cxNavBar da Submenu Yapmak

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
akuyumcu63
Üye

cxNavBar da Submenu Yapmak

Mesaj gönderen akuyumcu63 »

merhaba;

cxNavbar da SubMenü (Grup içinde alt Grup) nasıl yapılır.
İsteyen, yapabildiğinden daha fazlasını yapar.
akuyumcu63
Üye

Re: cxNavBar da Submenu Yapmak

merhaba;

Yeni başlık açmak istemedim. derlemeden önce NavBar üzerinde çalışırken Farenin tekeri ile Komutlar kaydırılabiliniyor. Programı çalıştırdıktan sonra fare tekeri ile komutları kaydırma mümkün olmuyor. kaydırma çubuğu eklenip komutlar kaydırılıyor. bir şeyi gözden kaçırıyoruz, ama ne
Kullanıcı avatarı
RADCoder
Üye

Mesaj gönderen RADCoder »

Merhabalar, cxNavbar-da bildiyim kadarıyla böyle bir işlem yapılamıyor.
Ama Her Group içine bir cxTreeList yerleştirip çok güzel bir ağaç yapısı elde ede bilirsiniz.
Ardığınız böyle bir şey ise, akşam buraya örnek yüklemeye çalışırım.

Kolay gelsin..
akuyumcu63
Üye

merhaba;

çok memnun olurum.
akuyumcu63
Üye

merhaba;

https://www.devexpress.com/Support/Cent ... ls/T153933

bu adreste birşeyler buldum. yinede kendi örneğinizi paylaşabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
RADCoder
Üye

Mesaj gönderen RADCoder »

Merhabalar, Öncelikle bu kadar bekletdiyim için özür dilerim. İşler yoğun bu aralar.
Elimden geldiyince bir örnek hazırladım, inşallah işinize yarar. Başka ihitiyacı olan arkadaşlar içinde faydalı olur inşallah.

Yapamanız gereken tek şey, cxNavBar ve ya dxNavBar kompnentini forma sürükleyib braktıktan sonra, Gruplar (Menü başlıkları) eklemeniz.
Her menü başlığı altında Grupİtems belirlemek mevcut ama malesef alt alta menü (Ağaç yapısı) sunmamaktadır.
Ama her grup için Grupİtems yerine GrupControl sekmesindeki bir ayarı düzenledikten sonra Delphi kontrollerini grup içinde kullana biliriz..

dxNavBarGrup sekmesini, yani bir grup seçtikten sonra, (TdxNavBarGroupControl) sekmesi altında ShowControl
seçeneyine tık koyduğunuz taktirde (True yapıyoruz), istediyiniz kontrolü(Dlelphi Nesnesini) o grup içine sürükleyip braka bilirsiniz.

Ağaç yapısını herkes kendi kullanım şekline göre belirler. Ben örnek açısından cxTreList nesnesi kullandım.
Siz kendi yapınıza göre cxTreeView nesnesi yada başka bir nesne kullana bilirsiniz.
Ben normalde kendi projelerimde menüleri veri tabanından çekerim ve dxDBTreeView kullanırım.

Örneği bu linkten indire bilirsiniz..
Kolay gelsin.
akuyumcu63
Üye

merhaba;

ilgi ve alakan için çok teşekkür ederim. ayrıca özürlük bir durum yok. Allah zihin açıklığı versin