TDateTimePicker 'da tarih formatının bozulması

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
boreas
Üye

TDateTimePicker 'da tarih formatının bozulması

Mesaj gönderen boreas »

Merhaba arkadaşlar,
uygulamamda pekçok yerde tdatetimepicker kullanıyorum. Normalde bir sorunda yaşamıyordum ama bundan yaklaşık 1 hafta 10 gün önce tarihin görünümü bozuldu tdatetimepicker'da tarih görünümü iki adet nokta ".." jvdatetimepicker da ise aralarında boşluk olarak tarih gözüküyor "04 . 05 . 2017 " gibi . Böyle bir soruna neyin neden olduğunu ya da nasıl düzeltebileceğimi henüz bulamadım yardımcı olursanız memnun olurum.

Saygılarımla,
....
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Re: TDateTimePicker 'da tarih formatının bozulması

Mesaj gönderen greenegitim »

denetim masasından bölge ve dil ayarlarını kontrol ettinizmi genelde oradan kaynaklanıyor sorun bazen kullanıcı tarihin yanında kendi ismini yazıyor
Resim
Mücadele güzelleştirir!
SmokingFrog
Üye

Mesaj gönderen SmokingFrog »

Merhaba,

Kucuk bir arastirma yaptim
https://forums.embarcadero.com/thread.j ... eID=884033
Burada bir kisi benzer bir sorun yasamiş ancak '.' degil, '-' ile ( kendi bolgesel ayarlari '-' gerektiriyor olmali fakat cift gorunuyormus )

Sorunu yazan arkadas son olarak

"But now I think I've found what's wrong. Some 3 weeks ago I updated Windows 10 to the latest build. Today I went back to the previous version - and my problems were gone!
The guys at Microsoft must have put a bug in the latest build of Windows 10 regarding the DateTimePicker."

yazmiş.

Windows 10 kullaniyor isen ve yeni bir guncelleme yapilmiş ise onceki surume geri donup sorunun devam edip etmedigini kontrol edebilrsin.

Kolay gelsin.
boreas
Üye

Mesaj gönderen boreas »

Evet benim elde ettiğim sonuçta öyle, son güncellemede COMCTL32 güncellemesi nedeniyle oluyormuş. Bütün güncellemeleri sırayla siliyorum.
Bakalım.
https://stackoverflow.com/questions/438 ... windows-10
....
SmokingFrog
Üye

Mesaj gönderen SmokingFrog »

hmm..buradaki yanit saglam temelli..Ben neden denk gelemediysem.Google search konusunda iyi oldugumu dusunuyordum oysa :)

Evet sorun bu olsa gerek ; )
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Mesaj gönderen sabanakman »

Windows 1703 sürümüne geçince bu sorun ortaya çıktı ve biraz önce windows güncellemesi vermişler, onu alınca da sorun kendiliğinden düzeldi!
Şaban Şahin AKMAN

Mesaj gönderen boreas »

Evet dünkü güncelleme ile sorun bende de çözüldü. Boş yere microsoft aksiyon yaşattı :)
....
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Maalesef bir kaç gün önce yayınlamadılar veya ben olayı biraz ertelemediğim için bayağı zaman kaybettim :D . Tam da olayı çözüp versiyonu yayınladık derken olay zaten düzeldi. Olan bizim değerli zamanımızın kaybına sebep oldu :shock: .
Şaban Şahin AKMAN

Mesaj gönderen boreas »

Sorunu nasıl çözdünüz farklı bir bileşen mi kullandınız ?
....
Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye

Evet, formlar bayağı kalabalıktı ama formları değiştirmedim. TEdit ten türetilen bir TDateEdit bileşeni buldum TDateTimePicker'dan türettiğim bir sınıfta, edit edilen kısmı üzerinde TDateEdit oluşturup kullanmıştım. Boşa vakit kaybı :D :D :D . Paylaşmak isterim ama şu an pek vaktim yok ve yarın 2 haftalık bir ara veriyorum. Bilgisayar kullanamayacağımdan biraz geç olur paylaşabilirsem onu da :D .
Şaban Şahin AKMAN