Barcode Delphi XE ve ya 2010 üçün

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
Kullanıcı avatarı
jafari1983
Üye

Barcode Delphi XE ve ya 2010 üçün

Mesaj gönderen jafari1983 »

Delphi 2010 ve ya Delphi XE hangi Report komponentini kullanmayı tavsiye edersiniz? (barkod hazırlayacam).
Önceden teşekkür edirem.
"Əlini (ə.) şah, Muhammədi (s.) padişah bilməyən Allahı da tanımaz!"
Kullanıcı avatarı
aslangeri
Moderator
İletişim:

Re: Barcode Delphi XE ve ya 2010 üçün

Mesaj gönderen aslangeri »

barkod yazıcıdan çıkartmayacaksınız anladığım kadarı ile.
fast report bileşenini tavsiye edebilirim.
Duyduğun Şeylerin Söylediklerim Olduğuna Eminim Ama
Anladığın Şeylerin Anlatmak İstediklerim Olduğuna Emin Değilim
Kullanıcı avatarı
jafari1983
Üye

Yazıcıdan çıxartacam. Artik Fast Report kullanıyorum. Ama bir problem var.
frxReport1.ShowReport(false); yapinca Preview achiliyor, ben 1 sayfa print edecegim, ama durmadan kendi-kendine ayni sayfayi kopyaliyor. 3-4 yuz bine ulaşıyor.
Delfi 7, Delfi 2010, Delfi XE üzerinde denedim, sonuç aynı (farklı bilgisayarlarda)
Fast Report 4.9, Fast Report 4.10, Fast Report 4.11 .... aynı sorun.
Benim birşeyleri doğru yapmadığımdan şüpheleniyorum. Onun için projemi bura http://www.boxca.com/e9f5gmw9xuub/FRBar ... t.zip.html yükleyirem.
Lütfen projeye siz de bakın. Neyin yalnış olduğunu bilmek istiyorum. FastReport dosyası "C:\Program Files\Embarcadero\RAD Studio\8.0\Fastreport" burda kurulu. (manual install).
Önceden teşekkürler.

Fast Report 4.10.5
Delphi XE
Kullanıcı avatarı
lazymule
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen lazymule »

frxUserDataSet1 bileşeninde eof (onCheckEOF) kontrolünü yapmalısın. aksi halde durmaz.
bence bir db den okumayacaksan bir memory table at verilerini oradan yazdır başın ağrımasın

onGetValue var reportun kendisinde onuda kullana bilirsin.
Evrende Ulaşılamayacak Tepe Yoktur !!!!
Yeterki İnsan Ulaşmak İstesin !!!!
http://www.maxiteknik.com
Kullanıcı avatarı
jafari1983
Üye

Allah senden razı olsun, lazymule qardaş. Bu eof-u örnek kodla biraz detaylı anladarsanmı ?
Teşekkür ederim!
Kullanıcı avatarı
lazymule
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen lazymule »

İzlediğin yol aslında biraz uzun en iyi db den okumak :D. Fastreporta da pek aşına değilsiniz.
frxUserDataSet1'in onCheckEOF olayına

Kod: Tümünü seç

if frxUserDataSet1.RecNo = 1 then
    Eof := true;
yazarsan sadece 1 kayıt yazacaktır index 0 dan başladığını unutma biz 2 ci kayıtta durmasınız sağlıyoruz
diğer bir yol yazdırmadan önce

Kod: Tümünü seç

with frxUserDataSet1 do
  begin
    RangeEnd := reCount;
    RangeEndCount := 1;
  end;
bir çok yol izlenebilir yanlış hatırlamıyorsam 40 -50 a yakın örnek var onları incele.
Evrende Ulaşılamayacak Tepe Yoktur !!!!
Yeterki İnsan Ulaşmak İstesin !!!!
http://www.maxiteknik.com
Kullanıcı avatarı
jafari1983
Üye

Çox teşekkür ederim. İşime yaradı.
GURGAH
Üye

Mesaj gönderen GURGAH »

fast report mükemmel bir tasarım aracı ancak barkod konusunda biraz eksik kalmış. söz konusu barkod ise report builder dan başkasını düşünmemeni öneririm. report builder da, daha design time da, bir barkod nesnesi koyduğunda, onun alcağı derğerlere bir örnek verirken bunun kontrolünü sağlayıp, göndereceğin veri türüne göre o barkod tipini kullanıp kullanamayacağını gösteriyor. property ler ile oynama yaparken örneğin bir code128 için alt üst çubuk kullanamayacağını, alt üst çubuk kullanacaksan code2-5 i seçmen gerektiğini filan söylüyor.
Ancak; fast report barkod nesnesi, seni barkod konusunda en uzman kişi olarak düşünmüş, design time da hiç bir kontrol mekanızması yok. bu da hataya sürükler diye düşünüyorum.
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

GURGAH yazdı:fast report mükemmel bir tasarım aracı ancak barkod konusunda biraz eksik kalmış. söz konusu barkod ise report builder dan başkasını düşünmemeni öneririm. report builder da, daha design time da, bir barkod nesnesi koyduğunda, onun alcağı derğerlere bir örnek verirken bunun kontrolünü sağlayıp, göndereceğin veri türüne göre o barkod tipini kullanıp kullanamayacağını gösteriyor. property ler ile oynama yaparken örneğin bir code128 için alt üst çubuk kullanamayacağını, alt üst çubuk kullanacaksan code2-5 i seçmen gerektiğini filan söylüyor.
Ancak; fast report barkod nesnesi, seni barkod konusunda en uzman kişi olarak düşünmüş, design time da hiç bir kontrol mekanızması yok. bu da hataya sürükler diye düşünüyorum.
abi bu dediklerini bilmeyen adam zaten gitsin mısır simit satsın ama program yazmasın. barkod yazacak bir programdan ekmek yiyecekse adam mecburen türlerini, t,plerini, parity i bilmem neyi bilecek. bilmiyorsada öğrenecek.

ben fr kullanıyorum . tek sıkıntım barkodun eni ve boyu ile çok fazla oynayamamak.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog