delphi KeyPress Sorunu

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
pakv
Üye

delphi KeyPress Sorunu

Mesaj gönderen pakv »

Resim

arkadaşlar yukarıdaki resimde aşagıdaki satırdaki hatayı alıyorum yardımcı olabilirmisiniz
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: delphi KeyPress Sorunu

Mesaj gönderen freeman35 »

"HATA" değil "uyarı", SysUtils içindeki CharInSet fonksiyonunuda kullanabilirsin. "yazıyor". Hata olsaydı, kodun compile edilipte "Success" yazmazdı
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
pakv
Üye

Mesaj gönderen pakv »

Resim

sonrada yukarıdaki hatayı veriyor sebebi nedir
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

Mesaj gönderen unicorn64 »

access violation hatasıyla ilgili forumda bir sürü mesaj var, bunları incelediniz mi?
bu hatayla ilgili genel olarak söylenebilecek şey, oluşturulmamış bir nesneye (tanımsız bir hafıza alanına) erişilmeye çalışıldığında oluşan bir hatadır.
kodunuzu debug ettiniz mi, hangi satırda ne yaparken bu hatayı alıyorsunuz?
bazen yükselmek için önce dibi görmek gerekir...

forumda soru sormadan önce bakılmalı bence
daha fazlası için...

yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışanlar için, tökezleyip düşmek kaçınılmazdır...

Resim
pakv
Üye

Mesaj gönderen pakv »

unicorn64 dosyaları gönderiyorum kardeş bir bakarmısın hata nedir

http://yadi.sk/d/0oLbWfahQjZ2C
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

@pakv dosyayı özel mesajla gönderip bakarmısın demene gerek yoktu, buraya yazdığını görebiliyorum zaten.

özellikle foruma yeni üye olan arkadaşlar için belirtmekte fayda var sanırım, özel mesajla soru sormanıza gerek yok, foruma yazdığınız yazıları herkes görebiliyor zaten, ve müsait olan, konu hakkında bilgisi ve fikri olan herkes paylaşımda bulunuyor.

Forum Kurallarında BUNLARI YAPMAYIN! başlığında der ki;
* Özel mesajla soru sormayın: Sık yapılan yanlışlardan biri. Forumda kimseye özel mesaj/e-mail/msn/icq gibi ortamlardan soru sormayın. Bu durumda binlerce kişi size cevap yazabilecekken, sadece bir kişiden yanıt bekliyorsunuz. Ayrıca özel mesaj ile soru soranların, özel mesaj hizmetini kapatılmaktadır!
bir de @freeman35 in daha bir kaç gün önce bu konuda yazdığı mesaja bir göz atın isterseniz

aldığınız hatayla ilgili olarak da gönderdiğiniz dosyaya bakmadan önce bir önceki mesajımda söylediğimi tekrar edeyim, kodunuzu debug ettiniz mi, hangi satırda ne yaparken bu hatayı alıyorsunuz?

daha fazlası için...

Resim
pakv
Üye

Mesaj gönderen pakv »

SysUtils kısmında bu hatayı veriyor kodları ve projeyi gönderdim sende böle bir hata vermedimi ?
pakv
Üye

Mesaj gönderen pakv »

Resim

Resim

Resim
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

pakv yazdı:arkadaşlar yardımcı olaiblirmisiniz
Sorunuzu sormuşsunuz, cevap vermek isteyen zaten cevaplar, tekrar tekrar sormak neden?
Burada freeman35'in yazdıklarını okumanızı tavsiye ederim.
There's no place like 127.0.0.1
pakv
Üye

Mesaj gönderen pakv »

SimaWB kızma hemen onu yazmamın sebebi konu en üste dursun diger yazdıgım konuya kimse yorum bile yazmamış kaç gün nasıl olacak bence bu çözüm degil özel mesaj tamam haklı freeman35 ama arkadaşlar yardımcı olaiblirmisniz demek yalnış bir şey yok çünkü konu unutulacak daha önce açtıgım konu gitti adminler bu konuda biraz duyarlı olmamlı...
pakv
Üye

Mesaj gönderen pakv »

kimse cevap yazmıyorsa konu silinsin görüntü kirliligi yapmasın
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

unicorn64 yazdı:access violation hatasıyla ilgili forumda bir sürü mesaj var, bunları incelediniz mi?
bu hatayla ilgili genel olarak söylenebilecek şey, oluşturulmamış bir nesneye (tanımsız bir hafıza alanına) erişilmeye çalışıldığında oluşan bir hatadır.
kodunuzu debug ettiniz mi, hangi satırda ne yaparken bu hatayı alıyorsunuz?
yazılan cevapları dikkate alsanız???
delphi kurulu değil, gönderdiğiniz dosyaları test etme şansım yok.
hatayı aldığınız satıra breakpoint koyup programı çalıştırırsanız, program o satıra geldiğinde muhtemelen NetSharingManager in nil olduğunu göreceksiniz...

daha fazlası için...

Resim
pakv
Üye

Mesaj gönderen pakv »

unicorn64 bana bir çözüm yolu göster hata resimlerini oraya koydum NetSharingManager degişken oalrak tanımladım onuda INetSharingManager olarak atadım nerden buldun dersen windows tan api gerekiyordu sanırım kodu orda gördüm tanımladım degişken hatası gitti lakin bu sefer yukarıdaki hatayı verdi bir çözüm yolu bekliyorum
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

değişken tanımlamak o değişkenin kendiliğinden değer alacağı anlamına gelmez,
benzer bir hatayı delphi Dns ve İp adresleri girme başlıklı konuda yapmıştınız ve ben de bir cevap yazmıştım
daha önceki mesajınızda da belirtmiştim, wmi işini bir kenara bırakıp önce delphinin temellerini öğrenseniz iyi olur diye.

sizin yazdığınız kodda oNetAdapters sadece bir değişken ve bu değişkeni değer ataması dahi yapmadan kullanmışsınız
çözüm yolu mu istiyorsunuz,
class tipli bir değişkeni tanımlayıp herhangi bir değer atamadan kullanmaya çalışıyorsanız, doğal olarak access violation hatası alırsınız. ve bunu bilmiyorsanız, önceki mesajımda anlatmaya çalışmama rağmen çözüm yolu soruyorsanız öncelikle elinize bir kitap alın ve delphinin daha doğrusu pascal ın temellerini okuyun

daha fazlası için...

Resim
Kullanıcı avatarı
SimaWB
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen SimaWB »

unicorn64 yazdı:değişken tanımlamak o değişkenin kendiliğinden değer alacağı anlamına gelmez,
benzer bir hatayı delphi Dns ve İp adresleri girme başlıklı konuda yapmıştınız ve ben de bir cevap yazmıştım
daha önceki mesajınızda da belirtmiştim, wmi işini bir kenara bırakıp önce delphinin temellerini öğrenseniz iyi olur diye.

sizin yazdığınız kodda oNetAdapters sadece bir değişken ve bu değişkeni değer ataması dahi yapmadan kullanmışsınız
çözüm yolu mu istiyorsunuz,
class tipli bir değişkeni tanımlayıp herhangi bir değer atamadan kullanmaya çalışıyorsanız, doğal olarak access violation hatası alırsınız. ve bunu bilmiyorsanız, önceki mesajımda anlatmaya çalışmama rağmen çözüm yolu soruyorsanız öncelikle elinize bir kitap alın ve delphinin daha doğrusu pascal ın temellerini okuyun
+1
There's no place like 127.0.0.1