T.C.Kimlik numarasından Aile Listesi

Paket programlarınızın tanıtımını bu forumda yapabilirsiniz. Bu foruma soru sormayın!
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

T.C.Kimlik numarasından Aile Listesi

Mesaj gönderen mrmarman »

Merhaba...

- Kendimce dilediğim zaman kullanmak üzere hazır bulmak istediğim kimi fonksiyon / modül vb. kodları prototip halde barındırarak arşiv yapıyorum.

- Bir süredir T.C.Kimlik sorgu sistemi değişmedi. Mernis projesinde 2000 yılından önce doğmuş / evlenmiş / hayatta olan - olmayan T.C.vatandaşlarına verilen numaralar belli bir sisteme dayanıyor.

- Bu küçük yazılım, TCKimlik numarası baz alınarak adım adım bir önceki veya sonraki ferde atlayarak isimlere ulışyor.

- Belki ailesinde geçmişte kendilerinden önce veya sonra kimler var bilmek isteyenler olabilir. Ayrıca bunu öğrenerek, ulaştıkları bu bilgilerle büyüklerini şaşırtarak hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Resim
Download linki için :
http://www.armantr.com/tckimlik_robot.html
En son mrmarman tarafından 18 Ara 2008 11:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
spoke25
Üye

Mesaj gönderen spoke25 »

guzel olmus muharrem hoca elerine saglık valla şimdii aileden birin tc si lazım olsa tamam hemen buluruz.
Başlayan Herşey Birgün Bitmek Zorundadır.
khanco
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen khanco »

@mrmarman elinize sağlık çok güzel olmuş

fakat kareşılaştığım bir sorunu bildireyim kendi kimlik numaramda bizim aile ile alakası olmayan insanları getiriyor. anneminkini yazıncada tüm sülaleyi 150 yıl önce doğanları bile getiriyor.

bu sanırım proğramla değilde mernisle alakalı bir durum.

kimlik numarammı yanlış diye dogrulamada yaptırdım

tekrardan ellerinize sağlık
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

- T.C.Kimlik numaraları bir aile ile sınırlı olmadığından size düşen referans başlangıç T.C.Kimlik numrasından ileri ve geri olmak üzere ardışık sorgular yaptırıp, yabancı isimler çıktığı zaman durmak olacaktır.

- Program ile bunu yapma olanağımız vardı. Yani soyadı değişince dur şeklinde bir IF bloğu eklemek mantıklı görünüyordu. Ancak benim gibi geçmiş bir tarihte soyadını mahkeme kararıyla değiştirmiş kişiler veya ailesinde böyle bir durum içeren fertler olanlar için, eğer bu kontrol eklenseydi farklı soyadı çıkınca farklı bir aile gibi algılanmasına ve durmasına neden olacaktı. Onun için bunu size bıraktık.
Resim
Resim ....Resim
lodos
Üye

Mesaj gönderen lodos »

mrmarman abi soyadı özelligi iyi duşunmuşun şöle bir şey fark ettim

evli ablamın soyadı evlendigi için karadeniz oldu fakat soyadı değişknle durdursadı evli ablamı bulamıcaktı bu + tarafıda var

birde resimlerdeki saysıyı arada doğru gösteriyor bu özellik süper olmuş
gayet güzel olmuş tebrikler
bgoktas
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen bgoktas »

Merhabalar, program gerçekten çok hoş olmuş elinize sağlık. :)
1-2 noktada fikrimi beyan etmek istiyorum.

:arrow: Sorgu yaparken çok fazla kontrol yapıyor. Hemen hemen her bir kjişiden sonra onay kutucuğunu doldurmam gerekiyor.

:arrow: Sorgu sayısı giriyorum mesela 100 ve geri doğru sorguluyorum.
13. kişiden sonra program hızlıca boşluk sayıyor ve daha fazla kişi göstermiyor. Aynı şekilde ileriye doğruda yaklaşık 5 kişi sayıp aynı durumu meydana getiriyor.

Teşekkürler, Kolay Gelsin...
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

@bgoktas

- Mesajı çok geç gördüm. Şöyle özetleyim.

- T.C.Kimlik sayfasından arama yaptığının farkındasın sanırım. Oradaki harf kodlarını size sorduruyorum ki sonuç alabilesiniz. Çok fazla sorgu diyorsun ancak buradaki sorgu sayısı 1 / 7 azaltıldığını bilmiyorsun. Daha önce makaleler kısmında yayınladığım TCKimlik formatı doğrulama metodu sayesinde yanlış kodlanmış TCKimlik noları bu sayede eleniyor. Ayrıca daha önce yapılmış sorguları hatırladığı için bir çok sonucu da hiç sorgu çıkmadan karşına getiriyor bilmem farkettin mi ?

- Bunun bir etüd projesi olduğunu hatırlatmanın yanı sıra T.C.Kimlik sitesi de kusursuz değil. Çok sık devre dışı kalıyor. Bu nedenle bahsettiğin durum söz konusu oluyor.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
conari
Üye

Mesaj gönderen conari »

Hoca Slm,

Bende deneyim dedim 30 kayıt sorguladım,
baya farklı kişilere gitti hiç duymadığım soyadlar çıktı.
Bir kelimenin anlamını öğretsen bile yeter..
ResimResim
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

@conari

- TCKimlik numarası Aie birey numarası gibi bir yerde sonlanmıyor tabii ki.. Sizin bireyleri pass geçip farklı kişileri bulduğunda duracaksınız sonra başlangıç noktanızdan geriye sorgu yaptırıp tüm bireynolara ulaşmaya çalışacaksınız.

- Biliyorsunuzdur ya da tersi; T.C.Kimlik nolarından aile isimlerine ulaşmak dışında bir liste oluşturma imkanınız yok. ( nüfus dairesine gidip sormak dışında)

- Kişi sorgulayarak aile listesine ulaşmak zaten bildiğin bir bilgiye ulaşmaktır. Burada yapmaya çalıştığımız sizin dahi bilmediğiniz aile bireylerine ulaşmak. ( tabii blok olarak soyadı tutanları kabul edecek, diğerlerini yok farzedeceksiniz.)

- Ek bilgi; evlenmiş bayanlar yeni soyadlarını alırlar, evlilik dışı çocuklar annelerinin soyadını alırlar. Bunlar size farklı farklı açılımlar getirir.
Resim
Resim ....Resim
serkan
Üye

Mesaj gönderen serkan »

Hocam nacizane karşılaştığım bir problemi aktarayım...Fantezi olsun diye 100 tane sorgula dedim bir süre sonra resim sorgulamalar çıktı bazıları hatalı olunca elle düzelttim tamama bastım diğerine geçip tekrar resim doğrula çıktı bende programı kapatayım dedim iptale tıkladım o şahsı geçip diğer resim doğrulamaya geldi.Velasılı kelam resim doğrulama mesajının çıktığı formdanda program kapatabilmek lazım diye düşünüyorum.Eline sağlık ilginç bir fikir güzel bir programla tamamlanmış.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

@serkan

- Bu konuda haklısın bir saatte hazırladığım bir projedir. Bu nedenle döngü sayısı spinedit ile sınırladım. Sorgu yapacak bile vaktim yoktu.
Resim
Resim ....Resim
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: T.C.Kimlik numarasından Aile Listesi

Yazılım yenilenmiştir.
http://www.armantr.com

Resim
Resim
Resim

TCKimlik nosundan yola çıkarak ileri veya geri haneleri sorgulayıp aile bireylerine ulaşmaya çalışan proje.

Referans olarak vereceğiniz TC Kimlik numarasından yola çıkarak belirlediğiniz sayıda sorgu yaparak internetten aile bireylerini bulmaya yarar. Bulduğu bireylerin TC Kimlik no, isim, soyisim ve doğum tarihini listeler.

Hazırlanan liste, bir buton yardımı ile otomatikman MS-Excel'e gönderilir.

TC Sorgu Robotu yazılımının yan ürünüdür.

TC Kimlik sitesinden sorgu yaparken resimli kod doğrulamasını otomatik yapar, sadece çözemediği resim kodu ile karşılaşılırsa kullanıcıya sorularak girmesi istenir.

Özel bir durumu bildirmek isteriz: Ardışık numara sorgusu yapıldığından, aile birey sayısını aşan sorgularda tanımadığınız başka bir aileye geçeceğinden, DURDUR butonuna basınız ve listeden soyadı vs. aileniz ile ilişkili olmadığını değerlendirdiğiniz kişileri siliniz. Sonra ilk verdiğiniz referans TC Kimlik numarasını tekrar sorgu kutusuna yazarak sorgu seçeneğinin tersi yönde seçiminizi yapınız ve sorgulayınız. Bu defa daha büyük veya küçük rakamlara doğru arama yapılacaktır.
Resim
Resim ....Resim
uparlayan
Üye

Mesaj gönderen uparlayan »

Arman bey, iki TC Kimlik Numarası arasında ne tür bir bağlantı var? Bu bilgiyi nasıl keşfettiniz ?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Forumda daha önce paylaştığım bir doğrulama kodu vardı. Buradan çıkarttığım sonuç "TCKimlik numarası aslında 9 haneli bir ramakdan oluşuyor, son iki hanesi kontrol / hata düzeltme haneleri". Dolayısı ile geriye son iki haneyi nasıl bulacağımı tespit etme yoluna gittim. Herhangi bir 9 haneli rakamı alıp işlemden geçirdiğinde son iki haneye otomatikman ulaşabiliyorsun.

Geriye ilk 9 hanenin düzenine ilişkin çıkarımlar kalıyor. İlk 9 hane de listelere bakarsanız göreceksiniz, ilk 5 ve son 4 olmak üzere iki kalıptan oluşuyor. ilk kalıba 3 ekleyip son kalıptan 1 çıkardığında bir sonraki aile ferdine ulaşılıyor.

Bulunan TCNosundan sonra geriye TCKimlik sitesindeki Captcah (güvenlik) kodunu aşmak ve sorgu sonucunu elde etmek kalıyor ki bu en zoru idi.

Tüm bu sistemleri bir araya getirdiğimizde "Aile Soy Ağacı etüd projesi" oluştu. Sizlerle de paylaştığım budur.
Resim
Resim ....Resim
uparlayan
Üye

Mesaj gönderen uparlayan »

Anlıyorum...
mrmarman yazdı:Geriye ilk 9 hanenin düzenine ilişkin çıkarımlar kalıyor. İlk 9 hane de listelere bakarsanız göreceksiniz, ilk 5 ve son 4 olmak üzere iki kalıptan oluşuyor. ilk kalıba 3 ekleyip son kalıptan 1 çıkardığında bir sonraki aile ferdine ulaşılıyor.
Bununla birlikte yukarıdaki görüşünüze katılmıyorum; Sizin bahsettiğiniz yöntem her zaman işe yaramaz ve bazen hatalı TC Kimlik numarası üretmenize neden olur. O nedenle doğru bir sonuç elde edememe olasılığınız daha yüksektir.

Size daha farklı bir yöndem öneriyorum, Aile Listesi programcığınızın daha da gelişmesi için ufak bir katkı olarak görmenizi isterim.

TC Kimlik numarasının Soldan 9 basamağı baz alınırsa Ardışık 2 TC Kimlik numarası arasında 29999 sayı fark vardır. Yani TC Kimlik numarasını 100'e bölüp 29999 ile toplarsanız kütükte sizden 1 önceki kişinin TC Kimlik numarasının ilk 9 basamağını hesaplamış olursunuz, 29999 çıkarırsanız da kütükte sizden 1 sonraki kişinin TC'sinin ilk 9 basamağını bulursunuz.

Bu konuyu Aralık 2008'de kendi sitemde yazmıştım http://www.kavramca.com/site/default.as ... ments=show adresinden ayrıntılı biçimde inceleyebilirsiniz.