comboboxta farenin döndürme tuşu

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
ÖMER
Üye

comboboxta farenin döndürme tuşu

Mesaj gönderen ÖMER »

Merhaba
combobox veya benzeri bileşenlerde farenin döndürme tuşuyla listede nasıl gezebilirim acaba. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
mavsar

Mesaj gönderen mavsar »

Animated mouse görüntüsü mü eklemek istiyosun? Eğer böyle ise

Kod: Tümünü seç

implementation

{$R *.DFM}
{$R MyCursor.RES}

const
  crMyAni = 5;  

procedure TForm1.FormCreate(Sender: TObject);
var 
  RStr: TResourceStream;
  s: string;
begin
  RStr:= TResourceStream.CreateFromID(HInstance, 1, 'ANICURSOR');
  s:= ExtractFilePath(Application.ExeName) + '\temp.ani';
  RStr.SaveToFile(s);
  Screen.Cursors[crMyAni] := LoadCursorFromFile(PChar(s));
  Button1.Cursor := crMyAni;
  DeleteFile(s);
  RStr.Free;
end;
Kodu işine yarar. Buradaki

Kod: Tümünü seç

{$R MyCursor.RES}
göstermek istediğin animated mouse cursor olan ani dosyasının linkinin yeraldığı bir dosya. Notepad ile halledebilirsin bu işi.

Daha sonra Hangi bileşen üzeridne iken olmasını istiyorsan (sen combobox demişsin) onun mousemove eventına üstteki kodu yazabilirsin
ÖMER
Üye

TEŞEKKÜRLER AMA SANIRIM YANLIŞ ANLATTIM

Mesaj gönderen ÖMER »

İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM. SANIRIM BEN SORUNUMU TAM OLARAK ANLATAMADIM DBCOMBOBOXTA AÇILAN LİSTEDE SCROLL TUŞU İLE DOLAŞMAK İSTİYORUM.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Mesaj gönderen rsimsek »

scroll mouse u windows tanıyorsa yapılcaka birşey olduğunu sanmıyorum. çalışması lazım.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Ben de Recep abinin dediği gibi hatırlıyorum. Şu an farem eski model olduğu için deneyemedim ama hiç bir ekstra işlem yapmadan çalışması lazım.

Kolay gelsin.
ÖMER
Üye

Mesaj gönderen ÖMER »

BENDE SİZİN SÖYLEDİKLERİNİZE KATILIYORUM ASLINDA WİNDOWS TANIYORSA OTOMATİK ALGLAMASI LAZIM. AMA ÖYLE OLMUYOR. COMBOBOX'TA LİSTE AŞAĞI DOĞRU AÇILINCA SCROLL KULLANAMIYORUM AMA AÇILMAMIŞKEN SEÇME İŞLEMİNİ YAPIYOR. ANCAK DBCOMBOBOX TA BU HİÇ OLMUYOR. ACAYİP KASILDIM.
Kullanıcı avatarı
mussimsek
Admin
İletişim:

Mesaj gönderen mussimsek »

Merhaba,

dün akşam Windows 2000 + Delphi 7 ve standart combobox ile denedim ve herhangi bir sorun göremedim. Olsa da bence o kadar abartılacak birşey değil. Çalışma esnasında pek bir sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

Ama şöyle bir deneme yapın. Yeni bir proje oluşturup onla deneyin, yoksa sistem özelliklerinizi gönderirseniz araştırayım. İşletim sistemi, delphi sürümü, kullandığınız bileşenler vs.

NOT : Lütfen yazınızın tamamını büyük harflerle yazmayın. Bu internette, birisine kızma ve bağırma manasına gelir. Lütfen forum kuralları ve Mesaj atmadan okuyunuz isimli mesajları okumadıysanız okuyun. İmzamda linkleri var.

Kolay gelsin.
ÖMER
Üye

özür

Mesaj gönderen ÖMER »

öncelikle siz site yöneticisinden vede bütün üye arkadaşlardan özür diliyorum. benim dikkatsizliğim. çok özür dilerim.
aslında dediğiniz gibi çok takılacak bir sorun değil ama hani insan büyük problemler dururken ufak şeylere kafayı takarda onunla uğraşarak zaman kaybederya banada o oldu anlayacağınız. bir gece boyunca denedim vede olmadı. delphi 7 kullanıyorum ve yanında standart gelen haricinde herhangi bir bileşen kullanmadım. 98-me-xp işletim sistemlerinde de denedim çok ilginç geldi o yüzden bir öğüt almak istemiştim. yoksa çalışma anında pek bir zorluk cıkardığı söylenemez.