Dershane Otomasyonu [Open Source]

Paket programlarınızın tanıtımını bu forumda yapabilirsiniz. Bu foruma soru sormayın!
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Dershane Otomasyonu [Open Source]

Mesaj gönderen mkysoft »

Programı open source olarak http://code.google.com/p/dershaneotomasyonu/ adresinden yayınladım. Sorusu olanlar google hizmetinden yararlanarak sorarsa, oraya gelenlerde yararlanmış olur.
Yıllardır yazmış olduğum dershane otomasyonunu artık bıraktım. Zaten satmak amacıyla hiç başlamamıştım. Bir dershane için yazılmıştı ve onlar hala kullanmaya devam ediyor. Programı open source açmayı düşümdüm ancak içinde paralı bileşenler var ve kimin ne işine yarayacağını kestiremiyorum. Bu nedenle projeyi komple devir almak isteyen birileri olursa, yürütebileceğine kanaat getirirsem devredeceğim. Her hangi bir ücret istemiyorum, sadece hakkında kısmında ismim yazmaya devam etsin yada teşekkür bulunsun. Alacak arkadaşa yada firmaya uygun oldukça yardımcı olmaya çalışırım. Şuan kullanmaya devam eden dershaneye belki yeni versiyonlarını satabilirsiniz ancak hiç birşey garanti etmiyorum.
Program Delphi 7 kullanılarak yazılmıştır. Veri tabanı MySQL, tablolar MyISAM'dır. Diğer companentler: Reportbuilder, Devexpress Seti, Abravira, Zeos, Indy.
Özellikleri:
Öğrenci kayıtları, basit muhasebe, sms gönderme, rehberlik sınav değerlendirme, optik datalarını okuma, v.s.

İlgilenenler PM atarsa daha iyi olur sanırım. Çalışan bir halini gösterebilirim/gönderebilirim.
En son mkysoft tarafından 24 Kas 2009 11:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Dershane Otomasyonu

Mesaj gönderen mkysoft »

Ciddi bir talep gelmediğinden kısa zaman içinde open soruce olarak sunucağım. Devir almak dışında lütfen pm atmayınız, bu başlığı takip ediniz.
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

Re: Dershane Otomasyonu [Open Source]

Mesaj gönderen White Rose »

Emeğiniz ve paylaşım için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
bluekid
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen bluekid »

Hayırlı olsun :)
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

Kod: Tümünü seç

Merhaba  delphi türkiye.com da yayılamış olduğunuz dershane otomasyon programını incelemkteyim.Fakat kafama takılan bazı sorular var.
1-Programda veritabanı olarak MySql kullanmışsınız şimdi benim sorum bu mysql veritabanını .bat dosyası ile nasıl yapıp programa eklediniz. Yani neden normal setup değil de .bat uzantısı ile mySql programını o şekilde veriyorsunuz.ve aynı şekilde programı kaldırıyorsunuz bunu anlayamadım.Bu işi nasıl yaptınız.

Beni aydınlatırsanız seviniirm.İyi çalışmalar.....
İlk sorunuzun cevabı forumda mevcut. http://delphiturkiye.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=7830
Diğer sorularınıza gelince:
Setup hazırlamak zor bir iş; çünkü program sürekli güncelleniyor her seferinde setup'ı derlemek lazım.
Programın hazırlanmış bir veri tabanına ihtiyacı var, kendi kendine database oluşturamıyor, bu hale getirmekte zor, getirdik diyelim güncellemelerde bu kısımlarıda güncelemek gerekeceğinden zor. mysql ile birlikte hazır bir databasede almış oluyorsunuz. İçinden çıkan MySQL'i kullanmanız şart değil elbette, database'i kopyalayıp kendi mysql'inizde kullanabilirsiniz.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

bluekid yazdı:Hayırlı olsun :)
Teşekkür ederim @bluekid abi, böylesi hayırlı olur inşallah. En azından emeklerimin boşa gitmediğini düşünüp kendimi teselli etmiş olacağım.
mertdogan
Üye

Mesaj gönderen mertdogan »

Öncelikle ciddi çalışmanız hususundaki paylaşımınız için teşekkürler.

Ancak ben böyle bir paylaşımın yapılmasının zaten yerlerde sürünen Türk programcılığına vurulan hançerlerden olduğunu düşünüyorum. Bu denli profesyonel çalışmalar bile satılamıyor, sağda solda bedavaya dağıtılıyorsa programcılık ayağa düştü demektir. Ben hiçbir yabancı kaynakta bu tipte profesyonel bir paylaşıma bugüne kadar rastlamadım. Paylaşımın da bir sınırı olmalı diye düşünüyorum. Paylaşımda bulunulacaksa ya sadece belirli bölümler paylaşılmalı ya da sadece özel olarak talep edenlere -düşük de olsa belirli bir ücret karşılığında- verilmeli diye düşünüyorum.

Program yazanlar program yazabilmenin basit birşey olduğuna inanırlar. Ne yazık ki programcılara bu durum içten içe sindirtilmiş. Çok muhteşem çalışmalar "paylaşım" başlığıyla etrafta dağıtılıyor. Bu iş böyle çapsızlaşmamalı. Eğer illa kodlar açılacaksa GPL lisansıyla geliştirilen gerçek bir "open source" proje olarak SourceForge ya da google code tarzı yerlerde ciddi projeler olarak dağıtılmalı. Bu halde değil.
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

emeklerimin boşa gitmediğini düşünüp kendimi teselli etmiş olacağım.
demiştim daha önce. burada amaç open source paylaşmaktan çok binlerce satır kodun en azından birinin işine yarayacağını ummak. program paylaşıldığında zaten kullanılabilir halde değildi, çünkü sınav sistemi değişmişti. birisi bunu gerçekten kullanacaksa değişiklik yapmalıdır. Böyle büyük işler dağıtılmıyor demişsiniz: linux dağıtımları, erp dağıtımları var bir sürü. onlardan farklı olarak ben bu programı artık geliştirmiyorum, hatalarını gidermiyorum. elimde olan son halini internete yükledim sadece.
Ayrıca programın satılmadığını söyleyemeyeceğim. Bir kaç müşteri daha çıkmıştı zamanında ama ben tek başıma yetişemeyeceğimi düşündüğümden kabul etmemiştim, bu nedenle devir almak isteyen olur mu diye bekledim. malasef çıkmadı.