delphi ile internet cafe programı

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
UsieL
Üye
İletişim:

delphi ile internet cafe programı

Mesaj gönderen UsieL »

S.a

arkadaşlar delphi ile internet cafe programı aldım.altından kalkacağıma inanıyorum ama bazı soru işaretleri var kafamda yardımcı olursanız sevinirim.
öncelikle yaptığım bir kaç aramadan sonra soket uygulamalı bir proje olduğunu öğrendim.api'nin gerekli olduğu söyleniyor.peki api nedir ve ne işe yarar?bu projede kullanılaması gereklimi.tcp/ip network kurallarına göremi işlemeli.birde pc açlır açılmaz bütün tuşların log olayı nasıl olacak ben msconfig diye düşündüm ama Dwlgina.dll diye bir dll dosyasi varmış bu da lisanslı 69£ şartmı.istediklerim bu kadar.sizinde önerebileceğiniz ve izlemem gereken bir yol gösterirseniz sevinirim gerisi bana ve çalışma azmime kalmış.hepinize şimdiden teşekkürler...

iyi çalışmalar...
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Re: delphi ile internet cafe programı

Mesaj gönderen Battosai »

Örnek progrmları incele beğendiğin veya yapabileceğine inandığın özelliklerini not et...sonra bilmediklerin için google emmi ye ve bu foruma başvur...zor değil ama detayı çok olan iş....çoğu fonksiyonların hazırları mevcut....api kullanacakmıyım demişin zaten örnek kodlarda api kullanımını göreceksin ...kısaca api kendi programında hazır kütüphaneleri kullanmandır diyelim ...örneğin bu tarz programlarda windows message ları olduça kullanılır...WM_NEXTDLG gibi....çok merak ediyordan windows api diye google dan ara neymiş ne değilmiş....
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

Mesaj gönderen unicorn64 »

@UsieL Selçuk Bilgisayar Müh. de mi okuyorsun. bende bu sene oradan mezun oldum ve geçen sene bitirme projesi olarak aynı projeyi almıştım :D

piyasadaki projeleri bi incele önce. neler olmalı nasıl yapılır düşün biraz..
sonra yardımcı oluruz takıldığın noktalarda...
UsieL
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen UsieL »

arkadaşlar teşekkürler.hayır mühendislikte okumuyorum dgs çalışıyorum myo da okuyorum ama ben bu projeyi yaparım.tüm örnekleri inceleyip özellikleri arkadaşın dediği gibi yapacağım ve sonra google "emmi" ve forumlardanda kurcalayıp öğreneceğim.millet ufak tefek otomasyonlarla uğraşıyo yazılımı öğrenmenin tek yolu zorlayacak projeler üzerine çalışmak olduğuna inanıyorum.bakalım artık allah(c.c.) cümlemizin yardımcısı olsun inşallah yüzümüzün akıyla çıkarız.hepinize teşekkürler ve iyi çalışmalar...

ilave : şimdi arkadaşlar birkeç program indirdim ve inceledim anladığım kadarıyla iki ayrı program yazmalıyım.biri server için diğeride client bilgisayarlar için.peki server bilgisayar ağdaki bağlı bilgisayarları otomatik olarakmı tanıyacak.yani demek istediğim şu ; bu programı alıpta başka bir yere kurduğumda teker teker ip ve network kontrolü yapmam gerek kalmayacak dimi.bunu zaten program içerisinde kullanacağım TServerSocket ve TClientSocket bileşenleri yapacak değilmi.

teşekkürler iyi çalışmalar...
Kullanıcı avatarı
Battosai
Üye

Mesaj gönderen Battosai »

Bende bu client işine ne gerek var diyorum bu cafe programlarında...Bazı ağ kontrol yazılımları sadece ana makinadan her türlü işlemi yapmaktadır...tahminimce işleri kolaylama için böyle bir mantıkla yazıyorlar yada bazı işler için client ile çalışmak gerekiyor detayını bilmiyorum ama bu işi tek bir server programı ile yapmak bence tam süper olur...diğerlerinden farklı bir şey çıkar ortaya...ayrıca programı kullanacak kişilerinde ayrı ayrı client kurmalarına gerek kalmaz....
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

Mesaj gönderen unicorn64 »

UsieL yazdı:
ilave : şimdi arkadaşlar birkeç program indirdim ve inceledim anladığım kadarıyla iki ayrı program yazmalıyım.biri server için diğeride client bilgisayarlar için.peki server bilgisayar ağdaki bağlı bilgisayarları otomatik olarakmı tanıyacak.yani demek istediğim şu ; bu programı alıpta başka bir yere kurduğumda teker teker ip ve network kontrolü yapmam gerek kalmayacak dimi.bunu zaten program içerisinde kullanacağım TServerSocket ve TClientSocket bileşenleri yapacak değilmi.

bizim hoca illa tutturdu sistem full otomatik olsun elden teker teker clientlerde server tanımı olmasın diye.
ben de olayı broadcast ile çözdüm.
client de server tanımı yoksa ağa broadcast mesaj atıyor server kim diye. server bu mesajı yakalayınca "server benim bu da ip adresim" diye geriye mesaj gönderiyor. client geri dönen bu mesajı alınca iş bitiyor zaten. client gelen ip üzerinden bağlantı kurup server ipsini de kayıt ediyor.
bazen yükselmek için önce dibi görmek gerekir...

forumda soru sormadan önce bakılmalı bence
daha fazlası için...

yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışanlar için, tökezleyip düşmek kaçınılmazdır...

Resim
UsieL
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen UsieL »

Battosai yazdı:Bende bu client işine ne gerek var diyorum bu cafe programlarında...Bazı ağ kontrol yazılımları sadece ana makinadan her türlü işlemi yapmaktadır...tahminimce işleri kolaylama için böyle bir mantıkla yazıyorlar yada bazı işler için client ile çalışmak gerekiyor detayını bilmiyorum ama bu işi tek bir server programı ile yapmak bence tam süper olur...diğerlerinden farklı bir şey çıkar ortaya...ayrıca programı kullanacak kişilerinde ayrı ayrı client kurmalarına gerek kalmaz....

Aslında evet öyle olsa hem daha kolay olur hemde daha iyi ama bu seferde clientlar istek talep edemez bu açıdanda programın kullanılışlığı olmaz.

unicorn64 yazdı: bizim hoca illa tutturdu sistem full otomatik olsun elden teker teker clientlerde server tanımı olmasın diye.
ben de olayı broadcast ile çözdüm.
client de server tanımı yoksa ağa broadcast mesaj atıyor server kim diye. server bu mesajı yakalayınca "server benim bu da ip adresim" diye geriye mesaj gönderiyor. client geri dönen bu mesajı alınca iş bitiyor zaten. client gelen ip üzerinden bağlantı kurup server ipsini de kayıt ediyor.4
öyle olması biraz zor gözüküyo ama bakalım artık.peki benim dediğim gibi de olurmu yani network üzerinden önce servere kurulum yapsak sonra da clientlere ve böylelikle server client programların kurulduğu her pc yi otomtik olarak görürmü ağ üzerinden...
UsieL
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen UsieL »

S.a arkadaşalar

yapmaya çalıştıgım ama bir türlü yapamadığım bir şey var bu cafe programında.şimdi ben cafede var olan pclerini durumunu serverde göstermek için resimleri kullanmak istiyorum.bunun içinde iki tane resim bulup bir db de bunları saklamam gerektiğini biliyorum.ama anlamadığım nokta şu; ben masa açtığımda resim rengi a iken b şeklini alacak.bunu masa aç bölümende ki onay butununa yaptıktan sonra diğer sql sorguları çektirmemmi daha mantıklı olur yoksa aynı klasörde var olan b resmini yükletmemmi? birde bu resimleri memoda mı göstermem gerek?.bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim

RewriteRule
Üye

Mesaj gönderen RewriteRule »

Resimleri veritabanında tutmana gerek yok. Bir ImageList bileşeni ile istediğini yaptırabilirsin. Örneğin PC açık ise ImageList'teki 1. resmi göster, açık değilse 2. resmi göster.
UsieL
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen UsieL »

Evet daha mantıklı ama bu seferde başka bir şekilde işler karışıyor.şimdi benim cafemde 10 makine var ve makine sayısı ağ bağlanan makinelere bağlı olarak sürekli artacak ve o kadar da makine resmi görüntülenecek bu nasıl olacak.bir de bu sql server de bağlanma olayı var o da ayrı bir dert bana. :(