drag and Drop bitbutton bilgisi olanlar baksın

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
arifakinti
Üye

drag and Drop bitbutton bilgisi olanlar baksın

Mesaj gönderen arifakinti »

Merhaba arkadaslar iyi forumlar herkese. Ben delphide cok yeniyim. Dama oyunu projem var. Ama hic bilgim yok. Bana sadece bir taşı nasıl hareket ettirebilirim form uzerinde onu ögretebilirmisiniz. Taşı ya ileri yada saga sola kaydirabilecegim. Taş olarak bitbutton kullanmam dogru bir secim olurmu bide?
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Re: drag and Drop bitbutton bilgisi olanlar baksın

Mesaj gönderen mrmarman »

- Programcılıkta acemi olduğuna göre mouse ile drag-drop ile taşıma yapmak konusunu bir kenara bırakıp, önce hareket edecek taşı mouse ile tıklayıp seçili yapıp, sonra hareket ettirilecek yeri mouse ile seçmek konusunu düşündün mü ?

- Tahta olarak da bir tane TStringGrid işini görecektir.

- İlk aşamayı hallettikten sonra adım adım kendini geliştirip ondan sonra drag-drop olayına girebilirsin. Zaten tecrübe kazandıkça StringGrid'de çok basit bir şekilde halledeceksin. Altyapısı hazır.
Resim
Resim ....Resim
arifakinti
Üye

mrmarman yazdı:- Programcılıkta acemi olduğuna göre mouse ile drag-drop ile taşıma yapmak konusunu bir kenara bırakıp, önce hareket edecek taşı mouse ile tıklayıp seçili yapıp, sonra hareket ettirilecek yeri mouse ile seçmek konusunu düşündün mü ?

- Tahta olarak da bir tane TStringGrid işini görecektir.

- İlk aşamayı hallettikten sonra adım adım kendini geliştirip ondan sonra drag-drop olayına girebilirsin. Zaten tecrübe kazandıkça StringGrid'de çok basit bir şekilde halledeceksin. Altyapısı hazır.
Düşünmedim çünkü ikisininde benzer olay olacagini sanıyordum. Ama simdi yazinizdan anladigim kadariyla secip taşımak gerekiyor temelianlamak icin. Bu konuda fazla acemiyim o yuzden kusura bakmayın hocam. Bu dediginiz olayi anlatan yazili veya videolu bi kaynak verirmisiniz hocam en basitinden
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Merhaba.

- Bu forumda arama yapıp da bulduğun sonuçlar zor teknikler olmalı ki, buldukların seni çözüme ulaştırmadı. Yoksa bu soruyu sormana gerek kalmazdı.

- Bu noktada adım adım ilerlemek durumundasın. Belki de bulduğun kodları copy/paste yapıp takıldın, ya da arama zahmetine girmeden daha kısa yolu seçtin bunu bilemem.

- Şimdi bu balığı tutacak bir yönteme ulaşmak için ne yapmayı planlıyorsun ?
Resim
Resim ....Resim
arifakinti
Üye

mrmarman yazdı:Merhaba.

- Bu forumda arama yapıp da bulduğun sonuçlar zor teknikler olmalı ki, buldukların seni çözüme ulaştırmadı. Yoksa bu soruyu sormana gerek kalmazdı.

- Bu noktada adım adım ilerlemek durumundasın. Belki de bulduğun kodları copy/paste yapıp takıldın, ya da arama zahmetine girmeden daha kısa yolu seçtin bunu bilemem.

- Şimdi bu balığı tutacak bir yönteme ulaşmak için ne yapmayı planlıyorsun ?
Hocam bir sürü satracn dama oyunu indirdim ama kodlari gercekten cok karmasik cözemedim.İnternette bir kac videoya baktım ama ordada pek bisey bulamadim. Şuan bir taşı biryere sürükleyebildim ama mantık olarak anlamadım video ingilizceydi. Türkce bu konuyu kavrayabilecegim bir kaynak yok mu? Millet neden Delphiyi tercih etmiyor anliyorum şimdi. Hoca java verseydi keske simdi projeyi bitirmistim bile.. Ama bu delphi kadar beni sıkan birsey görmedim daha. Hele bide bu embercarado delphi xe7 editörünü acmak 30 sn mi alıyor hep. Netbeans eclipse ne güzel tık dedinmi acılıyor. Bu proje bittikten sonra bir daha delphiye yaklaşmayacağım...
Kullanıcı avatarı
mrmarman
Üye
İletişim:

Madem o kadar basit sana bir öneri, önce JAVA ile basit bir şekilde bunu yap sonra aynı tekniği delphi ile uygulamaya çalış.

Delphi'ye neden suç buluyorsun. Asıl sana zor gelen kod yapısı değil mantık kuramamış olmandır. Karşılaştırmalı olarak daha kolay öğrenirsin.

Bir nesneyi bir yerden bir yere taşımak istiyorsun. Taşınacak karenin boş mu dolu mu olduğu, kaç kare uzakta olduğu yani oyunun esas kısmını daha oturtmadan neden görselinde acele ediyorsun.

Şimdi Delphi'ye yabancısın. Hele bir tıkladığın nesnenin seçili olma bilgisini nerede nasıl tutacağını kurmaya çalış. İkinci tıkladığın yerde bir nesne mi var, boş bir kare mi olduğunu da bir değerlendir. İnan bu kurmaca bitince hareket ettirmek sadece bir detaydır.

Şimdi kolları sıva, yapman gerekenleri düz bir metin olarak yaz. Oradan başlayıp projelendir.

Örneğin :
(1) Boş bir tahta oluşturulacak, ( 8 x 8 ) olacak.
(2) Tahta bir matrix olarak düşünüp haritalandırılacak. önce Sütun, sonra Satır olarak adreslersen TStringGrid açısından anlamada kolaylık olur.
(3) 16 adet oyun nesnem olacak. 8 adedi siyah / 8 adedi beyaz
(4) Varsayılan yerleşim düzenin siyahlar 1,2 - 2,2 - 3,2 ... 8,2 ile 1,3 - 2,3 - 3,3 ... 8,3 olacak
(5) Varsayılan yerleşim düzenin beyazlar 1,6 - 2,6 - 3,6 ... 8,6 ile 1,7 - 2,7 - 3,7 ... 8,7 olacak
(6) Seçili taşın adresini tutacak iki adet integer global değişkenim olacak. xSut, xSat olsunlar.
(7) Bir hücreye tıkladığım zaman bakıcam, xSut ve xSat'da değer var mı ? Eğer varsa ve aynı değerler ise bu değerleri 0'layacağım ki seçili durumdan vazgeçilmiş gibi değerlendirilsin.
(8) Bir hücereye tıkladığım zaman eğer xSut ve xSat değerinden farklı ise o zaman hareket edilecek hücre olarak değerlendiricem. Bu durumda
(a) Bu hücrenin dolu mu boş mu olduğunu bir sorgulacağım.
(b) Bu hücrenin, seçili hücreden uzaklığını sorgulayacağım( xSut veya xSat olarak en fazla 2 uzakta olmalı )
(c) Çaptraz hareket olup olmadığını anlamak için xSut veya xSat'ın, tıklanmış adresin sut ve sat değeri ile en az birinin aynı olması şartını sorgulayacağım.
...
...
...

Bu şekilde (bahane ile %80 akışı almış oldun :roll: ) bir akış çıkartmadan başlarsan çuvallarma ihtimalin yüksektir.

Kod örneği koymadan sordukların havada kalacağından, bir dahaki sorularında uygulamaya çalıştığın ama başarılı olamadığın örnekler ile gel.

Başarılar.
Resim
Resim ....Resim
arifakinti
Üye

Tessekkürler hocam. Dediklerinizle yaptiklarimi birlestirmeye calisacagim. Burada olun sizi tekrar rahatsiz edecem :)