FireBird Embedded Server

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
lazio
Moderator

Mesaj gönderen lazio »

eywallah saol un.. :idea:
Resim

..::|YeşilMavi|::..
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

ibx bilesenleri gds32.dll icindeki apileri kullanmakta o yuzden ismi gds32.dll yapılıyor, hem clientengine hemde uzaktaki servera baglantıda sorun cıkartmaz ise boyutu buyuk olan gds32.dll i kullanabilirsin.
denemeden bir sey soylemek zor.
Yalnız ben embedded server ı bazı win98 makinalarda calıstıramamıstım ve bu yuzden firebird un kendi kurulumunu kullanmayı tercih ettim
bizim musterilerde hala ikinci dunya harbinden kalma makinalar var.
Ayrıca en dusuk konfigurasyonlu win98 makinada bile firebird sorun cıkartmadı. Ama su XP turkceler yokmu, problem yumagı....
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Kullanıcı avatarı
mege
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mege »

gkimirti yazdı:ibx bilesenleri gds32.dll icindeki apileri kullanmakta ...
küçük bi ek fibplus da liblary dll nin ismini belirtebiliyorsunuz. fbclient.dll de olabilir db.dll de yapabilirsiniz ismini veya başka bir şeyde :)
.-.-.-.-.-.-.-. ^_^
superco
Üye

Mesaj gönderen superco »

S.A.

Embedded Server tamamiyle bağımsız mı çalışıyor?
Örneğin ben programımda embedded firebird kullanırsam ama yükleme yaptığım makinada başka bir program yüzünden normal firebird server kuruluysa bir çakışma olur mu? En basitinden SYSDBA ve masterkey bile değişimişse sorun olur.
Allah herkesin sırtına kaldırabileceği kadar yük koyar
superco
Üye

Mesaj gönderen superco »

Örneğin ben programımda embedded firebird kullanırsam ama yükleme yaptığım makinada başka bir program yüzünden normal firebird server kuruluysa bir çakışma olur mu? En basitinden SYSDBA ve masterkey bile değişimişse sorun olur.
Hiçbir çakışma olmuyor sadece tek veritabanını farklı iki program kullanamıyor o kadar.
Uğur1982
Üye

Mesaj gönderen Uğur1982 »

Merhaba..
superco yazdı:S.A.

Benim bildiğim Firebird Server 'i kullanan programın çalışır.. Embedded Server 'i kullanan programın ise 2 tane GDS32.dll yüzünden çakışmaya uğrar, hata verir..

iyi günler...
superco
Üye

Mesaj gönderen superco »

S.A.
Benim bildiğim Firebird Server 'i kullanan programın çalışır.. Embedded Server 'i kullanan programın ise 2 tane GDS32.dll yüzünden çakışmaya uğrar, hata verir..

iyi günler...
Eğer bağlantı için fibplus kullanıp LibraryName olarak fbembed.dll ve tam yolunu girersen hiçbirşey olmuyor.Ayrıca bağlantı için kullanıcı adı ve şifrede istemiyor.Sadece tek veritabanına aynı anda iki program erişemiyor o kadar.
Uğur1982
Üye

Mesaj gönderen Uğur1982 »

a.s

Evet fibplus için haklısın.Ben ibx için söylemiştim...

iyi günler...
doganzorlu
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen doganzorlu »

Selam,

Bir uygulama, kullanacağı bir dll i önce çalıştığı dizinde, sonra da windows un ortak alanlarında arıyor bildiğiniz gibi. Embedded firebird kullanan uygulamanızda, fb nin dll ini gds32.dll adında rename edip uygulamayla aynı dizine koyun. Bu dll ne activeX regitration gerektirir ne de registry den bir bilgi kullanır. Basitçe çalışıyor. Eğer çalışırken uzak sorun yaşıyorsanız;

1. embed gds32.dll i windows ortak dizinlerine yuklemeyin uygulamanın olduğu dizine yükleyin. Bu sorun çıkmasından değil ilerde versiyon değişikliklerinden etkilenmemek için. 4 ayrı uygulama 4 ayrı versiyonla aynı anda çalışabilir.

2. Uygulama kısayolunda çalışma dizini .exe ve gds32.dll in birlikte durduğu dizini gösteriyor olsun

3. Veritabanı yolunu uygulamadan kontrol edin. localhost: gibi bir ifade olmasın doğrudan vt adı olsun.

Birsürü yerde kullandım daha hiç sorunla karşılaşmadım. Hatta son dönüştürdüğüm bir projede oldukça değişik konfigürasyondaki makinalara yüklendi, daha tık demedi. "Ölçeklenebilirlik" kavramının en bariz örneği olan bu araca, işte budur diyor ve fb ekibini bir kez daha alkışlıyorum.

Kolay gelsin,
Doğan Zorlu, İzmir

------------------------
"Bu Kitap'ı sana yalnız şunun için indirdik: Hakkında ayrılığa düştükleri şeyi onlara iyice açıklayasın ve Kitap, iman eden bir topluluk için kılavuz ve rahmet olsun." (NAHL 64)
t-hex
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen t-hex »

"Ölçeklenebilirlik" kavramının en bariz örneği olan bu araca, işte budur diyor ve fb ekibini bir kez daha alkışlıyorum.
Aslında FB ekibinin değil Yaffil ekibinin işiydi embedded server, FB ekibi hazıra kondu yaffil ile birleştikten sonra.
ng
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ng »

Hazırladığım programları fbserver kurmadan ilgili dosyalarla birlikte kopyalayıp çalıştırıyordum. Ancak bir server kurmazsak veri tabanına herhangi bir kullanıcı adı ile bağlanılıyor. bağlantı için bir kullanıcı adı ve şifre tanımlama ihtimali olur mu?
t-hex
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen t-hex »

ng yazdı:Hazırladığım programları fbserver kurmadan ilgili dosyalarla birlikte kopyalayıp çalıştırıyordum. Ancak bir server kurmazsak veri tabanına herhangi bir kullanıcı adı ile bağlanılıyor. bağlantı için bir kullanıcı adı ve şifre tanımlama ihtimali olur mu?
Hayır, şifre tanımlama ihtimali yok. Embedded server dökümanlarında yazıyor, şifre kontrolü yapılmıyor diye.

İyi çalışmalar
ng
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen ng »

Şöyle bir şey yapılabilir mi?
Veritabanı dsosyasını şifrelesem, benim programım çalışmaya başlarken dosyayı açsa kapanırken de yeniden şifrelese. Embeded serverda da aynı anda iki uygulama verilere erişemeyeceğine göre bilgileri koruyabilirmiyim ? Bana mantıklı geliyor ama şöyle bir iki sorun var
1. Ya bilgisayar resetlenirse?
2. Program ALT - F4 ile yada görev yöneticisinden kapatılırsa.

Neyse çok açık olmadı bir nevi sesli düşünme şeklinde oldu benim yazdıklarım ama bu konudaki yorumlarınızı merak ediyorum. kolay gelsin ?
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

O tip tedbirlerle verilerini koruyamazsın. Program çalışırken söylediğin gibi açılmış haliyle veritabanına ulaşılacaktır. Veritabanında hangi bilgileri saklamayı düşünüyorsun :?: Eğer tablolardaki bilgileri saklamak istiyorsan yazmadan (before post ta) şifreleyip yazabilir, okuyunca da şifreyi çözebilirsin :idea: FireBird için 1.5 kararlı sürümünde henüz kullanıcı bazında bile kontrol olmadığına göre 2.x la birlikte beklemek gerekecek :wink:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen sadettinpolat »

masaüstü ve tek kullanıcılı bir program yapacaksanız advantage veritabanı düşünülebilir. verileri şifreleyebiliyorsunuz , programın çalışması için exeyle birlikte birkaç dll dağıtmanız gerekiyor sadece ve tek kullanıcı ücretsiz.
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/