Quantum (cxGrid) de alan içeriğinin format durumu ?

Yapmak istediğiniz işle ilgili doğru bileşeni bulmak için burayı kullanabilirsiniz. Sadece bulmak için, diğer sorular Programlama forumuna lütfen.
Forum kuralları
Bu forum sadece yapacağınız işle alakalı doğru bileşeni bulmak içindir. Şöyle bir şey yapmam lazım, hangi bileşeni kullanıyım diyorsanız, doğru yerdesiniz.
Kullanıcı avatarı
rsimsek
Admin

Quantum (cxGrid) de alan içeriğinin format durumu ?

Mesaj gönderen rsimsek »

cxGrid de Stok gibi kullanılan bir Grid deki alan; Stok Birim Cinsi 'Kilo' olduğunda DisplayFormat ',0.000' şeklinde, 'Adet' olduğunda da DisplayFormat ',0.###' şeklinde nasıl gösterilebilir. Sanırım OnDrawCell veya OnGetContentStyle ile boyama/renklendirme yapılabildiği gibi olacak fakat içeriğin tekrar set edilmesini beceremedim. Daha önce yapmış olanlar varsa yardımlarına ihtiyacım var :wink:
Bilgiyi paylaşarak artıralım! Hayatı kolaylaştıralım!!
mkysoft
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen mkysoft »

şimdi tam olarak yaptım diyemem ama şu şekilde olması lazım sanırım. sütunun properties özelliğinde bir nesne türü seçiliyorya(edit,maskedit,combobox) işte bu nesnenin format özelliğini değiştireceksiniz.
girddeki sütununudirekadi.format:='#;
tabiki bunu on drawcell'de yada cellgetfocus özelliğinde yapabilirsin.
Hakan Can
Üye

Mesaj gönderen Hakan Can »

Kolonun OnGetDataText eventinde isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.
Şu koddan faydalanabilirsiniz:

Kod: Tümünü seç

procedure TMainDataEntranceForm.MyDefaultOnGetDataText(Sender: TcxCustomGridTableItem; aRecordIndex: Integer; var aText: string);
var
  aValue: string;
  aFormat: string;
begin
  if Sender.Index = 3 then
  begin
    aValue := VarToStr(cxGrid1DBBandedTableView1.DataController.Values[aRecordIndex, 3]);
    if aValue <> '' then
    begin
      if cxGrid1DBBandedTableView1.DataController.Values[aRecordIndex, 1] = 'Adet' then
        aFormat := '#,0.000'
      else
        aFormat := '#,0.###';
      aText := FormatFloat(aFormat, StrToFloat(aValue));
    end;
  end;
end;
İyi çalışmalar.
akuyumcu63
Üye

Re: Quantum (cxGrid) de alan içeriğinin format durumu ?

Mesaj gönderen akuyumcu63 »

merhaba;
formun yeni hali daha güzel olmuş emeği geçenlerin eline sağlık,

yukarındaki kodu parasal bir alana uyguladıktan sonra, sütunun başlığına tıkladığımız zaman artan veya azalan sıralama yapamıyoruz.
bu sorunu nasıl aşabiliriz.

Teşekkür ederim.
İsteyen, yapabildiğinden daha fazlasını yapar.