Eklenebilir Rapor Menüsü

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
GURGAH
Üye

Eklenebilir Rapor Menüsü

Mesaj gönderen GURGAH »

S.a Arkadaşlar.
Benim Yapmak İstediğim:
Projeme Bir menü Koyayım, kullanıcı bu menüye girip yeni rapor dediğinde fast report un dizayn sayfası gelsin. kullanıcı data alanına dataset eklesin sorgusunu yazsın fast reportun kod kısmını kullansın sayfa tasarımı yapsın en sonda raporu kaydet dediğinde datada bir tabloya belirteceği bir isimle bu raporu kaydetsin istiyorum.

Sonrada bu menüden yada başka bir menüden (fark etmez) tabloya yazılan bu raporları çağırıp kullanabilsin.

Yani Report işlemi tamamen kullanıcı tanımlı olsun istiyorum.

Fakat bunu nasıl yapacağım konusunda en ufak bir fikrim yok. Yardımcı Olursanız sevinirim .
Kullanıcı avatarı
KoPilot
Üye

Re: Eklenebilir Rapor Menüsü

Mesaj gönderen KoPilot »

o dediklerini yapacak adam oturur kendi programını yazar neden senin (içinde rapor olmayan) programını kullansın...?
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Yandex Disk
Eyvallah..
orhancc
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen orhancc »

Logoda var o tarz bir sistem aç bi incele ama kullanıcılar sorgu yazacak kadar bilgiye sahip olamazlar o yüzden yaş iş o. Başın çok ağrır.
GURGAH
Üye

Mesaj gönderen GURGAH »

Öncelikle Zaman Ayırıp Cevapladığınız için teşekür ederim.
KoPilot yazdı:o dediklerini yapacak adam oturur kendi programını yazar neden senin (içinde rapor olmayan) programını kullansın...?
Bahsettiğim sistemin zaten bir rapor sistemi var ama opsiyonel report işlemleri için böyle bi yol düşündüm. Bu sayede bir müşterimin kullanacağı report işlemini belki başka bir müşterim kullanmayacaktır. bu gibi durumlarda sadece o müşteriye özel raporu tasarlayıp databesinde tutmak işimi kolaylaştırıp yeni versiyon üretmeme gerek bırakmadı. Amaç Tasarımı müşteriye yaptırmaktan öte herhangi bir kullanıcıya yaptırabilme. yani müşteri report la ilgili bilgisi olmaması oldukça normal. ama ben bağlanıp o database özel rapor yapabilirim. ;)

Orhan abi logo programını inceleme fırsatım olmadı ama sorunu çözdüm. popup menü tam zamanında işime koştu. bir botona bir pm bağladım. sonra rapor dizanları için Binary lob bi alan içeren bir tablo tanımladım. fonksiyon aracılığıyla bu tabloyu sorgulayıp kayıt sayısı kadar runtime da popup menü item oluşturdum ve tasarımlar için verdiğim Report_adi alanınını bu itemların captionu olarak gösterdim. sonra nesnelere

Kod: Tümünü seç

procedure TReport.Klick(Sender: TObject);
begin
  RaporGoster(TMenuItem(Sender).Caption,RgtPreview);
end;
Şeklinde bir event tanımladım ve bunu da nesneleri create ettiğim yerde

Kod: Tümünü seç

Menuitem.OnClick:=Klick;
şeklinde atadım. sonrası çorap söküğü gibi geldi zaten.

İlginiz İçin Yeniden Teşekürler.
ikutluay
Üye

Mesaj gönderen ikutluay »

konuyu detaylıca paylaşırsanız herkesin işine yarardı.... fast repor raporlarını blob alanda saklamak vaktiyle epey canımı yakmıştı. bende resource alrak saklamıştım ama buseferde sadece okunabilir oluyorlardı.
Kişi odur ki, koyar dünyada bir eser. Eseri olmayanın yerinde yeller eser./Muhammed Hadimi
http://www.ibrahimkutluay.net
http://www.ibrahimkutluay.net/blog
Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

Kullandığınız veritabanı tipi nedir?
C. Sunguray
csunguray at netbilisim.kom
Net Bilişim Hizmetleri

Sıradan her programcı bilgisayarın anlayabileceği kodlar yazabilir.
Sadece iyi programcılar insanların da anlayabileceği kodlar yazarlar.
Martin Fowler (http://martinfowler.com/)