Fare istediğim koordinatların dışında tıklama yapmasın

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
izmirlikemal
Üye

Fare istediğim koordinatların dışında tıklama yapmasın

Mesaj gönderen izmirlikemal »

Merhaba Dostlarım...

Fare benim verdiğim (x,y) koordinatlarının dışında;
veya şöyle diyeyim benim çizdiğim kapalı eğrinin dışında
sağ veya sol ile tıklama yapmasını istemiyorum.
Bana yardımcı olacak arkadaşlarıma sesleniyorum. Yardım bekliyorum.
thelvaci
Kıdemli Üye
İletişim:

Re: Fare istediğim koordinatların dışında tıklama yapmasın

Mesaj gönderen thelvaci »

Cursor'u belirli bir koordinata hapsedebilirsiniz ClipRect yada ilgili kontrol'ün OnMouseDown event'in de PtInRect API'lerini kullanabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mrmarman »

Bu güzel öneri ile birlikte alternatif bir metot da ben önereyim. Ama şartlı :)

(1) Eğer kapalı eğri belirli bir renkte ise mouse move olayında oradaki rengi analiz edip CursorType'ı değiştirebilirsin. Sonra da CursorType ne ise ona göre tıklama yaptırır veya yapılan tıklamayı değerlendirmeye almazsın.

(2) Eğer kapalı eğri görsel özellikler barındırıyor veya boş ise o zaman aynı eğriyi visible özelliği false olan başka ikinci bir canvas üzerine de aynı anda çizersin ve solid bir renkkte boyayarak içini doldurursun. MouseMove olayında orjinal üzerinde gezerken sanal olarak da gizli canvas üzerindeki rengi sorgular, renk varsa ona göre CursorType değişikliği yaparak kullanıcının tıklama yapabilip yapamayacağına karar vermesini sağlayabilirsin.

Eğri çizimi yapabildiğine göre yapabileceğini değerlendirerek bu çözümü öneriyorum, bunları yapamıyorsan bu metot çuvallamış demektir. Ben bu metodu haritalamalarda ve maskelemelerde sıkça kullanıyorum. Çok kullanışlıdır.
Resim
Resim ....Resim
izmirlikemal
Üye

Muharrem Bey Teşekkür ederim.
izmirlikemal
Üye

Muharrem Bey sizin önerinizi dikkate alarak sorunumu çözdüm. İlgi ve alakanıza müteşekkirim.