SELECT DISTINCT ile DBComboBox bağlantısı

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
yskilic
Üye

SELECT DISTINCT ile DBComboBox bağlantısı

Mesaj gönderen yskilic »

şöyleki örneğin 'cs' adlı bir tabloda iki alnım var. bunlar 'cadde' ve 'sokak'. bir cadde ve o caddeye ait sokakların kayıtlarını tutuyor. her bir caddenin birden fazla sokağı olduğu için cadde isimleri her kayıtta tekrar yazılıyor. ben bu cadde sutunundaki cadde isimlerini başka bir formda bir dbcombobox içerisine almak istiyorum.

abim Visual Basic kullanıyor ve bu işi SELECT DISTINCT ile hemen yapabildiğini söylüyor.

fakat ben yaptığımda olmuyor. her cadde isminden yalnızca birtanesinin gelmesini ve combonun itemsine aktarılmasını istiyorum. normal kodla yapabiliyorum ama SQL ile olmuyo. yani ben yapamıyorum.

bunu nasıl yapabilirim?
Y.S.K.
Yazılım Sistemleri
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

bir Query içine aşağıdaki SQL cümlesini yaz.

SELECT DISTINCT CADDE
FROM CS

bu Query'i açtığın zaman her caddeden sadece bir tanesi seçilir, tekrarlanan kayıtlar gelmez. Sende Query'deki kayıtları DBCombobox'a alabilirsin.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

SELECT CADDE_ISMI CADDE
FROM CS
GROUP BY CADDE_ISMI

DISTINCT tekrarlanan kayıtları tek satırda yapabildiği gibi GROUP layıp da yapabilirsin.
yskilic
Üye

Mesaj gönderen yskilic »

teşekkürler birinci adımı atığımı kabul ediyorum. bu sql güzel birşeye benziyor.
Y.S.K.
Yazılım Sistemleri
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

hem güzel, hem de zorunluluk. Eğer veritabanı programlama yapıyorsanız, SQL altdilini mutlaka öğrenmelisiniz.

Kolay gelsin.
sair
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen sair »

Güzel mi ? Olmasaydı veritabanı programcılığı olmazdı ya.
Olmamasını düşünemiyorum bile... Korkunç olurdu. Düşünüyorum da SQL olmadan ben kesinlikle program falan yazamazdım. Çünkü bütün kurguları SQL üzerinden tasarlıyorum. Tanrım. Tövbe de. Öle şey mi olur ya .. :lol:
Geçip gideriz bizde ağızsız,dilsiz ve sorgusuz
İstanbul gibi düşeriz iki kıtaya birden...
En aşağılık düş, en büyük sevdadan belki
Erkek ölümler; bir uzun iç çekişle büyür göğsümüz