sql ile örnekler istiyorum

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
yskilic
Üye

sql ile örnekler istiyorum

Mesaj gönderen yskilic »

arkadaşlar ben yeni yeni sql öğreniyorum. mustafa beyin zip li dosyasını indirdim güzel anlaşılır fakat uygulama sorunum var çünkü nasıl uygulayacağımı bilmiyorum.

sql özelliklerini kısa kısa örneklerle anlatan biryerler var mı? yardımcı olursanız sevinirim.

bu sql i öğrenemezsem kafayı yiyecem. hepsi hepsi 20-25 tane komut ben hala kapamadım bu işi.

bide şu asp takıntısı çıkmış millette. delphi ile asp bağlantısı kurulup internet üzerinden veri tabanı kontrolleri yapıyorlarmış. forum da bunun için ayrı bir yer varmı, yoksa açılacak mı, sevgili admin açsanız iyi olur bilenlerle yardımlaşırız...
Y.S.K.
Yazılım Sistemleri
mavsar

Mesaj gönderen mavsar »

Selam,

http://www.aspx4delphi.com/ adresinde Delphi - Asp ilişkisini sağlayan bir bileşeni görebilirsin. Component kullanmak istemiyorum diyorsan (ki ben öyle yapıyorum) projeni ActiveX olarak tanımlarsın ardından IIS e register edip session (bu sana kalmış) kontrolleri ile beraber programında kullanabilirsin. Devamı piknikte (tabi merak eden olursa 8) )

Sql için yine Mustafa hocamın sitesindeki Sql cümlelerini okursan genel anlamda iş yapabilecek temel şeyleri öğrenebilirsin.

Eğer ingilizce biliyorsan ayrı kaynak gönderebilirim.

Kolay gelsin
Mehmet
yskilic
Üye

teşekkurler

Mesaj gönderen yskilic »

evet ingilizcem zayıf ama takıldığım yerde sorabilecek arkadaşlarım var yanımda bu sebepten ingilizce mingilizce farketmez bana kaynak lazım eğer yollarsan sevinirim.

yollarken e-mail kullanmak istersen

yskilic@hotmail.com
yskilic@mynet.com

bu adresleri kullanabilirsin.

mustafa beyin notlarını okuyorum ama örnekler üzerinde görmediğim için kendi uygulamalarımda nasıl kullanacağımı kestiremiyorum.
Y.S.K.
Yazılım Sistemleri
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

hocam zaten bu forumun açılma amacı o. Eğer hangi SQL komutlarını anlamadın ise, onları yazarsan yardımcı olmaya çalışırız. :wink:

ASP için ayrı bir forum açmaya gerek yok. Sorularını Programlama forumuna sorabilirsin. Yine bilen arkadaşlar yardımcı olacaklardır.

Kolay gelsin.
Berdem
Üye

Mesaj gönderen Berdem »

Aynı dertten bende muzdırapim :!:
Ben google kendim için bazı web siteleri buldum onları sizlerle paylaşmak istedim. :idea:
http://sqlcourse.com/
http://sqlcourse2.com/
http://sqlzoo.net/
Umarım faydası olur.
SQL Nesne içinde tanımlamak bence faydası oluyor.Örneğin bir buton , edit nesnesi içinde.
Quary1.Close;
Quary1.SQL.Clear;
Quary1.SQL.Add( :D , :? , :oops: , :evil: , :twisted: );--İşte bu bölümü yazarken aynen böyle oluyoruz....
Quary1.Open :?:Quary1.ExecSQL

Burda yardıma çok ihtiyaçımız var..
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Berdem yazdı:Quary1.SQL.Add( :D , :? , :oops: , :evil: , :twisted: );--İşte bu bölümü yazarken aynen böyle oluyoruz....
Merhaba,

arkadaşlar birçok defa yazdığım gibi, Sitede veritabanı bölümünde Ahmet arkadaşımızın yazdığı çok güzel bir SQL makalesi var. Temel komutların tamamını çok güzel bir şekilde açıklıyor. Onu bir kaç kere okuyun, o zaman :evil: :twisted: olmazsınız.

Takıldığınız yerler varsa, buraya soru olarak sorabilirsiniz. Herşeyi bir makaleye sığdırmak mümkün değil.

Sadece foruma takılıp siteyi boşlamayın, çok değerli bilgiler var orda da :wink:

Kolay gelsin.
yskilic
Üye

Mesaj gönderen yskilic »

hocam siz merak etmeyin inanın ben hemen hemen hergün sitenin altından giriyorum üstünden çıkıyorum varsa bir yenilik kaçırmıyorum. sadece bu hafta biraz boşladım oda üni. telaşesinden.
Y.S.K.
Yazılım Sistemleri
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Cevap

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Berdem yazdı:Aynı dertten bende muzdırapim :!:
Quary1.Close;
Quary1.SQL.Clear;
Quary1.SQL.Add( :D , :? , :oops: , :evil: , :twisted: );--İşte bu bölümü yazarken aynen böyle oluyoruz....
Quary1.Open :?:Quary1.ExecSQL

Şeklinde yazmaktansa fazla yorulmadan,

Kod: Tümünü seç

Query1.Close ;
  Query1.SQL.Text := 'SELECT * FROM TABLO1'
  Query1.Open ;
yada

Kod: Tümünü seç

Query1.Close ;
  Query1.SQL.Text := 'INSERT INTO TABLO2 (FIELD1, FIELD2) VALUES (1,2)' ;
  Query1.ExecSQL ;