Lenght ve SetLenght'lerle ilgili bir Problem

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
mgur
Üye

Lenght ve SetLenght'lerle ilgili bir Problem

Mesaj gönderen mgur »

Delphi'ye iki aydan beri hergün çalışarak öğrenmeye çalışıyorum.Benim sorunum hazır SetLenght ve Lenght fonksiyonlarını kullanamak.Kod yazarken bu fonksiyonlara ihtiyacım oluyor ama kodu compile ettiğimde
'Undeclared Identifier 'lenght(veya setlenght) ibaresi çıkıyor.Help File'lere baktığımda ise açıklamaları mevcut yani kullandığım Delphi Sürümünde
bu fonksiyonlar zaten tanımlanmış.Kullandığım Delphi:
Borland Delphi
Client/Server Suite
Version 4.0 (Build 5,33)
Bu fonksiyonlar System Unit'ini kullanıyor.Programın Uses kısmına :wink: System yazdığımda ise 'Identifier Redeclared:System' gibi bir ibare daha geliyor ki artık yapacak bir şey kalmıyor.Yardımcı olursanız sevinirim.
Kullanıcı avatarı
fahrettin
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen fahrettin »

mesajinizda her ikisini de yanlis yazmışsınız. Eger kodda da aynen böyle ise hata vermesi normal....
Length ve SetLength olmasi gerekiyor. Zaten verdigi hata mesajının temelde iki nedeni olabilir. Ya bir yazım hatası olabilir. Ya da ilgili unşt yani system uniti uses içinde bulunmuyor olabilir ki bunu yaptığınızı söylemişsiniz.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Fahrettin abiye bir Ek : bir de bazı fonksiyonlar birkaç unitte birden olabilir. Length öylemi bilmiyorum ancak, eğer öyleyse System.Length şeklinde yazmak sorunu çözecektir.

Kolay gelsin.
mgur
Üye

Mesaj gönderen mgur »

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim.Ancak kodlarda bir yazım yanlışı yok.Lenght ve SetLenght biçiminde kullanıyorum.System.Lenght biçiminde de kullandım ama aynı hatayı veriyor.Yani problemi henüz çözebilmiş durumda değiliz....
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

Fahrettin abinin dediği gibi yazım yanlışınız var. t ve h'nin yerleri farklı olacak. Hemen delphi'de yeni bir proje açıp çalışan bir kod oluşturdum :

ShowMessage(IntToStr(Length('1234567')));

Kullanımı : Length('1234567')

Kolay gelsin.
mgur
Üye

Mesaj gönderen mgur »

Çok Teşekkürler
Boğaziçi ve ODTÜ'de İngilizce eğitim veren üniversitelerde okumama rağmen yaptığım bu hataya inanamıyorum.Uyarılarınız için çok teşekkürler
Sorun çözüldü.