Firebird ve arkasından gelenler..

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: Firebird ve arkasından gelenler..

Mesaj gönderen freeman35 »

Herzaman söylemişimdir, yazı okurken işin içinde mimikler jestler tonlamalar olmadığından, ve bilinç altında (ki malesef bende dahil)fikrinin yanlış olduğu yada olabileceği durumunda hep "karşıdaki" olur,öteki olur ve nedense karşı karşıya geliriz? ama aslında hepimiz aynı kayıktayız. Hepimiz kardeşiiiiizzzzz :D
Şahsım adına söylüyorum, benim en gıcık olduğum, en nefretin ötesinde tiksindiğim, aynı dünyayı paylaşmaktan hicap duyduğum, sadece Allah tan ötürü şahsiyetlerine fiziki herhangi bir eylemde bulunmadığım zümre, Allah'ın kitabında dahi bizzat yazma ihtiyacı duyacak kadar Allah'ın "LANET"ine mazhar olmuş ırktan başkasına, ön yargılı davranmam. (BAKAR suresi mealini okunmanızı şiddetle aslında kuran ın tamamını okumanızı şiddetle tavsiye ederim)
Forumumuzun en sevdiğim güzel tarafı, aramızda kavga çıkartamyı bırakın meğilli arkadaşlarımızın dahi olmaması.
10-100MB db işine gelirsek, şirik şurunk ne haltsa :) kuyum programımda db boyutu 600MB ı rahat geçiyor, yıl içinde. bunun sebebi her table ın her field ının kimin nezman neyle değiştirildiğiyle ilgi log tutulması, ve kullanıcı herhangi bir kaydı sildim dese bile arka planda kaydın silinmemesi(bir boolean field ile ayırıyorum). Adamlar paranoyak benle ilgisi yok :D ayrıca her stok kartı uniuqe ve adamlar 5 yıla kadar garanti verdiklerindende ne satışı nede stok bilgileri silinmiyor. Sezon başlarında db yi yedeklerim, bu log table daki tüm kayıtları siler, backup-restore ile db yi düzenlerim, yani bahsi geçen şirink-şurunk vs işleri ve db kontrolü için.
bu serverdaki db 700-750 mb ta kadarda çıktı, bu db server ve 6-7 şubede var, şubeler kendi aralarında ve ayrıca merkeze iki yönlü raplication yapıyorlar, ayrıca server merkez ofiste 3-5 terminalede db lik yapıyor. Yani server hem LAN daki terminallere server lık, hemde diğer şubelerden gelen tüm bilgileri alıyor.
Bu sistemte en çok sıkıntı, şubede sayım yapıldığında çıkıyor, sebebide 10-15 bin adet kayıt oluşturuluyor(sayım listesi) bu merkez olmak üzere her şubeye iletilmesi gerekiyor. genede sıkıntı sistemde olmuyor, hıyar personel o sırada 4mbit ve kotalı adsl de dün gece seyremediği diziyi seyrederken, diğeri feysbuk ta poker oynuyor, diğeri kendi laptop unda komik video seyredebiliyor. elektrik kesintileri saymıyorum(çok şükür medeniyet geldide artık kesilmez oldu), birde eleman internet yavaş diye makinayı yeniden başlatabiliyor :D raplication programını win servisi olarak yaptığım için adamlar ne olup bittiğini bilmiyorlar.
bu kadar kötü koşula karşı ayda 1-2 sefer sadece limbo transaction hatası veriyor terminallerden 1-2 si oda gifx le düzeltiliyor. ha birde server ın hdd si dayanamayıp çökünce adamlar server diye bir bilgisayrın olduğunu farkettiler :D ondada 2 yönlü raplication sayesinde en yakın terminalin birinden db yi servera kopyalayıp devam ettim. yedek almıyolardı şimdi 2 tane harici diskte sabah öğlen ve akşam olmak üzere yedek alıyorlar.
Bu kadar yayıntıyı neden yazdım :) Firebird ü IB 1.0 dan beri kullanıyorum. 20 yıl belki fazla belki eksik. sadece 1 kez db çöktü, kurtarılmaz halde. IB 1.x di yanılmıyorsam. sebebide güç kaynağına rahmen elektrik kesilmesiydi. e şimdi benim bunu önermemden daha doğal birşey olamaz.
miki ye gelince mikro yazılım evinin programında, 4 gb ram, scsii disk mikiserver 2003 olan makinada, tesadüfen, terminalde arka arkaya 2-3 basit stokkart listesi açma teşebbüsünde, swapfile açık olsa bile ram yok hatası alınca ben bu sisteme güvenmem, ayrıca win7 resmi olarak çıkmasına bir hafta kala yaması resmi olarak yayınlanan sisteme güvenemem, 1dvd kurulumu olupda 1 cd yapası varsa? ama en önemlisi yukarıda bahsettiğim bi ırka hizmet etmektense şahsi fikrim abaküs kullanmayı tercihederim.
Ben ne yaptım, 8 aydan beri linux kullanıyorum, Allah razı olsun, Hüsonet le başladım, debian kullanıyorum, kullanmanın ötesinde parmaklamadık yerini bırakmadım dersem yalan olmaz sanırım :D çünkü topallıyarak çalılıyor şu an :D dil olrakta fpc(Free Psacal) ve lazarus veri tabanı ısrarla Firebird. iskiye destek olsun diyede virtualbox üzerine windows kurulu ordan düzeltme yapıp kapatıyorum. Hatta o windows usb dock üzeerine takılı diskte :D lazım olursa diski takıyorum okadar.

Az önce haber aldım, pardus ölmemiş hayret uzun süre sonra kıpraşmış, 2013 versiyonu az önce yayınlanmış sanırım. Ölmemiş demem, bürokratlar yönetimde, yani koltuk makam sevdalıları, üreten gençler ayakçı dahi olamıyor :S kurmasanız dahi indirin ki gençlere moral olsun okadar olumsuz şartlara karşı şevkleri kırılmasın
http://www.pardus.org.tr
kolay gele

Düzeltme: Hiçkimsede söylemedi mb ları gb yazmışım :D biraz uçmuşum, özür diliyorum ve dosya boyutu değerlerinin Megabyte olduğunu bildiriyorum :Noops
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Eyvallah Freeman'ım sağolasın özellikle Pardus bilgilendirmesi için ;) Bir ara Linux üzerindeki Lazarus ile ilgili sorularım olacak inşallah....
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

istediğini sor nassa bilmiyom :D:D:D nezdinde herkese söyliyeyim,
https://www.virtualbox.org/ ücretsiz opensource bir sanal makina programıdır. istediğiniz kadar ve istediğiniz işletim sistemini kurabilrsiniz. win mac bsd solarix linux ların hepsi vs makinanızda yeterli ise win mac linux sanal makinalarını aynı anda açıp kendi aralarında networkü de kullanabilrsiniz vs.vs.
Ubuntuda eğer aksilik çıkmazsa 13.04 nisan 25 de finali yayınlanacak. Şu pardus da azdaha prtaik yapayım daha doğrusu şu yazmaya çalıştığım component i bitireyim forumdaki lazarus bölümünü biraz hareketlendirmek istiyorum. Şimdiden söyliyeyim bende oldukça yeniyim hep baraber öğrenicez artık :d
Kolay gele
FreeMan 35.5

Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

db boyutum log lar yüzünden 2.2 gigabyte a ulaşmış ve hala büyümekte, 1-2 hafta sonra log table ları silip, db yi backup-restore ederim boyut ne olur şimdilik bilmiyorum. Bu bilgiyi yazma sebebim 10-100megabayte db ye çok büyük oldu deyip korkan arkadaşlara örnek olması açısından yazıyorum. performans tabiki db büyüdükçe düşer ama buna sebep çok etken var. özellikle db nin olduğu partition ın defrag. vs gibi durumları
db boyutunu öğrenmeme sebep :) bir başka tecrübe,
Terminal db si 1.4 gigabyte boyutundaydı, eleman satış fişini kaydet demiş ve bu sırada elektrik kesilmiş. Fiş kaydet dediğinde benim programımda, dört detay tablo bir master tabloya bağlı olarak aynı transaction içerisinde. Detaylarda toplam on civarında satır olur, master dahil, her detay tabloda üçer trgigger vardır, bu triggerlarda log table lara table ın tüm değişen field larının önceki ve şimdiki değerlerini row olarak post eder, bu da transaction ın büyüklüğünü tahmin etmeniz için yazdım.
Şimdi eleman fiş kaydet e basmış ve mağra devrinde olan memleketin elektriği kesilmiş. lütfedip te elektrik geldiğinde (30-40 dakika sonra)program çalışmıyor tabiki. db de oluşan sorun, indexpage ler bozulmuş veriler sağlam. yaptığım işlem, gfix le db yi okanabilir hale getirip, backup-restore ettim. merkezdeki db ile metadata larını campare edip uçan kaçanı kontrol ettim. Detay tablodan sadece birinde bir satır db ye eklenmiş, buda unique indexlerde sıkıntı çıkartıyordu, çünkü karşılık kayıtlar yoktu, bu kaydı silip indexleri tekrar aktif ettim.

Sonuç sadece elektrik kesintisi sırasındaki kayıtlar uçmuştu, şu an sistem aynen devam etmekte. Firebird e hala acaba? yada şöyle böyle diyenler kullanmasınlar gölgede etmesinler.
sistem:
win xp 32bit
2 gigabyte ram
Firebird 1.5.6
FreeMan 35.5