CxGrid GetValue - ViewData

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
destiny24
Üye

CxGrid GetValue - ViewData

Mesaj gönderen destiny24 »

Arkadaşlar Merahabalar,

CxGrid'i yeni kullanmaya başladım da, müsaadenizle bir kaç sorum olacak.

Seçili satırdan bilgileri almak için 2 yöntem kullandım ancak 2 yöntemi de belli bir süre kullanınca sıkıntı çıkarttıklarını gördüm.

Örneğin
procedure TfrmAdminPanel.cxGrid1DBTableView1FocusedRecordChanged
(Sender: TcxCustomGridTableView; APrevFocusedRecord, AFocusedRecord
: TcxCustomGridRecord; ANewItemRecordFocusingChanged: Boolean);
var
Deger: Variant;
begin
try
Deger := cxGrid1DBTableView1.ViewData.Records[AFocusedRecord.Index].Values
[cxGrid1ID.Index];
SeciliUyeID := Integer(Deger);
end;

Bu şekilde kullandığım zaman hiç bir sorun olmadan istediğim veriyi alabiliyorum, ancak sorun şu ki;
Columns Group kullandığım zaman burada ViewData patlıyor.onun için seçili satırı alamıyorum.Patlamasının nedeni ise cxGridID.Index in group işleminden sonra index'inin değişmesi sanırım.

Gelelim İkinci kullanıma,

procedure TfrmAdminPanel.cxGrid1DBTableView1FocusedRecordChanged
(Sender: TcxCustomGridTableView; APrevFocusedRecord, AFocusedRecord
: TcxCustomGridRecord; ANewItemRecordFocusingChanged: Boolean);
var
Deger: Variant;
begin
Deger := cxGrid1DBTableView1.DataController.GetValue(AFocusedRecord.Index,cxGrid1ID.Index);
SeciliUyeID := Integer(Deger);
end;

bu tür kullanımda ise grouplamada sorun yok ancak, columns sort işlemi sonrası grid üzerindeki sıralama değişiyor ancak bağlı olduğu datacontrol üzerindeki veriler sıralanmadığı için sıralamadan sonra tıkladığım satır aslında sıralamadan önceki tıklanan satır oluyor.Yani
a
b
c
varsa gridde ve ben tersten sıraladığımda
c
b
a
oluyor ya, ilk elemanı seçtiğimde grid üzerinde c var ama ben bu şekilde datayı almaya çalıştığımda sıralamadan önceki halinin yani a nın datasını veriyor.

Sonuç olarak sizlerden, Hem sıralama hemde group lama işlemlerinden sonra bile veriyi rahatlıkla alabileceğim bir yol rica ediyorum.

Teşekkürler,
İyi Günler.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Re: CxGrid GetValue - ViewData

Mesaj gönderen freeman35 »

cxgrid in senkronunu kapatmadıysan(property lerinde va) bağladığın dataset ten. fieldbyname('').asxxx şeklinde
kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
destiny24
Üye

Re: CxGrid GetValue - ViewData

Mesaj gönderen destiny24 »

denedim çalıştıda aslında çok teşekkür ederim ancak daha önceden yine bu forumda böyle bir şeyin mümkün olmadığı cevabını almıştım bir soruma da ondan hiç denemedim.

Yinede Teşekkürler