Sql count sorgu sonucu grid üzerinde nasıl gösterilir ?

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
mantik20
Üye

Sql count sorgu sonucu grid üzerinde nasıl gösterilir ?

Mesaj gönderen mantik20 »

Merhaba arkadaşlar.

Kod: Tümünü seç

ibdataset1.Close;
ibdataset1.SelectSQL.Clear;
ibdataset1.SelectSQL.Add('select alan1, count(alan1) as sonuc from table group by alan1');
ibdataset1.Open;
Sorgusunun sonucunda dönen "alan1" ve "sonuc" alanlarını cxgrid veya dbgrid üzerinde gösteremiyorum. Normalde herhangi bir veritabanı tablosunun alanlarını grid'e otomatik ekleyebiliyorken, sorgu sonucunda dönen bu alanları nasıl ekleyebileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.
İyi geceler diliyorum
mantik20
Üye

Re: Sql count sorgu sonucu grid üzerinde nasıl gösterilir ?

Mesaj gönderen mantik20 »

Arkadaşlar sanırım çalıştığım Delphi 7 sürümünde sorun var ve kapatıp açtıktan sonra sorun çözüldü.

Normalde grid'in datasource özelliğini datasete bağladıktan sonra, dataset ile ilişkilendirdiğim tablo üzerindeki alanlar otomatik gride ekleniyordu. Bu işlemi yapamayınca acaba sql sorgusunda "as sonuc" ifadesini kullandığım için farklı manuel bir işlem mi yapmam gerekiyor diye düşünmüştüm ama sorun benim delphi kurulumu ile ilgili sanırım ki kapatıp tekrar açınca sorun çözüldü.
İyi çalışmalar diliyorum
omurolmez
Üye

Mesaj gönderen omurolmez »

Sorgunuz hatalı. Önce sorgunuzu çalışır hale getirmelisiniz. Önce programınız dışında (örneğin MS SQL kullanıyorsanız Management Studio 'da veya Firebird kullanıyorsanız FlameRobin 'de) sorgudan sonuç döndüğünü görmelisiniz.
Forumlara soru sorarken, aldığınız hata mesajlarını da sorunuza eklerseniz; daha çabuk cevap alırsınız.
Ömür Ölmez
kerpeten
Üye

Mesaj gönderen kerpeten »

Sorgu hatalı değil, çalışması gerekir... Sonuçları otomatik olarak gridde göstermesi gerekir!