fb de service ve application

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
kadirkurtoglu
Üye

fb de service ve application

Mesaj gönderen kadirkurtoglu »

s.a. arkadaşlar fb server olur olmaz hatalar veriyor. bugün vt me kayıt yapamadığımı farketiim. IBExperti açtım yine kaydetmedi. fb serveri kaldırıp yeniden kurdum düzeldi bir anlam veremedim.
ben fb serverin çalışma durumu service ile application arasındaki farkı sormak istiyorum. service durumundan application durumuna geçtiğinde sisteme yüklenirken hata veriyor..
Bir mum, yanındaki mumları tutuşturmakla,
ışığında hiç bir şey kaybetmez.

Mevlana

OS win.10, IDE Delphi 10.3, RDBMS Firebird and MSSQL, BROWSER Chrome
DotCom
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DotCom »

bildiğim kadarı ile ,

aplication mode da , veri tabanı bir program olarak çalışıyor , herhangi bir program gibi system tray a yerleşiyor...

fakat services mode unda kurulum yapmışsanız , windows un sanki kendi bir parçasıymış gibi services e yerleşiyor ve , arka planda çalışıyor.

geçişde neden böyle bir hata veriyor ona anlam veremedim , fakat verdiği hata zaten services olarak hafızada çalıştıgından ikinci bir çalıştırma gibi algılıyor olabilir.
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Mesaj gönderen gkimirti »

fb service seklinde calısıyorsa control panelinde ki firebird ikonu ile servisi kapatıp acabilirsiniz
yada control panelinde Administrative Tools icinde Services ten
"Firebird Guardian" servisi yanında Started yazmalı
eger servis otomatik baslamamıs ise sag klik ile Start komutu verilebilir

bu arada basıma gelen bir olayı anlatayım.
Firebird Servisi Windows baslangıcında baslamıyor idi ben de manual olarak baslatmak istedigimde servis baslatılamadı gibi bir hata veriyordu.
meger sebebi dll dosyalarına virus bulasmıs antivirus programları falan erisimi kısıtlıyor. o yuzden servis baslamıyormus.
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME