IDAC mı FIBPLUS mu

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
Kullanıcı avatarı
Lost Soul
Üye
İletişim:

IDAC mı FIBPLUS mu

Mesaj gönderen Lost Soul »

Merhaba arkadaşlar, nette dolaşırken bir yorum gördüm biris yazmış işte FIBPLUS bug cenneti IBDAC daha iyi.
Gerçi ben FIBPLUS kullanıyorum ve Devart'ın IBDAC bileşen setini hiç kullanmadım o yüzden karşılaştırma yapmaya da muktedir değilim.
FIBPLUS ile ilgili ciddi bir problemim olmadı.
Ama gene de insan merak ediyor.
  • Versiyonların ilerleme durumu nasıl çıkan versiyonlarda bug çıkma oranları vesaire
  • Geliştirici/üreticilerin durumu nasıl (akıbetinin ZeosDB gibi olma olasılığı :) )
  • Offline/Online bağlantılarda, veritabanının sunduğu nimetleri kullanımda, parse işlemlerinde performans durumları
  • Multithread uygulamalardaki performans ve stabilitesi
Firebird için FIBPLUS mı daha iyi yoksa IBDAC (Interbase Data Acces Object) mı.
En son Lost Soul tarafından 03 May 2012 10:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
White Rose
Üye
İletişim:

Re: IDAC mı FIBPLUS mu

Mesaj gönderen White Rose »

ben IBDAC diyorum firma olarak daha güçlü component olarak daha kullanışlı, sade ve pratik olarak görüyorum, her ikisini de kullandım. Fibplus biraz karmaşık geldi bana. Hız olarak pek fark göremedim belki de veritabanımda çok fazla kayıt bulunmadığındandır. Tüm projelerimi fibplustan IBDAC ye geçirdim.
Kişisel görüşüm IBDAC, diğer arkadaşların da yorum ve tecrübelerini bilmek isterim.
cecihan
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen cecihan »

Oldukça uzun zamandır fibplus kullanıyorum. Yanlış hatırlamıyorsam zeos ile Fibplus arasında seçim yapmak zorunda kalmıştım ve o dönem fib çok daha hızlıydı. (o dönem dosta çalışan clipperla yazdığım programı windows'a taşıyordum veri tabanı seçimide yapmam gerekiyordu ve mysql ile müthiş dilim yanmıştı.) zannediyorum FibPlus ile ilgili Lost_soul aynı yazıyı(board4all) okuduk.(Desteğin çok daha yavaş olduğu, tek kişinin geliştirdiği, bugları vs. vs.)
Benim FibPlus la bir zamanlar 600 kadar son kullanıcıda çalışan muhtarlık programım vardı. Ne elektrik kesintileri ne kötü kullanımlar gördü. ama bu güne kadar Fib kaynaklı hiç şikayetim olmadı. şimdi 60 aktif Client'ı olan laboratuvar programım var ondada 5-6 günde bir dead lock hariç bir sıkıntım yok (oda benim hatam galiba ama bulamadım bir türlü.) Başka bir programımızda data taşınabilir diskler üzerinde çalışıyor yine sıkntım yok.
Kullanıcı avatarı
musti
Üye

Mesaj gönderen musti »

Ben de bu konuda kararsızım.
IBdataset yani interbaseexpress kullanıyorum.
Gercekten IBDAC ve FIBPLUS gecemeliyim. Geçersem ne kazanırım degermi ugrasmaya ve para vermeye emin değilim
bu konuda uzman ve deneyim görüşlere ihtiyacımız var. Bu sitede bunu cözeriz merak etme :) diger formda da gordumde bu konuyu kimse cevapamamıs ondan dedim. :)

Bu tip tool seçimi illerki zamanlarda sorun olarak karşımıza cıkıyor. Belkide XE3 tam Destekli bir Firebird komponent koyacakları dikkat etmek lazım.
Doğru karar için iyice araştırma yapmak lazım.

Teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
NewMember
Üye

Mesaj gönderen NewMember »

Hız olarak IBObjects in hem IBDAc hemde FIBPlusa 8-10 kat fark attığını yaptığım testlerde şahit oldum.Bence soruyu IBObjects mi yoksa diğerleri mi diye sormalı.Ayrıca IBObjectin extra bileşenleri var incelemenizi tavsiye ederim.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Ben fib+ fanatiği olarak IBdac öneririm. hız vs değil, konu destek. IBdac devart şirketine ait ve elemanlar lazarus dahil alayına destek veriyor. Günceller son derece hızlı, sorun çıkarsa karşında muhattap bulabiliyorsun. fib+ elemanlar iyice cıvıttı, haftada bir gün cevap veriyorlar, forumlarına bakarsanız dediğimi anarsınız. Ayrıca fib+ çalınmasın diye editör source larını artık vermiyor. buda büyük sıkıntı, çünkü delphi bir güncelleme çıkartırsa buda editör bp lerinin tekrar derlenmesini gerektirirse işiniz yoksa beklersiniz keyifleri olsunda tekrar derlesinlerde göndersinler. fib+ dan ben vazgeçtim artık. xe3 mikisoft demolarını sızdırdı, kobaylar deneyip duruyorlar, fib+ ı geçiremezsiniz, elinizde source varsa ancak tekrar build edersiniz bir sorun çıkarsada kendiniz düzeltebilirsiniz

IBObject çok iyidir, ama çok fazla karmaşık, hepsi bir yerde, alışmak oldukça zor. 1 ay kadar önce baktığımda x64 ve firemonkey desteği yoktu hala. IBdac bu sonuçta bana en mantıklı geliyor, kötü olması zor, adamların referanslarına bakılırsa, üstüne unidac setinde oracle dan tut mysql vs her türlü db ye destek veriyorsa kullanıcı sayısı fazladır, para kazanıyordur, bu da destek konusunu sağlam tutar demektir bence
Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
duralikiraz
Üye

Mesaj gönderen duralikiraz »

Bu konuda bende birkaç birşey söylemek istiyorum. IBDAC ı hiç kullanmadım. Bugune kadar FIBPlus kullandım. Maalesef FIBPlus uın buglarıyla uğraşmaktan samimi söylüyorum yazdığım yazılımları gönül rahatlığıyla pazarlayamıyorum. Anlamsız bir şekilde transaction içinde fatura kalemlerini 3 yazıyosun kaydetip çıkıyorsun miktar 1 oluyor :) 3 yıl sonra bu hatayı çözdüm. En son çalışır haldeki lookup fieldlar örneğin StokAdı gibi artık bazı kayıtlarda değer çekmemeye başladı. Bu bugı da datasetin afterscrool olayına refresh yerleştirerek çözdüm. aynı şeyi rapor datasetinde de yapıyordu. Yani bu örnekleri daha sıralamaya kalkarsak bir dağ olur. Kullandığım komponent sürümüne gelince FibPlus 7.4 :). Zaten Editörleri kullanamadığımızı söylemeye gerek yok ! IBDAC ı bilmem ama FibPlus çok sıkıntı veriyor. Kullanıcıya karşı rezil ediyor, dünkü çocuk durumuna düşüyorsun. Artık ben bıktım. Devart ın IBDAC'ını yada AnyDAC (FireDAC) denemeleri yapmaya başladım artık.