Veri Tabanı Kullanımı Anketi 2005-2

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.

Şu anda hangi veritabanını kullanıyorsunuz?

Firebird
92
54%
Interbase
5
3%
Oracle
7
4%
Sybase
4
2%
M$ SQL Server
27
16%
DB2
0
Oy yok
Paradox
10
6%
M$ Access
7
4%
dbIsam/EasyTable
0
Oy yok
Advantage
3
2%
mySQL
15
9%
Diğer
1
1%

Toplam oy: 171

Kullanıcı avatarı
vampir261
Üye

Mesaj gönderen vampir261 »

Fenerli kardeşlerimizin bir sloganı vardı. "Bir gün herkes fenerbahçeli olacak" :D diye bence Firebird ün aldığı oya bakılırsa bir gün herkes onu kullanacak gibi geliyor bana. Siz ne dersiniz?
assoft

Mesaj gönderen assoft »

Zaman Herşeyin İlacıdır...
ALLAH Nasib ederse hep beraber göreceğiz neler oluyor...
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

Database..

Mesaj gönderen efkan »

Programcılıkta db hakkında bildiğim kadarının benim için yeterli olduğunu düşünüyordum. Ancak artık hiç bir işe yaramadığı kanaatindeyim. Millet SQL Server da 70-80 adet SP kullanıp 555 adet wiev kullanıp proje hazırlıyor. Bende yeni yeni SP kullanmaya başlıyorum. Bana göre Firebird, Interbase, Oracle ve SQL Server ın birbirinde hiçbir farkı yok. Hepsi üst düzey programlar. Bilmemiz gereken bunları adam gibi üst düzeyde nasıl kullanabileceğimiz. Bu saatten sonra öğrenmek niye bu kadar zor geliyor..

Yalnız başıma tam 2,5 saattir küçücük bi SP yi çalıştıramadım OOOFFF Off....

Birde kendime programcı derdim...

Efkar bastı yanlış olmaz umarım.
Bilgisayar Programcısı/Analyst ve Sistem Yöneticisi
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

Hocam derdini anlatmayan efkardan kurtulamazmış :wink: Hangi veritabanında nasıl bir SP yazmaya çalışıyorsun ve nerelerinde hata aldığını yazarsan emin ol çözüme daha kolay ulaşırsın :wink:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

Sağolun..

Mesaj gönderen efkan »

Sayın RSimsek ., ilginiz için çok teşekkür ederim. SQL Server ı artık öğrenmek istiyorum. Onunla alakalı bi sorundu. Geçmiş tarihte sitemizde bir arkadaşımız sormuş ancak rastlantıya O da yanıt alamamış. Ben bu gün tekrar araştırdım ve bir Rus sitesinde buldum cevabı.
Buraya yazmak uygun olmadı ama sorunuz vardı cevapladım. Tekrar teşekkür ederim ilerleyen zamanlarda bol bol soracağım gibi görünüyor :)
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Merhaba Efkan,

Bence de derdini anlatırsan yardımcı oluruz. Genelde yaşadığımız sıkıntı, soruyu soran arkadaşların yeterli veaçıklayıcı bilgi vermiyorlar.
:(

Biz de yardım edemiyoruz yada yanlış yanıtlar veriliyor.

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen efkan »

Sn. Kuri_YJ, ben zaten forumumuzu aktif olarak kullanıyorum. Yalnız şu an çalıştğım iş itibari ile programlamaya pek ihtiyaç duymuyorum. Aslen bilgisayar programcısıyım şu an aynı zamanda da öğrenciyim. Ancak özel bir firmanın bilgi işlem görevlisi olduğum için Delphi yi çok ihmal ettim. Component takımlarını bile unutmuşum. Ayrıca 2004 yılındaydı sanırım ilk seminer için can atıyordum fakat işlerimden dolayı gelemedim. Sonra da kopup gittik..
Bir ara C#' a heveslendim. Ancak Microsoft Teknolojilerine çok uzak olmam beni birza zorladı. Sonra araya firmamızda kurulu olan sistem ve sınavlar girdi. Gördüm aradan aylar geçmiş bile :)
Son olarak bağlı olduğum firmanın fabrikasında bir malzeme depo programına ihtiyaç duyuldu ki firmalar ve patronlar paranın nereye gittiğini her malzemede görmek istiyorlar. Bende firmamızın geliştirmekte olduğumuz(ancak ben yazılımda yer almıyorum) ERP projesine bir göz attım. SQL Serverda (600)' ün üzerinde stored proc. kullanılmış ve bunu tek kişi yapmış. Projenin performansından çok memnunum. SQL Server ı normalde vt olarak kullanabiliyorum ancak SP ler ile hiç kullanmadım. Bende SP kullanarak bir şeyler yapmak istedim. ADO kullanarak bir şeyler yapıyorum. Ancak ADO bana pek avantajlı gelmedi. SQL Server a sanırım 3-4 yolla SP çalıştırabilir parametre gönderebiliriz. Ben de ısrarla ADO kullanıyorum.
Bu kadar uzun olmasını istemezdim ancak bunu tanışma yazısı olarak görüyorum. Zamanınızı aldığım için üzgünüm. Ben zaten hep forumdayım.
İyi çalışmalar dilerim... :D
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Re: Sağolun..

Mesaj gönderen rsimsek »

efkan yazdı:.. Ben bu gün tekrar araştırdım ve bir Rus sitesinde buldum cevabı.
Buraya yazmak uygun olmadı ama sorunuz vardı cevapladım.
Sorunu nasıl çözdüğünü paylaşırsan emin ol verdiğin emeğe daha çok değecektir. Buradaki amaç zaten bilgiyi paylaşmaktır :wink:
Şu söz bu olayı yüz binlerce yıldır en iyi şekilde anlatıyor;
Bende bir yumurta var. Sende bir yumurta var. Eğer, sen bana bir yumurta verirsen, ben sana bir yumurta verirsem, yine sende bir yumurta bende bir yumurta olur. Şayet, sende bir bilgi var. Bende bir bilgi var. Ben sana bir bilgi verirsem, sen bana bir bilgi verirsen, sende iki bilgi, bende iki bilgi olur.
Konficyus
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen efkan »

Kod: Tümünü seç

ADOStoredProc1.ExecProc; if ADOStoredProc1.Parameters.FindParam('@RETURN_VALUE').Value=0 then showmessage('Success');
bu kodla ADOStor.Proc. ile sql server arasındaki bağlantıda sorun olmadığını buldum ve parametreleri kontrol ettim.

Sonra düzeldi ancak bu günde parametreleri ayarlerken manuel olarak object inspector penceresinden edit1.text felan yazdım.. Nasıl olduysa tetiklenmiş ve bunlar kayıda geçmiş. Artık ADOStoredProc um hiç çalışmıyor.. Şimdi forma yeni bir tne koyup tekrar deneyeceğim..

Yani hocam hallettim dedim ama...
Kullanıcı avatarı
efkan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen efkan »

Mevcut alanın anket olup uygun olmayacağından dolayı yukarıda yazmış olduğum sorunun çözümünü Makaleler ve İpucu bölümündeki "VT' ndaki SP üzerinde Delphi / ADOStoredProc ile çalışalım.." başlığının altına yazdım.

Yararlı olması dileğiyle..

Recep hocam sorunu çözdüm ve paylaştım :)
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Ellerine sağlık bir ara girip okuyalım bakalım :)
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
recepgalip
Üye
İletişim:

bencede firebird

Mesaj gönderen recepgalip »

evvela s.a.
bencede firebird.bende veri tabanı olarak onu kullanıyorum. merak ettiğim siz prog. arakdaşların max ne kadar yogunlukta kullanmış oldugunuz . 100-150 kullnıcılı bi sistemde deneyeniz oldumu. 10-15 makinada çok guzel çalışıyor bizaate denemiş bulunmaktayım. hatta şu anki sistemimde max 100 terminal var
bunların 40 tanesi yogun bi şekilde kayıt yapmakta. hatta vpn ile 2 şube bağlantısı aynı servera bağlanıyor. ama
beli zaman aralıklarında çooook şisşiyor... sebebi neolabilir arakdaşlar .
300-400mb arası firebird server yiyior
ALLAH NAMINA VER.. ALLAH NAMINA AL.. ALLAH NAMINA BAŞLA.. ALLAH NAMINA İŞLE VESSELAM
SAYGILARIMLA BEN...
Kullanıcı avatarı
sadettinpolat
Moderator
İletişim:

Re: bencede firebird

Mesaj gönderen sadettinpolat »

recepgalip yazdı: 300-400mb arası firebird server yiyior
bi aralar adnan abiyle coderlord firebird un kullandığı ram miktarını 32 mb tın üstüne nasıl çıkartabiliriz diye baya uğraşmışlardı. 300-400 mb yemesi ilginç
"Sevmek, ne zaman vazgececegini bilmektir." dedi, bana.

---
http://sadettinpolat.blogspot.com/
fduman
Moderator

Mesaj gönderen fduman »

Geçenlerde basit bir INSERT'te (basit dediysem saniyede binlerce) 120 MB 'a vuruyordu. Burada dikkat çekici olan şey 5 tablo var 250 karakterlik VarCHAR index de yapıyordu. İşlem bittiğinde VT boyutu 850 MB oluyor. İşlemci kullanımı FB'de %75 civarı gerçekleşiyor.

Demek istediğim string operasyonları indexlerken müthiş bir ram kullanımı sözkonusu olabiliyor. Adnan ile önceki testlerimizde bunu gözönüne almamışız hiç.

INSERT işleminden sonra, makine P4 384 MB ram olmasına rağmen, sorgu performansım yerlerde sürünüyordu. Bir yerlerde bir hata yapıyorum ama nerede?
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

100-150 yada her ne ise kullanıcı erişiminde öne çıkacak olan Veritabanı motorundan çok (konumuz harici veritabanları hariç :) ), kurulu bulunduğu sunucunun özellikleridir. Örneğin, sunucu gerçekten sunucu tabanlı mı yoksa sunucu takliti yapan bir PC mi :?: Sunucu ise kaç işlemcili, bellek miktarı, en önemlisi disk türü IDE/SATA/SCSII Raid olayı vs. Perfomans öncelikle bu yapıya bağlı olup, diğer ince ayar kısmı da PageSize - Küme (cluster) uyumu gibi yapılmış olmasına bağlı. O boyutta tecrübeleri olanlar belki daha detaylı bilgi verebilirler :wink: