.almış olduğum yedeğin boyutu 10kb .databaseimin boyutu 1.20 mb . budatabase in yedeğinin de kendi boyutuna yakın olması gerekmezmi yani 10kb bana biraz garip geldi de .
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Yedek/Backup seçeneklerinde bir hata yapıyor olabilirsin :?: Ben 10 mb. lik bir VT dosyasını yedek/backup alınca 3,5 mb. ye düştüğünü görüyorum. Tüm seçeneklerin hakkıyla anlamını bilmesem de bende sadece Garbage Collection ın yanında işaret var diğerleri boş/işaretsiz. file size da 2048 :idea:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

Mesaj gönderen Terminator »

datalar bir yana, 10 KB ya metadata bilgisi bile sığmaz.
senin yedek hiç pişmemiş sanırım. :)

bundan önceki yazılarımı okuyanlar backup-restoreden sonra DB dosyasının neden küçüldüğünü ve kullanmaya başlandığında neden hızla büyüyebildiğini biliyor olacaktır. panik yok, asayiş berkemal.

yedek alırken garbage collection demeniz DB dosyasında yedeklemeyle beraber, garbage işlemini de başlatacaktır.

dökümanları okuduğunuz halde anlamadığınız opsiyonlar varsa burada sorabilirsiniz.
Firebird Foundation Member #208
http://www.firebirdsql.org
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

Arkadaşlar İlginize çok teşekkür ederim.burda yadekleme ve restore işlemini adım adım nasıl yaptığımı anlatsam.acaba bi hatamı yapıyoru.
yedekleme işlemini şöyle yapıyrum.

backup database sonra database imi seçiyorum.daha sonra garbage collction işaretli olarak yedek dosyasının konumunu belirtip start diyorum.(fise size 2048).database imin boyutu 1.2 mb. backup işlemi herhangi bi hata vermeden bitiyor.yedek alınıyor.ama yedeğin boyutu 10 kb.

daha sonra restore işlemini başlatıyorum .
restore database \database imi ve yedeğin konumunu belirtiyorum.commit after each table ve replace existing database i işaretliyorum.page size ım 8192 burdan page size da belirleyip restoreyi başlatıyorum.herhangi bi hata vermeden restore işlemi de gerçekleşiyor.(yalnız replace existing database i işaretlemeden restore yi başlatırsam ilk başta sormuş olduğum hatayı alıyorum. ).burda benim anlamadığım backup dosyasının boyutu neden bukadar çok küçük .ve replace existing database i işaretlemessem neden hatalı olarak yapıyor restore işlemini.yani ben bu databesi restore etmek istiyorum neden üstüne yaz seçeneğini seçiyoruz .farklı olaylarmı oluyor yani replace existing database i seçmezsek restore işlemini hatalı da olsa yapıyor ikisi arasındaki fark tam olarak nedir anlayamadım.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

1.2 mb. VT nin 10 kb.ye düşmesi pek normal görünmüyor..

Gerial/Restore seçeneğindeki "Replace existing database" demek mevcut VT nin üzerine yaz demek (bunun için sol üstteki Restore into dan Existing database in seçili olması gerekir), yada yeni bir isimle başka bir VT olarak da yedekden "New database" i seçip geri almış olabilirsin. Ayrıca PageSize ı değiştirmek gibi bir sorunun yoksa yedekleme/backup ile gerialma/restore PageSize ları aynı olsun :wink:
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

recep abi.yardımın için saol.ama acaba database imde bi sorunmu var diye başka database lerde denedim .mesela 3 mb civarındaki bi database in yedeğini alıyorum onunki de 58 kb anlamadım gitti kafayı yiycem.neyi yanlış yapıyorum anlamadım.ibexperti kaldırdım yeniden kurdum fb yi kladırdım yeniden kurdum sonuç aynı.
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

Bi deneme daha yapayım dedim .bi database oluşturdum .bide table .table a bi kaç adet kayıt girdim.database i n yedeğini aldım yine yedeğin boyutu 10kb sonra restere yapmadan database bağlandım ve table ı düşürdüm.(acaba aldığım backup sağlıklımı diye).restore yaptım.hata vermeden yaptı.düşürdüğüm table ve kayıtları geri geldi.yani aldığım yedek te sorun yok gibi.ama 10kb anlamadım işallah bi fikriniz vardır cevaplarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

VT tamamen boş ise olabilir :wink:
Uğur1982
Üye

Mesaj gönderen Uğur1982 »

@Meron06 backup alırken kesin hata olusuyordur benimde basıma geldi.
Belki delphi tarafında vt acık olabilir.yada tutarsız bir kac veriden de kaynaklanabiliyor.
ilk başlarda böyle olabilir.
Verilerin önemli değilse extract metadata yap scripttekiteki verileri sil,temiz bir database olustur sorunun kalmaz...

iyi günler...
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Sonunda kanaati somutlaştırmak için 3 ve 5 alandan oluşan iki adet tablo ile boş bir VT oluşturup, .fdb nin 604 KB. .fbk yedeğinin ise 2 kb. olduğunu gördüm. Boş VT de sadece DLL ve diğer sistem bilgi ve tabloları o kadarcık yer işgal edebiliyor :idea:
meron06
Üye

Mesaj gönderen meron06 »

teşekkür ederim arkadaşlar.Allah razi olsun içim rahatladı biraz .hepi nize iyi çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
kadirkurtoglu
Üye

Mesaj gönderen kadirkurtoglu »

s.a.
beckup-restore konusu açılmışken bir soruda ben sorayım. backup ve restore file için verilen 2048 değerini FAOSoft makalesinde bu değerin ne olduğunu yazmamış. bu değer pagesize mıdır.
Database oluşturulurken verilen pagesize değeri backup-restore file leri için mi veriliyor. anlamaya çalıştığım bu değerin neye göre belirlnediği, bu değer pagesize ise bu değerin az gösterilmesi sonucu etkilermi. yani Database oluşturulurken 16384 değerini vermiş olursak. backup-restore yaparken 16384 değerinin yerine 2048 değerinin verilmesi sonuç olarak yanlış değer döndürürmü. Tabi Backup-Restore Service ler bu değerler üzerinden işlem yapıyorsa sonuç yanlış çaıkacaktır düşüncesindeyim...
Bir mum, yanındaki mumları tutuşturmakla,
ışığında hiç bir şey kaybetmez.

Mevlana

OS win.10, IDE Delphi 10.3, RDBMS Firebird and MSSQL, BROWSER Chrome