Source Safe

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
Cevapla
paugsli
Üye
Mesajlar: 7
Kayıt: 26 Eki 2006 01:26

Source Safe

Mesaj gönderen paugsli »

Merhaba arkadaşlar. Visual Studio ile kullanılan Source Safe in Delphi7 için de kullanabileceğim bir versiyonu ya da buna benzer delphi7 de kullanılabilecek bir program var mı? Teşekkürler...

Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
Mesajlar: 852
Kayıt: 09 Ara 2006 05:08
Konum: Adana
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

StarTeam:
http://www.borland.com/us/products/starteam/index.html

Delphi 2006 doğrudan StarTeam'e entegre çalışıyor. StarTeam SourceSafe e
göre çok daha kurumsal bir uygulama. Ben çok uzun zamandır kullanıyorum. Çok
seyahat ettiğim için genelde internet üzerinden bağlıyım. Büyük dosyalarda
(8-10 MB) bile çok sorunsuz çalışıyor. Hata takip özelliğini de
kullanıyoruz.

Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye
Mesajlar: 3062
Kayıt: 17 Nis 2006 08:11
Konum: Ah bi Antalya olaydı keşke (Ankara)

Mesaj gönderen sabanakman »

Bu arada bu StarTeam meretini incelemek nasip olmadı, seçenekleri ve kullanımı detaylı değilse basit olarak bahsedebilirseniz sevinirim. Karışık ve uzunsa özelliklerini yüzeysel olarak anlatıp geçseniz yeterde artar bile :). Üzerinde çalışmaya değer bir özellikte ise bir şekilde halledeceğiz artık. Kolay gelsin.
Şaban Şahin AKMAN
_________________
Derin olan kuyu değil kısa olan iptir. - .

Kullanıcı avatarı
csunguray
Üye
Mesajlar: 852
Kayıt: 09 Ara 2006 05:08
Konum: Adana
İletişim:

Mesaj gönderen csunguray »

StarTeam esasen bir kaynak kod kontrol yazılımıdır ama sağladığı ek özelliklerle beraber bir proje yönetim yazılımı olarak adlandırılabilir (En azından Borland öyle adlandırıyor).

StarTeam (ST) 2 parçadan oluşur. Sunucu ve istemci. Sunucu bölümünü şirketinizdeki bir Sunucuya (veya PC'ye) kurarsınız. Kurarken bir servis olarak çalışmasınını söylerseniz bilgisayarınız her açıldığında StarTeam servisi otomatik olarak başlayacak ve diğer bilgisayarlarda kurulu istemci programının kendisine bağlanması için hazır halde bekleyecektir. ST sunucu yazılımı kurulum için bir veritabanı sunucusuna ihtiyaç duyar. Şu anda desteklenen veritabanı sunucuları MS-SQL Server 2000 (veya MSDE) ve Oracle. MS-SQL 2005 kullanımında sorunlar çıktığını duyuyorum ama yine de deneyebilirsiniz. İstemci (Client) yazılımı olarak da isterseniz ST in kendi client kurabilirsiniz. Delphi 2006 içerdiği özelliklerle doğal bir StarTeam istemcisidir. Yazılımları kurduk kurduk ama bakalım bu yazımlar bize ne gibi hizmetler verecek?

En önemli özellik kaynak kod kontrol hizmetidir. Bir kaynak kod kontrol sistemi (KKKS) ne işe yarar? Kaynak kodları bri veritabanına depolamamıza ve bu kodlardaki değişiklikleri kontrol altında tutmamıza yarar. Bir senaryo üzerine çalışalım.

Diyelim ki bir proje üzerinde 3 kişi çalışıyorsunuz. Bu 3 kişi sürekli olarak programın kendine ait bölümlerinde değişiklikler yapıyor. Sizin göreviniz de proje yöneticisi olarak yapılan değişiklikleri bir araya getirip programı sürekli olarak build etmek. StartTeam Client yazılımını çalıştırıp Project > New menüsünden bir proje oluştururun. Klasör seçiminde projemizin yerel sabit diskimizde bulunduğu klasörü seçin. StarTeam klasörümüzü tarayacak ve klasör yapısıyla beraber tüm dosyaların bir listesini gösterecektir. Her dosyanın bir durumu (Status) vardır. Başlangıçta tüm dosyaların durumu Not In View dir. Şimdi KKKS ne yüklemek istediğimiz dosyaları seçip sağ tıkladıktan sonra Add Files diyelim. Seçtiğimiz dosyalar ST veritabanına yüklenecek ve dosya durumları Current (Güncel) olarak değişecektir. Burada bir de Vault Branch Version a dikkat etmemiz gerekir. Yeni yüklenmiş dosyalar için bu değer 1'dir. Bir dosya her değiştiğinde ve kullanıcılar tarafından ST'e tekrar yüklendiğinde bu değer 1 artacaktır. ST'nin ve KKKS lerinin en kilit özelliği (daha doğrusu var olma nedeni) budur. Çünkü değişen dosyanın tüm eski sürümlerine ulaşma olanağınız vardır. Bu özellik sayesinde "dosyayı yanlışlıkla bozma" denen şeyi unutabilirsiniz.

Biz projemizdeki dosyaları ST'e yükledik. Şimdi sıra diğer kullanıcılarda. Diğer kullanıcılar ST client ı çalıştırıp oluşturduğumuz projeyi açtıklarında dosya durumlarını Missing (Eksik) olarak görecektir. Çünkü bu dosyalar kendi sabit disklerinde yok. Yapmaları gereken dosyaları sağ tıklayıp Check-Out seçeneğini seçmek. Bu durumda ST dosyaları klasör yapısına sadık kalarak kendi veritabanından kullanıcının sabit diskine yazacaktır. Böylece kaynak kodları ST üzerinden diğer kullanıcılarla paylaşmış olduk. Diyelim ki gün boyu bu kullanıcılar çalıştı ve akşam olunca değiştirdikleri dosyaları ST'e tekrar yükleyecekler. Aslında tavsiye edilen yarım günde bir bu işlemin yapılması. Bu kullanıcılar ST client'ı açtıklarında otomatikman değiştirmiş oldukları dosyaların durumunu Modified (Değişmiş) olarak göreceklerdir. Bu kullanıcıların yapmaları gereken bu dosyaları ST Client içerisinde sağ tıklayıp Check in seçeneğini seçmektir. Başkalarının değiştirmiş olduğu dosyalar ise otomatikman Out Of Date olarak görünecektir. Bu dosyalarıda Check Out yapıp sabit diskimizdeki klasöre yazdırmamız gerekir. İki kullanıcı aynı dosyada değişiklik yapmış ise dosya durumu Merge (birleştirme) olarak görünecektir. Bu dosyaları sağ tıklayıp Merge seçeneğini seçtiğimizde 2 kaynak koddaki (ST'ye yüklü olan ve bizin sabit diskimizdeki) değişiklikleri birleştirmeye yarayan bir program çalışacaktır. Bu kaynak kodları birleştirdikten sonra birleşmiş dosyayı Check in yapabilirsiniz.

Yoruldum. Umarım verdiğim bilgiler işinize yarar. Takıldığınız yerlerde yardımcı olmaya çalışırım. Temennim, grup halinde veya tek çalışıyor olun her programcının ST veya bir başka KKKS kullanmasıdır. Zaten bir alıştınız mı onsuz yapamıyorsunuz.


C. Sunguray
csunguray at nneettbbiilliissiimm.com

Kullanıcı avatarı
sabanakman
Kıdemli Üye
Mesajlar: 3062
Kayıt: 17 Nis 2006 08:11
Konum: Ah bi Antalya olaydı keşke (Ankara)

Mesaj gönderen sabanakman »

Sayın @csunguray; zahmete girip verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Aslında
csunguray yazdı:Zaten bir alıştınız mı onsuz yapamıyorsunuz.
bundan şüphem olmadığı için bu soruyu sormuştum.
Şaban Şahin AKMAN
_________________
Derin olan kuyu değil kısa olan iptir. - .

paugsli
Üye
Mesajlar: 7
Kayıt: 26 Eki 2006 01:26

csunguray

Mesaj gönderen paugsli »

verdiğin bilgiler için teşekkürler arkadaşım...

Cevapla